Neler Yeni

Öneri M&B Yeni başlayanlar için ekonomi !

Waxen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,143
İsim
Hüseyin Levent
Facebook
None
Twitter
None
Ekonomi nasıl işliyor ?

Öncelikle ekonomi hala fazlasıyla buglu -ne buglu değil ki şuanda?!?!?!-, inanılmaz düşük statlara sahip yaylar 55000 dinar, çok hızlı ve dayanıklı atlar 2000-6000 dinar olarak satılıyor bazı şehirlerde.

Ancak bugları gözardı ederek incelediğim zaman şu bariz şekilde gözüme çarptı;

-Khuzait'lere yakın şehirlerde haydut sığınaklarını ve ileride kendi devletimi kurmayı düşündüğüm yerdeki köyleri yağmalayarak başladım oyuna, dolayısıyla elime fazlasıyla besin,at ve kılıç geçti. Saatte yaklaşık 400'e yakın silah, sayamadığım kadar fazla at -Khuzait etrafındaki haydutlar çoğunlukla binekli haydutlar olduğu için fazla fazla at elde edebiliyorsunuz.- ve köylerin refah seviyesine bağlı olarak çok miktarda besin malzemesini ele geçirdim. Bu bilgi cepte.

-Oyunun durgun olduğu, herhangi bir factionun savaşta olmadığı zamanlarda silah ve at çok ucuz fiyatlara satılıyor. Ancak ben hala köy ve sığınak yağmalarken Khuzaitler yakınlarında bir devletle savaşa girdiler ve birden bum! elimdeki en iğrenç stattaki yaylar,kılıçlar ve atlar birden ateş pahasına satılır olmaya başladı savaşta olan devletlerin şehirlerinde.

İyi de buradan ne çıkaracağız ulan?! Savaşmak istiyorum ben!
  • Öncelikle üzgünüm kanka, savaşmanla alakalı rehberi daha sonra hazırlayacağım.
  • Tüccar rolü yapmayı Warbandda çok fazla yapan vardı, Tüccarlıkla uğraşıp devletini bu şekilde kuran insanlar tanıdım ben... Bu duruma göre değişken fiyatlar size nerede nasıl bir ticaret oyunu yapacağınız konusunda fikir verecektir.
  • Gördüğüm kadarıyla Kergit yayları Kalradyanın batısında, Baharat kuzey ve batıda, Savaş atları doğuda, yük atları ise güneyde çok pahalıya satın alınıyor -Pazarları biraz dolaşarak geri kalanını sizde çok rahat öğrenebilirsiniz-. Khuzait şehrinden 500 dinara alacağınız her bir yay size batıda %60-70 oranında kâr getirecektir. Baharat ticareti kıtanın Güneyindeki Sarranid'lerin atasından, Aseryalılardan başlayarak dalga dalga kuzeye çıkıyor örneğin.
  • Yük beygiri, katır mantığı Warband ile aynı. Ne kadar yük beygiri o kadar hız demek.
  • Aldığınız her ticaret kararında oyunun da sizin hareketinizle fiyatları dalgalandıracağını unutmayın. Bir yerde arz ne kadar fazlaysa talep o kadar düşecektir. Savaşa giren devletleri takip ederek arz-talep eğrisindeki makası çok açmamaya özen gösterin.
  • Yapay zekanın kervanları ve köylüleri fiyat değişkenliğini çok etkiliyor. Dolayısıyla Aseryalılarla aranızı bozmak pahasına Aseryalı karavanlarını ve köylülerini yağmalarsanız yada ticaret yollarını tıkayabilirseniz kuzey şehirlerinde baharat talebi artmaya başlayacaktır. Sizde bu talebe arz sunarak deli gibi paralar kazanacaksınız.
  • Dediğim gibi, Tüccar rolü yapmak istiyorsanız en iyi dostunuz yük beygirleriniz ve oyun takibiniz olacak.
Eee sen şimdi bize ne anlattın?
İçerisinde yatan tüccarı uyandırmak isteyen arkadaşlar dediklerimi uygulayarak çoktan parayı kırdı bile güzel kardeşim, Sen ne mi yapabilirsin?

Kervan kurmak
15000 dinarın mı var? yatırım tavsiyesi mi istiyorsun? küçük ama etkili bir ordun mu var? doyurmakta zorlanıyor musun? Kervan işine yarayabilir.

Kervanlar şöyle çalışıyorlar. Herhangi bir şehrin baş tüccarı ile görüşüp yoldaşlarınızdan birisini kervanbaşı yapıyorsunuz. Kervan muhafızları ve kervanın yolluk parası olarak 15000 dinar verip kervanı şehirden çıkarıyorsunuz. Kervan ilk şehirden aldıklarını teker teker Kalradyanın yarısını dolaşarak al/sat yapa yapa katlıyor. Kervanlarınız da ekonominin dalgalanmasını sağlayacak bir diğer etken.

• Açıkcası kervan bana çok bir şey kazandırmadı, ama akmasada damlıyordu ve 150-200 kişilik bir orduya bakabilirsiniz Kervan kazancınızla.
Düşman krallık kervanları
Yağmalayabilecek durumdaysanız bunları yağmalayın. Size ufak çaplı nam ve şöhret kazandırmasının yanı sıra yola çıktığı krallığın en önemli maddelerini taşıyacak. Aseryalılar için Baharat, Battanyalılar için Mızrak veya iki elli kılıçlar, Khuzait için hızlı atlar ve sağlam yaylar demek bu. Ancak kervan ve köy yağmalamak Warbanddaki kadar ufak çaplı etkilere sebep olmuyor. Yaptığınız şeyi bütün yoldaşlarınız (hatta kardeşiniz,eşiniz,çocuğunuz) her seferinde yüzünüze vuruyor ve sizinle ilişkileri zayıflıyor. Bir kralın derebeyi olmaya kalkıştığınız zaman "Masum köyleri yağmalayan bir serseriyi derebeyi mi alacağım?! Olsan olsan paralı köpeğim olursun!" minvalinde şeyler diyor bazı zamanlar.

Peki kardeşim hiç mi kötü özelliği yok bu ekonominin?????
Var. İster şehirleri fetheden bir kumandan olarak oynayın, isterseniz bir tüccar olarak Kalradya'yı keşfedin. Bir süre sonra parayı nereye harcayacağınızı şaşırıyorsunuz. Milyonlarca dinarla geziyor, askerlerin önüne moral konuşmalarında bol bol para atıyor, şehirleri parayla satın alabiliyorsunuz. Dinarların içinde yüzüyorsunuz. Ama harcayabileceğiniz bir seçenek kalmıyor. Kervan kurup, ordu oluşturup duruyorsunuz ve gerçek anlamda yenilmez oluyorsunuz. Sadece siz değil bütün yoldaşlarınız paraya para dememeye başlayıp yenilmez birer armada oluyorlar.

oyunu maksimum 2 saatlik ekonomi uğraşıyla tamamen yeniyorsunuz... O sayfalarca lore yazılmış hanedanlıklar sizin ekonomik gücünüzle savaşamıyorlar...
YANİ YAPAY ZEKA BU EKONOMİYE SADECE ETKİ EDİYOR, DAHİL OLMUYOR!

Beyfendiiii6

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,510
İsim
Batuhan ege
Oyunu oynamıyor ama eline sağlık

Sovereignty

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
693
İsim
Ömer
Zoruluk seviyen düşükmü ?
Ama zorluk normal veya yüksek olsa bile 3-4 saatte ekonomi babası olunur.
Zaten pintipandanın yayınları izliyorum adam bi karakergit lord'u öldürdü adamın kaskı 40k .

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,025
Üyeler
140,750
Son üye
alpermenekse
Top Bottom