Neler Yeni

laptop için işlemci ve ekran kartı karşılaştırması (önerilere de açığız)

Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Mehmet Emin Yazıcı
Bütçe
5500
Merhabalar herkese iyi forumlar. Direkt olarak konuya girmem gerekirse günlük kullanım için (microsoft programları, video izleme, zoom vb. platformlardan görüntülü görüşme) bir laptop arayışı içerisindeyiz. Taşınabilir bir cihaz ihtiyacımız olduğu için bu ürün laptop olmak zorunda. Kriterlerimizi altta maddeler halinde sıralıyorum. Tavsiyelerinizi de bekliyoruz ama ilk tercihimiz aşağıda paylaştığımız iki link arasından seçim yapmaktır.

1-) maksimum 5500 TL bütçede olması
2-) FHD olması
3-) 15.6 inç ve üzeri boyutlarda olması
4-) minimum 8 gb ram belleğe sahip olması
5-) intel cihetinden (alacağımız arkadaşımın tercih ve isteği bu doğrultuda olması sebebiyle) olması
6-) depolama problemimiz olmadığı için 256 gb ssd veya üzeri depolaması olması yeterli

NOT: Bizim araştırmalarımız sonucu bulduğumuz 2 adet ürün var. Linklerini aşağıda paylaştım. Bunlar arasından ekran kartı ve işlemci karşılaştırmalarına "UserBenchmark" üzerinden baktığımızda gördüğümüz çok bir farklarının olmadığı lakin ayrıntılı bilgi sahibi olmadığımız için net bir karar veremedik. Konumuzu okuyan arkadaşlardan ricamız bu iki ürün hakkında bilgisi olup bizi yönlendirebilirseniz veya emsal tavsiyeleriniz var ise paylaşabilirseniz çok sevinmiş olacağız. Okuyan, ilgilenen herkese şimdiden teşekkür ederiz.

LİNK 1
https://www.trendyol.com/hp/15s-fq2...01-p-81433666?boutiqueId=61&merchantId=114271

LİNK 2

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,388
İsim
Selman
İkisi birbirine yakın laptoplar olarak değil aslında fiyat olarak ancak kesinlikle

14Z83EA​

bu modeli almanızı öneririm.
Buradan ikisi arasındaki farklara bakabilirsiniz;
Mesaj otomatik birleştirildi:

14Z83EA​

Bu daha iyi gibi;

Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Mehmet Emin Yazıcı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Altta @Platen hocamın da belirtiği gibi düşünüyorum ben de. Yine de tavsiyeniz için teşekkür ettim.

İkisi birbirine yakın laptoplar olarak değil aslında fiyat olarak ancak kesinlikle

14Z83EA​

bu modeli almanızı öneririm.
Buradan ikisi arasındaki farklara bakabilirsiniz;

14Z83EA​

Bu daha iyi gibi;
Hocam buradan benim anladığım mx110 ile UHD graphics arasındaki en temel fark birinin harici diğerinin dahili olması durumu. Peki bu durum çok ciddi oranlarda hissettirir mi? Yani 900-1000 TL farka değecek kadar fark olduğunu düşünüyor musunuz?

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,388
İsim
Selman
Hocam buradan benim anladığım mx110 ile UHD graphics arasındaki en temel fark birinin harici diğerinin dahili olması durumu. Peki bu durum çok ciddi oranlarda hissettirir mi? Yani 900-1000 TL farka değecek kadar fark olduğunu düşünüyor musunuz?
Dediğiniz gibi hocam,birisi dahili birisi harici grafik birimi.
Masaüstü kullanımda bundan dolayı çok fark edeceğini sanmıyorum ancak özellikle burada RAM miktarı dikkatimi çekti.
8 Gb RAM varken 4 Gb RAM'i tercih etmeyin kesinlikle,4 Gb RAM günümüzde çok az bir miktar ve 8 kullandığınız sürece birden çok program açtığınızda sizi çok rahat ettirir.

Radeon RX 5500M

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
374
İsim
Radeon RX 5500M
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Mehmet Emin Yazıcı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
GTX 950M gücünde ekran kartı var
hocam bulduğunuz ürün muazzam lakin bizim durumumuz sadece işlemci gücü odaklı olduğu için önceliğimizi attığınız linke veremiyoruz. Yine de tavsiyeniz için çok teşekkür ederiz.

Dediğiniz gibi hocam,birisi dahili birisi harici grafik birimi.
Masaüstü kullanımda bundan dolayı çok fark edeceğini sanmıyorum ancak özellikle burada RAM miktarı dikkatimi çekti.
8 Gb RAM varken 4 Gb RAM'i tercih etmeyin kesinlikle,4 Gb RAM günümüzde çok az bir miktar ve 8 kullandığınız sürece birden çok program açtığınızda sizi çok rahat ettirir.
hocam kesinlikle katılıyorum. internete ilk modeli yazdığınız zaman çoğu 4 gb olan modelleri çıkıyor lakin attığım linklerde yanlışlık yok ise ikisi de 8 gb ram hocam

Son düzenleme:

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,388
İsim
Selman
hocam kesinlikle katılıyorum. internete ilk modeli yazdığınız zaman çoğu 4 gb olan modelleri çıkıyor lakin attığım linklerde yanlışlık yok ise ikisi de 8 gb ram hocam
Yok hocam sizin attığınız laptoplardan birisinde 4,birisinde 8 Gb ram var.Üstte attığım linkten bunu görebilirsiniz.Dediğim gibi kesinlikle alınabiliyorsa 8 Gb RAM alınmalı,4 Gb'a göre size çok daha fazla iş avantajı sağlar.

Stwos

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
708
İsim
Mert Gülenay

Barış Yalçın

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Mehmet Emin Yazıcı
Yok hocam sizin attığınız laptoplardan birisinde 4,birisinde 8 Gb ram var. Üstte attığım linkten bunu görebilirsiniz.Dediğim gibi kesinlikle alınabiliyorsa 8 Gb RAM alınmalı,4 Gb'a göre size çok daha fazla iş avantajı sağlar.
hocam siz epey den benim ilk linkte atmış olduğum marka ve modele bakmışsınız. Epey üzerinde 4 gb lık versiyonu çıkmış. Daha önce de açıklamaya çalıştığım gibi ilk linkteki modeli internette sağda solda ararsanız büyük çoğunlukla 4 gb lık versiyonu ile karşılaşırsınız ama sizin epey üzerinden atmış olduğunuz linke değil de benim konu için paylaştığım ilk linke bakmanızı tavsiye ederim. Göreceksiniz ki benim paylaştığım linkteki araştırmalarımız sonucu bulduğumuz 8 gb lık versiyonu.

11. nesil i5 daha iyi işlemci bulamazsınız
hocam yardımlarınız için teşekkürler lakin konu da belirtmeye çalıştığım gibi en düşük 15.6 inç ürün arayışı içerisindeyiz. Attığınız ürünü biz de konuyu açmadan evvel rastladık ve inceledik alınabilecek favori üründü bizim için eğer ekran boyutu 14 değil de 15.6 olsaydı.

Son düzenleme:

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,388
İsim
Selman
hocam siz epey den benim ilk linkte atmış olduğum marka ve modele bakmışsınız. Epey üzerinde 4 gb lık versiyonu çıkmış. Daha önce de açıklamaya çalıştığım gibi ilk linkteki modeli internette sağda solda ararsanız büyük çoğunlukla 4 gb lık versiyonu ile karşılaşırsınız ama sizin epey üzerinden atmış olduğunuz linke değil de benim konu için paylaştığım ilk linke bakmanızı tavsiye ederim. Göreceksiniz ki benim paylaştığım linkteki araştırmalarımız sonucu bulduğumuz 8 gb lık versiyonu.
Hocam ben itina ile sizin attığınız modeli arattım o karşılaştırma sitesinde.Belki dediğiniz gibi yanlış modele baktım belki de baktığım site yanlış gösterdi.
Neyse,sizin için hayırlısı neyse o olsun hocam.

fatihmra

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
eba, ofice, internet icin 2cekirdek 4islem leptop yeterli. butceniz uygunsa ilerde kasmamasi icin 1035g1 veya 10210u bakin 4 cekirdek 8 islemdir. harici ekran kartsiz alabilirsinsiniz yinede isinizi gorur dusuk seviyeli oyunlari oynuyabilirsiniz.ekran karti belirli bir miktar islemciden dolunca ram'den yer.
durumunuz varsa en uygun fiyatli 1035g1 tercih edin

Top Bottom