Neler Yeni

monitörde ghosting sorunu anlama/çözümü

kaphtans

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Berat Sıvuşoğlu
merhaba arkadaşlar, sistem yeniledim ve 'wiewsonic VX2468' adlı monitörü (dün) satın aldım. Kendisi 165hz, 1ms hoş bir monitör. Şimdi konuya dönelim. Oyunlarda olsun, discordda vesaire tüm her yerde 'siyah-mor-kırmızı' tarzında kapalı renkler (mouse'u oynattığımda, oyundayken hareket ettiğimde) vesaire arkalarında kuyruk tarzı bir oynama oluyor. Ghosting testi de yaptım ve küçükten büyüğe oynama var. Bu sorun çözülebilir mi, iade etsem iyi eder miyim?

ardamorant_

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
263
İsim
Arda
merhaba arkadaşlar, sistem yeniledim ve 'wiewsonic VX2468' adlı monitörü (dün) satın aldım. Kendisi 165hz, 1ms hoş bir monitör. Şimdi konuya dönelim. Oyunlarda olsun, discordda vesaire tüm her yerde 'siyah-mor-kırmızı' tarzında kapalı renkler (mouse'u oynattığımda, oyundayken hareket ettiğimde) vesaire arkalarında kuyruk tarzı bir oynama oluyor. Ghosting testi de yaptım ve küçükten büyüğe oynama var. Bu sorun çözülebilir mi, iade etsem iyi eder miyim?
XG2405 var bende de. Ghosting maalesef 1ms modunu açtığında oluyor bu genel olarak var ViewSonic'lerde. Ben 1ms modunu açmadım tepki hızını ultra hızlıya aldım standarttan.

kaphtans

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Berat Sıvuşoğlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
XG2405 var bende de. Ghosting maalesef 1ms modunu açtığında oluyor bu genel olarak var ViewSonic'lerde. Ben 1ms modunu açmadım tepki hızını ultra hızlıya aldım standarttan.
Tam olarak nereden yapıyoruz hocam? ufak bir yardımda bulunabilir misiniz

D3ATHLY

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
778
İsim
Y K
Ghosting panelle yani ürünle alakalıdır çözümü olmaz, bazı ürünlerde 1 ms yapmak için tuş olur, o tuşa basınca 1 ms olur ve ghosting açığa çıkar. Bazı ürünlerde direkt 1 ms vardır ve ghosting vardır. Maalesef buna yapacak bir şey yok.

ardamorant_

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
263
İsim
Arda
Tam olarak nereden yapıyoruz hocam? ufak bir yardımda bulunabilir misiniz
Monitörün arkasındaki tuşlardan menüye gir, "manuel görüntü ayarları" diye bir kısım olması gerekiyor. Orda "Yanıt Verme Zamanı" var onu standarttan ultra hızlıya al. Monitörün kendi menüsü olduğu için ss atamıyorum.

kaphtans

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Berat Sıvuşoğlu
Monitörün arkasındaki tuşlardan menüye gir, "manuel görüntü ayarları" diye bir kısım olması gerekiyor. Orda "Yanıt Verme Zamanı" var onu standarttan ultra hızlıya al. Monitörün kendi menüsü olduğu için ss atamıyorum.
Hocam yalnızca 'wiewmode' adında filtre ayarlama kısmı var, ayriyetten ses ayarlama, parlaklık arttırma, ve HDMI gibisinden kablo seçme kısmı bulunuyor. Ekstra bir şey bulunmamakta.

ardamorant_

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
263
İsim
Arda
Hocam yalnızca 'wiewmode' adında filtre ayarlama kısmı var, ayriyetten ses ayarlama, parlaklık arttırma, ve HDMI gibisinden kablo seçme kısmı bulunuyor. Ekstra bir şey bulunmamakta.
VX2468-PC-mhd_Main_Menu.svg

Manual Image Adjust yok mu?
Mesaj otomatik birleştirildi:

ViewSonic'in kendi sitesinden aldım görseli model numaranı yazarak

Biliyorum çok mesaj oldu ardarda ama gözükmeme sebebini anladım. Muhtemelen arkadaki tuşlardan en üsttekine basıyorsun. güç tuşunun bir üstündeki tuşa yani en altın bir üstündeki tuşa bas. görselini attığım menü öyle açılıyor. en üstteki tuşa basarsan hızlı menü açılır.

Ekler

• afbeelding_2023-02-02_180405722.png
    afbeelding_2023-02-02_180405722.png
    6.5 KB · Hit: 267

kaphtans

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Berat Sıvuşoğlu

Biliyorum çok mesaj oldu ardarda ama gözükmeme sebebini anladım. Muhtemelen arkadaki tuşlardan en üsttekine basıyorsun. güç tuşunun bir üstündeki tuşa yani en altın bir üstündeki tuşa bas. görselini attığım menü öyle açılıyor. en üstteki tuşa basarsan hızlı menü açılır.
Buldum

Tamamdır buldum o kısmı, yanıt verme zamanını da buldum. Fakat oraya giriş yapılmıyor, 1ms modunu vesaire açıp bir deneyeceğim. Yapamazsam buradayım.

ardamorant_

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
263
İsim
Arda
Buldum

Tamamdır buldum o kısmı, yanıt verme zamanını da buldum. Fakat oraya giriş yapılmıyor, 1ms modunu vesaire açıp bir deneyeceğim. Yapamazsam buradayım.
1ms modu açıkken giriş yapılamıyor oraya. 1ms modunu kapatman lazım tam tersi olacak.

kaphtans

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Berat Sıvuşoğlu
1ms modu açıkken giriş yapılamıyor oraya. 1ms modunu kapatman lazım tam tersi olacak.
Hocam çok uzadı kusuruma bakma öncelikle. 1ms modu kapalı, oraya giriş sağlayamıyorum.

Ekler

• 0a62cf67-7bce-403d-a3e6-89ddc2c151c4.jpg
    0a62cf67-7bce-403d-a3e6-89ddc2c151c4.jpg
    377.8 KB · Hit: 175

ardamorant_

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
263
İsim
Arda
Hocam çok uzadı kusuruma bakma öncelikle. 1ms modu kapalı, oraya giriş sağlayamıyorum.
Estağfurullah o problem değil. Görünüm Modunu Standart yapıp girmeyi dener misin? Çünkü ben hiçbir ayarı ellemedim giriş sağlıyorum.

kaphtans

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Berat Sıvuşoğlu
Estağfurullah o problem değil. Görünüm Modunu Standart yapıp girmeyi dener misin? Çünkü ben hiçbir ayarı ellemedim giriş sağlıyorum.
Tamamdır yaptım hocam, fakat neredeyse hiç etkili olmadı

ardamorant_

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
263
İsim
Arda
Tamamdır yaptım hocam, fakat neredeyse hiç etkili olmadı
Monitör 5ms ise 1ms ayarına getiriyor fakat gerçek anlamda bir 1ms kadar fark oluşmayabilir. Buna 1.5ms diyelim :D Açıkçası 1ms modunu açtığımda ghosting çok ve parlaklık azalıyor bu sebeple böyle kullanmak daha mantıklı geldi bana

Top Bottom