Neler Yeni

Masaüstü bilgisayarıma dizüstü takas teklifi geldi

Charles Darwin

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,127
İsim
Alpaslan Çevikel
Masaüstü bilgisayarımı 3-4 aydır Letgo, Sahibinden gibi 2. el satış platformlarında satışta fakat yaşadığım şehir küçük bir yer olduğu için çok fazla alıcı çıkmıyor bu ayrıntıyı belirtmek isterim ve ben bugün Sahibinden firmasının param güvende hizmetini gördüm bende hemen bu hizmetten faydalanabilir miyim diye araştırmalara koyuldum bu hizmet şöyle çalışıyor eğer başka şehirlerden alıcı çıkarsa param güvende hizmetini kullanarak güvenli bir alışveriş yapabiliyor fakat Sahibinden firmasının kargo gönderim kriterleri bulunmakta gönderilen kargonun 10 desiyi aşmaması gerekiyormuş fakat bilgisayar kasam 10 desiyi aşmakta bu yüzden aklıma başka bir fikir geldi bundan 3-5 gün önce birisi bana ACER A312-42 dizüstü bilgisayar ile takas teklif etti ama bilgisayara 4 GB ram daha eklemiş bu bilgisayarın sıfır fiyatı piyasada 8.300 TL ve üstünde ek olarak 1.5 yıl daha garantisi devam ediyormuş sizce masaüstü bilgisayar kasamı bu kişinin dizüstü bilgisayarı ile takas edip bu dizüstü bilgisayarı 7.500 TL gibi bir fiyattan satma olasılığım var mı ? eğer bu takası yaparsam büyük ihtimalle param güvende hizmetinden faydalanıp 81 ildeki alıcılara ulaşabileceğim fakat masaüstü bilgisayara nazaran bu dizüstü bilgisayarlar daha çabuk satılır mı ?

Bana ait olan bilgisayarımın özellikleri

İNTEL CORE İ7-7700 3.6GHz (TURBO 4.2GHz) İŞLEMCİ

ASUS STRİX B250G GAMİNG USB 3.0 M.2 ANAKART

MSİ GTX 1050Tİ GAMİNG X 4GB GDDR5 128 BİT EKRAN KARTI

CORSAİR 16GB VENGEANCE KIRMIZI (2X8) DDR4 2400MHz RAM

TRANSCEND 240GB 220S SERİSİ SATA 3.0 SSD

WD 3.5" 1TB CAVİAR BLUE SATA 3.0 7200Rpm HARDDİSK

XIGMATEK HAWTHORN MidT ATX KASA

XIGMATEK X-CALIBRE SERİSİ 600W GÜÇ KAYNAĞI

Bana takas teklif eden arkadaşın dizüstü bilgisayar özellikleri aşağıda bulunan web sitesindedir

@Furkan Karagülle sistem toplamadan anlıyormuşsun bu açtığım konu senin alanınla alakalı değil ama yardımcı olabileceğini düşündüm

Son düzenleme:

Nirvana

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Açıkcası ben kendi adıma konuşmak isterim yapacak olsam ben yapmazdım. Nakit olarak satar TL olarak tutmaz isen dolar veya euro olarak durdurursan ikinci ele gaming bir laptop denk getirir ve alırsın

Charles Darwin

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,127
İsim
Alpaslan Çevikel
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim amacım bilgisayar almak değil asıl amacım Xbox almak çünkü sunduğu hizmetler mükemmel ötesi benim için GAMEPASS ULTİMATE özelliğine abone olursan bunun yanında EA Play aboneliğini de veriyor bu sayede 100+ oyuna ve yeni çıkan oyunlara erişim sağlıyorsun ve akıcı bir şekilde oyun oynuyorsun hem bir yandan kur artıyor ve dolayısıyla piyasaya etki ediyor alacağım ürünün de fiyatı artıyor o yüzden bir kaç tane 2. el satış platformlarına baktım 2-3 tane uygun konsol buldum adamlara masaüstü bilgisayar takas teklifi ettim ama kabul etmediler benim de aklıma acaba dizüstü takas kabul eder mi diye düşündüm ve sordum cevap gelmedi eğer kabul ederse dizüstünü alıp konsol satan adamla takas yapacağım bu yüzden sizin fikirlerinizi almak istedim

Konsol almamın nedeni zaten günde 1-2 saat oyun oynuyorum veya hiç oynamıyorum hem seneye üniversite sınavım var büyük ihtimalle yatılı okuyacağım ki zaten bu bir sebep değil aslında benim açımdan ama konsolu rahatlıkla yazlığına veya köye getirip oynayabilirsin hem taşıması kolay ve pratik

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Benim amacım bilgisayar almak değil asıl amacım Xbox almak çünkü sunduğu hizmetler mükemmel ötesi benim için GAMEPASS ULTİMATE özelliğine abone olursan bunun yanında EA Play aboneliğini de veriyor bu sayede 100+ oyuna ve yeni çıkan oyunlara erişim sağlıyorsun ve akıcı bir şekilde oyun oynuyorsun
Gamepass aboneliği dediğin şey aylık 30 TL
Discord Nitro ile bedava veriyor, başka yerlerde de ucuza satılabiliyor kodları.

Ben böyle bir takasa girmezdim.
Ne maddi olarak, ne de performans olarak kârlı durmuyor.
Yazlık falan demişsin.
1 yılda kaç kere gidiyorsun ki?
2 ayda 1 kere gidiyor olsan sürekli sök-tak zor geliyor derim ama,
40 yılda 1 taşıyacaksın, onda da sadece kasayı alsan yetiyor.

Charles Darwin

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,127
İsim
Alpaslan Çevikel
Yani dediğinizde bir yandan mantıklı geliyor ama yeni çıkan oyunları gerçekten bu bilgisayarda oynayamıyorum FPS yüzünden Xbox bana daha cazip geldi hem uygun bir fiyatı var ve yeni bilgisayar almaktansa konsol almak daha iyi geliyor ayrıca beni 2-3 sene idare etse yeter zaten daha sonra hal çaresine bakarız zaten dolar kuru artıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

@White Ravens + olarak dediğiniz paket tek oyuncu içeriyor galiba siteye göz atarsanız 45 TL paketin ayrıcalıklarına bakabilirsiniz

Son düzenleme:

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
@White Ravens + olarak dediğiniz paket tek oyuncu içeriyor galiba siteye göz atarsanız 45 TL paketin ayrıcalıklarına bakabilirsiniz
O dediğin konsol için geçerli.
PC'de 29,90 TL ile hepsine sahip oluyorsun.
Screenshot_315.png

Charles Darwin

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,127
İsim
Alpaslan Çevikel
Umarım doğru anlamışımdır ben bilgisayar aboneliği alsam ne yapabilirim ki yeni çıkan oyunlarda FPS değerim berbat zaten doğru düzgün oynatmıyor o yüzden konsol alma düşüncesindeyim zaten @White Ravens

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Umarım doğru anlamışımdır ben bilgisayar aboneliği alsam ne yapabilirim ki yeni çıkan oyunlarda FPS değerim berbat zaten doğru düzgün oynatmıyor o yüzden konsol alma düşüncesindeyim zaten @White Ravens
Yani elindeki sistem kötünün iyisi kıvamında.
Bileşen değişikliği ile alacağın değerleri yükseltebilirsin.
Konsol sana oyun oynatır, iyi bir konsolun olsa bile her daim bilgisayara ihtiyaç duyarsın.
Ama iyi bilgisayar hem oyun oynatır, hem ihtiyaçlarını giderir.
Bu yüzden ufak ufak yükseltmeler ile bilgisayarını güncellemelisin.
Elindeki ekran kartını satıp, üzerine ekleme yaparak üst modele geçmek gibi.

Charles Darwin

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,127
İsim
Alpaslan Çevikel
Yani üst düzey bir bilgisayara meslek sahibi olduktan sonra bakmak istiyorum şuan parça yükseltmek için ekonomik durumumuz pek elverişli değil aslında yükseltirim de yük olmak istemiyorum aileme zaten bilgisayar ve kulaklık vb. aksesuarları satılınca elimde nakit para kalacak bu para ile eğitim masraflarını karşılarım gibi bir fikrim var hem zaten bilgisayara ihtiyaç duyacağımı hiç zannetmiyorum elimde tablet, telefon ve televizyon var bilgisayar açığını bu şekilde kapatabilirim diye düşünüyorum @White Ravens

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Yani üst düzey bir bilgisayara meslek sahibi olduktan sonra bakmak istiyorum şuan parça yükseltmek için ekonomik durumumuz pek elverişli değil aslında yükseltirim de yük olmak istemiyorum aileme zaten bilgisayar ve kulaklık vb. aksesuarları satılınca elimde nakit para kalacak bu para ile eğitim masraflarını karşılarım gibi bir fikrim var hem zaten bilgisayara ihtiyaç duyacağımı hiç zannetmiyorum elimde tablet, telefon ve televizyon var bilgisayar açığını bu şekilde kapatabilirim diye düşünüyorum @White Ravens
Anlıyorum seni. İleride kendi paran olunca en iyisini de alırsın umarım.
Ben üst düzey sistemlerden bahsetmiyorum.
Elinde zaten belli başlı bileşenler var.
2400 Mhz olsa da 16 GB RAM - SSD + HDD vs. mevcut.
O sistemden ekran kartını değiştirsen bile rahatlatacaktır.
Gidip RTX 3060'a geç demiyorum. Daha makul, sana yetecek modellere bakabilirsin.
Şu an oynadığın oyunlarda 40 FPS alıyorsan, 60-70 FPS aldırabilecek herhangi bir modele geçebilirsin anlamında söyledim.

Diğer konu için de şöyle düşün,
Bilgisayar açığı kapatılabilecek bir cihaz olsaydı, hepimiz tablet-telefon vs. kullanırdık. :D

Charles Darwin

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,127
İsim
Alpaslan Çevikel
Anlıyorum seni. İleride kendi paran olunca en iyisini de alırsın umarım.
Ben üst düzey sistemlerden bahsetmiyorum.
Elinde zaten belli başlı bileşenler var.
2400 Mhz olsa da 16 GB RAM - SSD + HDD vs. mevcut.
O sistemden ekran kartını değiştirsen bile rahatlatacaktır.
Gidip RTX 3060'a geç demiyorum. Daha makul, sana yetecek modellere bakabilirsin.
Şu an oynadığın oyunlarda 40 FPS alıyorsan, 60-70 FPS aldırabilecek herhangi bir modele geçebilirsin anlamında söyledim.

Diğer konu için de şöyle düşün,
Bilgisayar açığı kapatılabilecek bir cihaz olsaydı, hepimiz tablet-telefon vs. kullanırdık. :D
Bilgisayar açığı tamamen kapanmaz ama sürekli oyun oynayan film izlemeyi seven birisi olduğumdan dolayı bilgisayar eksikliğini pek fazla hissetmem gibi geliyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki sence bu sistem bu dolar kurunda en fazla veya makul olarak kaç TL'ye satılır ? ben fiyatını 7.500 TL yaptım ama 15 gün öncesine kadar

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,802
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Eğer eline sadece para geçsin istiyorsan yapılabilecek gibi duruyor ama ben olsaydım yapmazdım. O Laptop'u elinden çıkaramazsın daha ucuza daha iyileri var çünkü. Sadece kasayı satman daha mantıklı olacaktır.

Charles Darwin

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,127
İsim
Alpaslan Çevikel
Eğer eline sadece para geçsin istiyorsan yapılabilecek gibi duruyor ama ben olsaydım yapmazdım. O Laptop'u elinden çıkaramazsın daha ucuza daha iyileri var çünkü. Sadece kasayı satman daha mantıklı olacaktır.
Aynen öyle hem elime para geçsin küçük bir miktarda olsa kitap masrafları için hem de uygun ikinci el veya sıfır konsol alayım diyorum.

Konsol satan adam masaüstü bilgisayar takasını kabul etmedi daha sonra bu laptop aklıma gelmişti laptop teklifinde bulunmuştum 1 saat önce eğer kabul etseydi takası yapıp konsolu alacaktım hem üstüne para alırdım diye düşünüyordum ne yazık ki kabul etmedi artık satılmasını bekleyeceğim herhalde :)

Peki masaüstü bilgisayar kasamın fiyatı şuan ki dolar kuruna vesaire bakarsak en fazla veya makul olarak kaç TL eder ? Bunu sorma sebebim 2-3 ay öncesine kadar 5.750-6.000 fiyattan koymuştum ama 15 gün önce 7.500 - 8.000 TL fiyata çıkardım.

Top Bottom