Neler Yeni

Mahalle Bilgisayarcıları Hakkında

Ensar

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,123
İsim
Ensar
Arkadaşlar mahalle bilgisayarcılarına hâlâ güvenen varsa güvenmesin. Sizin de böyle yaşadığınız olaylar var mı merak ediyorum. Forumda da bunun örnekleri mevcut...
mahalle bilgisayarcısı
KENDİM Yapmak zorundayım çünkü PCci 300tl istiyor.
Öncelikle bu dediğim hepsi için geçerli değil fakat %90 ı böyle şimdi yaşadığım olayı anlatayım
Ben rog strix 2060lı ryzen 5 2600 lü bir sistem istedim adamdan (tanıdık olduğu için babam burdan alalım dedi ama işin sonunda almadım) adam ilk başta bana neden rx 570 kullanmıyorsun hem 8gb vram dedi bende adamla tartışmaya girmemek amacıyla yok abi 2060 istiyorum dedim rog strix istediğimi de belirttim defalarca adam bu sefer turbo 2060 (tek fanlı model en ucuzlardan) takmış (İnternet de bir siteden topluyor kendi siteleri falan galiba) daha sonra 2060 rog strix istediğimi söyledim tekrar ve babama şikayette bulundum
-Burası içime sinmedi benim dediğim yerden mi alsak
Babamın cevabı ben adamı arayıp konuşayımdı aradığında adam babama oğlunuz ne istediğini bilmiyordu daha sonra istediğim herşeyi koydurduğumda ise bana 7.5k lık bir fiyat çıkardı işin sonunda buradan almadım

Konu yanlış yerde ise taşıyabilir misiniz
Bizim bilgisayarcı var.Hala kullanmış olduğum 11 senelik Intel i3 2120 Nvidia geforce 9800gt li RAM 4 gb bilgisayara 4 bin tllik PC bu diyor.Yeni bir pcye ihtiyaç yok diyor.Babam da direk bilgisayarcıya inanıyor.Fiyatları gösteriyorum bak bu PC 1500 TL eder diyorum.Anlamıyor yeni bir PC almıcam gerek yok diyor.Bir de böyle PC gta v kaldırır diyor.Yalancı bilgisayarcı.Nasıl ikna ederim babamı ?
reis anlamıyorlar bende game garajdan PC istiyorum gösterdim parçaları bizim PC ci arkadaşa gösterdi adam neler diyor görmen lazım almasın babam diye inno3d çin malı biostar tavsiye etmiyorum ilk defa duydum game garaj ıda ilk defa duydum çok pahalı felan abi PC ciler afedersinde bir b*k bilmiyor adamların tek bildiği iş windows 7 kurulumu
Buda benim yaşadığım bir olay:

Donanım Arşivinin 1400 TL ikinci el sistem toplama videosundan yola çıkarak bir bilgisayar topladım.

Öncelikle Topladığım Sistem:
Xeon X3440
Asus P7H55-M PRO
4 GB 1600MHz DDR3 RAM
SilverStone Strider 500W Güç Kaynağı
Sapphire RX 560 Pulse OC 4GB
Dark Freezer X94BL

Topladığıma pişman oldum..
Anakartı 300 TL'ye bir bilgisayarcıdan aldım. Ekran kartını Sahibinden'den ikinci el test edip 500 TL'ye aldım. RAM ve işlemciyi AliExpress'ten aldım. Güç kaynağını sıfır olarak 300-350 TL civarına aldım. Bu arada ben bu parçaları tek tek aldım, bu yüzden sistemi toparlamam biraz zaman aldı. Anakartı (yakın olduğu için) eniştem test ederek aldı. Ekran kartını almadan önce eski bilgisayar parçalarımla test ettim çalışıyordu, bir sıkıntı yok gibiydi. Geçen sene almıştım zamanı tam hatırlamıyorum. Ama anakartı aldıktan 3-6 ay (tam olarak hatırlamıyorum) sonrada bilgisayarı topladım. Bu arada eski bilgisayarımdaki 2 GB 800MHz RAM'ide taktım. İlk gün ses dışında (ses gelmiyordu) sorunsuz kullandım. İkinci gün açmaya çalıştım, açılmadı. RAM'leri çıkartıp taktım. Yeni aldığım RAM'den hiç şüphelenmedim. Mecbur mahalledeki sözde bilgisayarcıya götürdüm. Bu arada bilgisayar kasası almamıştım, bilgisayarı oraya bıraktım. Birkaç gün sonra dediler ki yeni aldığım RAM ve RAM slotu arızalanmış. Bir de yamuk yumuk kapağı tam oturmayan bir kasaya koymuşlar 100 TL istediler. Neyse RAM'i geri gönder kargo masrafı vs... Yenisini gönderdiler. Yaklaşık 3 hafta sonra komple gitti. Hiç açılmadı. Açmaya çalıştım hiçbir tepki vermedi. İlk başta mahalledeki RAM arızalanınca getirdiğim bilgisayarcıya götürdüm. Sorun anakarttan olabilir emin değiliz dediler. Ellerinde 1156 pin anakart yokmuş, bende alıp eve götürdüm. Eve gittiğimde ekran kartının 2 adet vidasının olmadığını gördüm. Ekran kartım daha büyük bir kart olsa, eve götürürken sallanıp anakart ve ekran kartı zarar görebilirdi, takmayı unutmuşlar herhalde... Daha sonra daha iyi biryere götürdüm. Onlar da anakart arızalı 400 TL'ye yaparız format falan atarız dediler. Bazıları gibi ekran kartı vidası vs. unutmuyorlar! Ama 400 TL veremeyeceğim için anakart tamiri yapan bir yer buldum. Bulduğum yer yakın olmadığı için 50 TL servis ücreti verip gönderdim. Bir de bir gün içinde arıza tespiti yapıp arıyorlarmış. 2-3 gün oldu, belki de daha fazla, ben arayıp sordum. Anakart chipset arızalanmış daha önce tamir görmüş tamir olmuyormuş yeni anakart 700 TL dediler... Şaka değil gerçekten 1156 pin anakarta 700 TL dediler. Sonra yanlış hatırlamıyorsam 650 TL'ye kadar düştüler. Bu arada 1156 pin sıfır bir anakart takacaklarmış kabul edersem, ne marka Allah bilir... Anakartı alırken satan kişi bir sıkıntı olursa getirin demişti uzak olduğu için 25 TL kargoya verdim gönderdim. 4 aydır elime 1156 pin anakart gelmedi diyor. Ama Sahibinden ilanlarında 1156 pin anakartlar var...
Bu bilgisayarcılara asla güvenilmez. Kısacası mecbur kalmadıkça asla gitmeyin! Hepsi için söylemiyorum ama %85'i genel olarak böyle... Ben de sıfır bilgisayar almaya karar verdim. Aldığım her şeyi zararına sattım. Paramı biriktirince Donanım Arşivi, PC Hocası vb. gibi kanalların hazır sistemini almayı düşünüyorum. En iyisi sıfır almak. :)

Son düzenleme:

DeeperWeys

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,542
İsim
mustafa öner
Instagram
https://www.instagram.com/deepervlt/
Steam
https://s.team/p/ctbm-pnrc/pttgcgtm
Twitter
DeeperWeys
Discord
deeperweys
mahalle bilgisayarcıları bilgisayardan anlamayan elinde üniversite belgesi bile olmayan sadece format atmayı bilip gtx 730 u rx 570 den iyi şekilde gösterip sana pahalıya satmaya çalışan çakallardır pc alacaksanız ya internetden 2. el oda araştırarak alıcaksınız yada bilindik biryerden topluyacaksınız günün güzel geçsin kardeşim.

Mechanist

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,891
İsim
Sarp Yılmaz
Arkadaşlar mahalle bilgisayarcılarına hala güvenen varsa güvenmesin. Forumdada bunun örnekleri mevcut...
Aynen öyle dostlarım onlara güveneceğinize Forumlarda konularınızı yazıp bilgi edinin.

FarukKusdil

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,279
İsim
Ömer Faruk Kuşdil
Gitmeyeli uzun zaman olmuş. Ben de neden PC sorunsuz diyordum...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mahalle bilgisayarcıları, ülkenin kara delikleridir.
Bazıları hele, gelip tamir edeceğiz deyip ekran kartı çalıyorlar.
Ram çalan da çok var.

ErcüCeran

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
759
İsim
Ercüment Ceran
Her türlü ekran kartı çalınır 100 TL :D Şaka bir yana arkadaşlar ya msi anakartım vardı yandı dedi o zamanlar pek anlamıyorum tabi gitti 400 lira aldı ve 1156 soket fi tarihinden kalma Allah bilir nereden bulmuş esonic marka esonic h55kc el taktı anakartın ismi sadece üstünde yazıyor internetten araştırın yok ahfhahhaf olay o kadar saçma ki 400 TL aldı ya 400 DÖRT YÜZ TÜRK LİRASI Allah akıl fikir versin yapmayın etmeyin be

İbrahim Özel

80+ Silver
En İyi Cevap
13
25 TL'ye driver yüklemeden attıkları o efsane crackli windowslar geldi aklıma. 1 TB'lık HDD'yi 500 GB, 16 GB Rami 8 yaparak tamir ediyorlar (!) Fazla parçalar ağırlık yapar adamlarda sağolsun fazla parçaları alarak sistemi hafifletiyor (!) Şaka bir yana format atmaktan, termal macun sürmekten ve parça söküp takmaktan başka bildikleri yok.

krldogukan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,943
İsim
dogukan demir
Mahalle bilgisayarcıları, ülkenin kara delikleridir.
Bazıları hele, gelip tamir edeceğiz deyip ekran kartı çalıyorlar.
25 TL'ye driver yüklemeden attıkları o efsane crackli windowslar geldi aklıma. 1 TB'lık HDD'yi 500 GB, 16 GB Rami 8 yaparak tamir ediyorlar (!) Fazla parçalar ağırlık yapar adamlarda sağolsun fazla parçaları alarak sistemi hafifletiyor (!) Şaka bir yana format atmaktan, termal macun sürmekten ve parça söküp takmaktan başka bildikleri yok.
kardeşim senin anakart kaldırmıyordu hdd yi bende azaltım daha iyisini taktım

Gizemss

80+ Gold
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
16,104
İsim
Gizem
İlgilendiği Kategoriler
PC Oyunları, sanırım.
Ekran kartın anakarta çok ağır geldiği için bilgisayar yavaş çalışıyordu. Ekran kartını söktüm sorun düzeldi.
Bana güven kardeşim, yerimiz belli yurdumuz belli. Bir sıkıntı oldu mu gel değiştirelim.
-Mahalle Bilgisayarcısı.

Snipool

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Harun Güngör
Ekran kartın anakarta çok ağır geldiği için bilgisayar yavaş çalışıyordu. Ekran kartını söktüm sorun düzeldi.
Bana güven kardeşim, yerimiz belli yurdumuz belli. Bir sıkıntı oldu mu gel değiştirelim.
-Mahalle Bilgisayarcısı.
ama bu bazen gerçekden dogru. sistemde olusan dar bogazı azaltmak lazım. yada anakartı guncellemek.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
903,063
Üyeler
140,139
Son üye
mr.mario
Top Bottom