Neler Yeni

Linux Mint LibreOffice Güncelleme

Darudevy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Deniz Durmaz
Geçenlerde LibreOffice kullanırken eski sürümü kullandığımı fark ettim. Son çıkan sürüm numarası 7.2.1 ve ben 6.4.7.2 sürümünü kullanıyormuşum. İnternetten az bir araştırma yaparak nasıl güncelleyeceğimi öğrendim. Burada paylaşmak istedim. İki farklı yöntem bulunmakta.

İlk yöntem (kolay yol):

PPA ekleyerek kolay bir şekilde güncelleyebilirsiniz, tek yapmanız gereken terminali açıp bu kodu yazmak
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa

kolayyol1.png

İşlem tamamlandıktan sonra sudo apt update ve sudo apt upgrade kodlarını girin. Yeni LibreOffice sürümünü indirmeye başlayacak.

kolayyol2.png

İkinci yöntem (uzun yol)
Bu yöntem diğerine göre daha uzun fakat ilk yöntem ile aynı işlevi görüyor.
Synaptic paket yöneticisine girip LibreOffice-Core paketini aratın. Ardından görseldeki gibi tamamen kaldırma için işaretleyin.

libreofficecore.png

Kaldırma işlemi bittikten sonra LibreOffice'nin kendi sitesinden. Deb paketlerini indirmemiz gerekiyor siteye buradan ulaşabilirsiniz

zor1.png

İndirme işlemi bittikten sonra indirdiğiniz yere dosyaları çıkartın

cıkart.png
]

Çıkartma işlemi bittikten sonra çıkarttığınız dosyanın içine girin. /home/kullanıcı adı/İndirilenler/LibreOffice_7.2.1.2_Linux_x86-64_deb ardından sağ tıklayıp uçbirimi aç tuşuna basın.

ucbirim1.png

Konsol açıldıktan sonra bu kodu yazın ve işlemin bitmesini bekleyin sudo dpkg -i *.deb

Ve LibreOffice artık son sürümünde. Umarım ihtiyacı olan kişiler için faydalı olmuştur bu yazı

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,849
Üyeler
138,420
Son üye
sinan681
Top Bottom