Neler Yeni

Yardım Laptop RAM Sorunu

drocco

80+ Bronze
Arkadaşlar laptop linki aşağıdadır.

Laptop da 4 GB Samsung Marka bir RAM vardı ben 8 GB yapmak için Samsung marka bulamadığım için Cricual marka RAM aldım.

Fakat bu ramlari tek tek denedim slotları değiştirdim denedim bu konuya eklediğim aşağıdaki resimlerdeki değerler hiç ama hiç değişmedi. Resimdeki değerlere bakacak olursak iki RAM de CL değeri MHz değeri falan farklı ve bilgisayar 1866 MHz çalışıyor. Fakat benim anlamadığım bu RAM' lar 2400 MHz 17 CL değerinde ama neden ikisi de böyle farklı çalışıyor.
Bios güncel ve Bios da OC özelliği yok sanırım eski olduğu için yani Biosun her tarafına baktım yok. Olsa RAM'leri 2400 MHz bide aynı CL değerine getirecektim ama olmuyor bilen yok mu bu sorunu ya?

Ouzkskn

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,345
İsim
....
İki farklı model Ram olduğu için böyle çalışması normal. Uyumsuz oldukları için. Performans kaybı yaşatıyor.
Örnek verecek olursak. Paylaştığınız 2 resimden.
Samsung RAM'ın Gecikmesi 15 - Curcial Ram'in Gecikmesi 18

Ürünü bulamadım demişsiniz ama İnternet'te mevcut.

Samsung RAM

drocco

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İki farklı model RAM olduğu için böyle çalışması normal. Uyumsuz oldukları için. Performans kaybı yaşatıyor.
Örnek verecek olursak. Paylaştığınız 2 resimden.
Samsung RAM'ın Gecikmesi 15 - Curcial RAM'in Gecikmesi 18

Ürünü bulamadım demişsiniz ama İnternet'te mevcut.

Samsung RAM
Tamam mesela farklı model oldukları için CL değerleri falan değişik çalışıyor onu anlarım peki laptop kendi stock içinde gelen samsung marka RAM 2400MHz olduğu halde neden bilgisayarda 1866MHz çalışıyor?

Ouzkskn

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,345
İsim
....
CPU-Z nin paylaştığınız ilk Resimde 8 GB olarak gözüküyor Ram. Samsung RAM'i Tek taktığınızda yine aynı şekilde mi çalışıyor. 1866 Mhz'de

drocco

80+ Bronze
CPU-Z nin paylaştığınız ilk Resimde 8 GB olarak gözüküyor RAM. Samsung RAM'i Tek taktığınızda yine aynı şekilde mi çalışıyor. 1866 Mhz'de
Evet tek tek de denedim ikisi de aynı bu paylaştığım resimlerdeki gibi çalışıyor. Hiçbir değişiklik olmuyor değerlerde.

Ouzkskn

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,345
İsim
....
Hp'nin Sitesinde ürün özelliklerine baktığımızda. Kırmızı olarak işaretlediğim yerde. 1866 Mhz olarak göstermekte. İşin garip tarafı 2400 olarak gözüküp Hp'nin sitesinde 1866 Mhz Yazması.

Ayrıca üzerindeki SAMSUNG Ram'in Daha uygun Fiyatlısı

Samsung RAM

Ekler

• Hp Ram.png
    Hp Ram.png
    61.9 KB · Hit: 53

drocco

80+ Bronze
Hp'nin Sitesinde ürün özelliklerine baktığımızda. Kırmızı olarak işaretlediğim yerde. 1866 Mhz olarak göstermekte. İşin garip tarafı 2400 olarak gözüküp Hp'nin sitesinde 1866 Mhz Yazması.

Ayrıca üzerindeki SAMSUNG RAM'in Daha uygun Fiyatlısı

Samsung RAM
Dostum sen bu işi biliyorsun bu işten anlıyorsun. Ve senin şu açıklamalarınla ben olayı çözdüm sanırım. Şimdi DDR3 RAMlerde MHz değeri yüksek olanlar daha ucuz MHz değeri düşük olanlar üretim olmadığı için daha pahalı. O yüzden bu adamlar ne yapmış anakart 1866 MHz destekliyor bunlar 1866MHz RAM takmak yerine daha ucuz fiyatlı 2400MHz takmış nasılsa 1866MHz çalışacak o yani. Anladım
Teşekkür ederim seni takip ediyorum sende beni takip et.

Ouzkskn

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,345
İsim
....
Estağfurullah. Yardımcı olmaya çalışıyorum elimden geldiğince.

Top Bottom