Neler Yeni

Mavi Ekran Mavi ekran hatası alıyorum lütfen yardımcı olun

Flarion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Haydar Ekin Duymaz
Merhabalar, dediğim gibi mavi ekran hatası alıyorum. Windows 10'daykende mavi ekran hatası alıyordum Windows 11'e geçtim hala alıyorum. Bu güne kadar yaklaşık 14 tane mavi ekran hatası aldım ama Windows 11'e geçtikten sonra elimde sadece Windows 11'de aldığım mavi ekran var. Ve 14 mavi ekranın sadece 1 tanesi bilgisayar açıkken oldu diğer 13 tanesini bilgisayarı başlatırken aldım. Sorunun driver kaynaklı olduğunu sanmıyorum sebebini söyleyeyim daha bir kaç hafta önce hala Windows 10 kullanırken format atıp temiz kurulum yaptım ve sorun devam ediyordu. Haliyle driverlarla alakalı bir durum değil bence. Windbg programı ile hataya baktım %85'inde Memory yada Video memory hatası var. Memtest86 ile ramlerime önceden bakmıştım ama o aylar önceydi 0 errorla sıkıntısız geçmişti testten. Bir de ek olarak şunu belirteyim Mavi ekranı aldığımda BAZEN kasanın içindeki bütün ama bütün RGB'ler kırmızıya dönüyor. Ve bilgisayarı tekrardan başlatıp armoury crate yazılımı üzerinden düzeltene kadar kırmızıya dönüyor RGB'ler. İnternete ingilizce kaynaklarda Mavi ekran olunca RGB'lerin kırmızıya dönüşmesini araştırdığımda karşıma yabancı bir forumda Armoury crate ile alakalı olduğu yazıyordu fakat bilmiyorum.

elimde sadece Windows 11'e geçtikten sonra yaşadığım hata var diğerleri yok :

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Merhabalar, dediğim gibi mavi ekran hatası alıyorum. Windows 10'daykende mavi ekran hatası alıyordum Windows 11'e geçtim hala alıyorum. Bu güne kadar yaklaşık 14 tane mavi ekran hatası aldım ama Windows 11'e geçtikten sonra elimde sadece Windows 11'de aldığım mavi ekran var. Ve 14 mavi ekranın sadece 1 tanesi bilgisayar açıkken oldu diğer 13 tanesini bilgisayarı başlatırken aldım. Sorunun driver kaynaklı olduğunu sanmıyorum sebebini söyleyeyim daha bir kaç hafta önce hala Windows 10 kullanırken format atıp temiz kurulum yaptım ve sorun devam ediyordu. Haliyle driverlarla alakalı bir durum değil bence. Windbg programı ile hataya baktım %85'inde Memory yada Video memory hatası var. Memtest86 ile ramlerime önceden bakmıştım ama o aylar önceydi 0 errorla sıkıntısız geçmişti testten. Bir de ek olarak şunu belirteyim Mavi ekranı aldığımda BAZEN kasanın içindeki bütün ama bütün RGB'ler kırmızıya dönüyor. Ve bilgisayarı tekrardan başlatıp armoury crate yazılımı üzerinden düzeltene kadar kırmızıya dönüyor RGB'ler. İnternete ingilizce kaynaklarda Mavi ekran olunca RGB'lerin kırmızıya dönüşmesini araştırdığımda karşıma yabancı bir forumda Armoury crate ile alakalı olduğu yazıyordu fakat bilmiyorum.

RAM'e XMP dışında manuel Overclock yaptınız mı?

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Hayır sadece anakart üzerinden hazırda olan profillerden XMP yi 3200 mhz olana çektim.
XMP'yi kapatıp bir süre kullanın mavi ekran almazsanız RAM'leri manuel ayarlayıp 3200'e çekeriz.

Flarion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Haydar Ekin Duymaz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
XMP'yi kapatıp bir süre kullanın mavi ekran almazsanız RAM'leri manuel ayarlayıp 3200'e çekeriz.
Tamamdır dediğinizi bir deneyeyim. Ama haftada 1-2 defa hata alıyorum zaten biraz sabretmem gerekicek sorun olup olmadığını anlamak için :D

Birde yüksek ihtimalle hiç bir alakası yok ama yine de söyleyeyim Anakart ayarlarında birde RE-SİZE BAR açık onla alakalı olabilir mi?
ama bunu son zamanlarda açtım bunu açmadan öncede mavi ekran yiyordum.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Birde yüksek ihtimalle hiç bir alakası yok ama yine de söyleyeyim Anakart ayarlarında birde RE-SİZE BAR açık onla alakalı olabilir mi?
ama bunu son zamanlarda açtım bunu açmadan öncede mavi ekran yiyordum.
Pek zannetmiyorum ama.

cagdascelebi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
768
İsim
Çağdaş ÇELEBİ
Instagram
cagdas_celebi
Steam
cagdascelebi
Facebook
cagdasclbi
Twitter
cagdasclbi
Discord
! 𝓔𝓥𝓘̇𝓝𝓓𝓐𝓡 +𝟮𝟯#0001

Emirhandkee hocamın dediğine katılıyorum. Aynısı başıma geldi ve xmp yi kapatıp manuel olarak 3200mhz ye çektim. O günden sonra mavi ekran hatası kalmadı :) geçmiş olsun.

Flarion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Haydar Ekin Duymaz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Emirhandkee hocamın dediğine katılıyorum. Aynısı başıma geldi ve xmp yi kapatıp manuel olarak 3200mhz ye çektim. O günden sonra mavi ekran hatası kalmadı :) geçmiş olsun.

Bios ayarlarım bu şekilde XMP ye basınca Auto, XMP I, XMP II var sadece kapatma diye bir şey yok. Bir de XMP yi kapattıktan sonra nasıl manuel olarak 3200 olarak ayarlicam yardım edebilirseniz çok sevinirim.

Ekler

• 16397553826625222754523739602636.jpg
    16397553826625222754523739602636.jpg
    4.3 MB · Hit: 38

cagdascelebi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
768
İsim
Çağdaş ÇELEBİ
Instagram
cagdas_celebi
Steam
cagdascelebi
Facebook
cagdasclbi
Twitter
cagdasclbi
Discord
! 𝓔𝓥𝓘̇𝓝𝓓𝓐𝓡 +𝟮𝟯#0001
Auto ya çekip alt taraftan dram frequency kısmını ve ayarlanıyorsa üstündekini de 3200 yapıp dener misin

Flarion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Haydar Ekin Duymaz
Auto ya çekip alt taraftan dram frequency kısmını ve ayarlanıyorsa üstündekini de 3200 yapıp dener misin
dram frequencyi 3200 mhz e çektim üstündeki şey derken memory cotroller dram frequency ratioyu kasdettiniz sanırım ona basınca 1:2 ve 1:1 çıkıyor hangisini seçmeliyim

cagdascelebi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
768
İsim
Çağdaş ÇELEBİ
Instagram
cagdas_celebi
Steam
cagdascelebi
Facebook
cagdasclbi
Twitter
cagdasclbi
Discord
! 𝓔𝓥𝓘̇𝓝𝓓𝓐𝓡 +𝟮𝟯#0001
dram frequencyi 3200 mhz e çektim üstündeki şey derken memory cotroller dram frequency ratioyu kasdettiniz sanırım ona basınca 1:2 ve 1:1 çıkıyor hangisini seçmeliyim
onda frekans ayarı yoksa karışmadan kaydedin bi böyle deneyin olmazsa beni etiketleyin tekrar yardımcı olurum

Flarion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Haydar Ekin Duymaz
onda frekans ayarı yoksa karışmadan kaydedin bi böyle deneyin olmazsa beni etiketleyin tekrar yardımcı olurum
tamam o ayarı autoda bıraktım diğerini 3200 e çektim xmp yide auto yapıp kaydettim çok teşekkür ederim böyle deneyecepim sorun olursa ulaşmaya çalışırım. Yardım ettiğiniz için gerçekten minnettarım.

Flarion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Haydar Ekin Duymaz
@cagdascelebi @Emirhandkee
Merhaba dediğiniz ayarlarda bir süre kullandım ilk başta sorun düzeldi sandım ve çok sevindim çünkü ayarı 17 sinde yaptım ve yılbaşına kadar yani 31 aralığa kadar sorun olmadı 2 hafta boyunca sonra 31 aralıkta valorant oynarken bir mavi ekran hatası aldım. Öncekiler gibi değildi bu hata ama şu şekilde anlatayım oyunu oynarken oyundan attı masaüstüne. tekrar girdiğimdede bir error veriyodu ve oyuna giremiyordum. Sonra bende bilgisayarı kapatıp açmayı denedim. Kapattım fakat açarken mavi ekran hatası aldım. Windbg de analiz edip sorunu internette arattım bu mavi ekran sanırım valorantla alakalıymış mayıs ayında herkes bu sorunu yaşıyormuş. ama işin ilginç kısmıda bu herkes mayıs ayında yaşamış bitmiş sonrasında bununla alakalı bir konu yok ben bundan aylar sonra yaşadım sorunu. Neyse valorantla alakalıdır deyip umursamadım fakat bugün eve gelip bilgisayarı açtığımda yine mavi ekran verdi. Yine Windbg den analiz ettim fakat bu sorun valorantınki gibi değil. Valoranttan önceki hatalarımdaki kod yazıyordu yani sanırım işe yaramadım 2.5 hafta sonra tekrar aynı hatayı verdi bilgisayar :(

Dosyalar:
Valorant oynarken yaşadığım: https://disk.yandex.com.tr/d/-pUXKA9kQ-XkoA
Bugün eve gelip bilgisayarı açtığımda yaşadığım: https://disk.yandex.com.tr/d/dr-I3OyAfZGnoA

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
903,444
Üyeler
140,200
Son üye
mobspawn
Top Bottom