Neler Yeni

Rehber MPRT-GTG Nedir? Ghosting Neden Olur?

Mert Özkaya

𝑅 𝑜 𝓍
80+ Titanium
En İyi Cevap
11
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,783
İsim
Mert Özkaya
Instagram
_mrt_ozky_
Discord
Mert Özkaya #6849
Merhabalar, baktım ki MPRT ve GTG değerlerinin anlamları ve ne tür bir tepkime süresi olduğu çok az kişi tarafından biliniyor. Bir rehber yapalım dedim:)

GTG: Grey To Grey demektir yani Griden griye geçiş demektir. Piksellerin renk geçişlerini belirten zaman birimidir. Başka bir tabir ile pikselin iki farklı renk arasında değişmesinde geçen süredir.
GTG ne kadar düşük olursa renkler o kadar çabuk yansıtılır ve tepki vermeniz daha kolay olur.
Griden griye renk geçişindeki tepkime süresi 1ms olsa da mesela farklı bir renk geçişindeki tepkime süresi daha yüksek olabilir. Eğer daha önceden 240HZ, 0,5ms gibi değerlere sahip bir monitör kullanmadıysanız zaten bu aradaki farkları anlamayacaksınız bile. Bir saniyenin içinde 1000MS bulunduğunu göz önünde bulundurursak oldukça küçük değerler olduğunu görüyoruz.

MPRT: Açılımı Moving Picture Response Time'dir. MPRT bir pikselin ne kadar süre boyunca görülebilir olduğunu belirten sanal bir değerdir. Kısaca piksellerin görünürlük süresini gösterir.
G-Sync monitörlerde bulunan ve ghosting sorununu önemli ölçüde azaltan ULMB özelliğinin temelinde de MPRT süresinin 1 ms kadar aşağıya çekilmesi temeline dayanır.

Bu iki değerinde birleştiği bir nokta var, o da Ghosting sorunudur .Ghosting sorunu oldukça yaygın olan bir sorundur.

Ghosting Nedir;
Ghosting ise geçmiş görüntünün ekranda kalması diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse mesela D.A forumdayken tarayıcıyı kapattınız, masaüstüne geldiniz ve hala masaüstünde D.A forum logosunun göründüğünü farkediyorsunuz. Bu biraz abartı tabi ki. Bi nevi gölgelenme olayıdır. Görsel ile daha iyi anlayacaksınız.
1621079694789.png

Peki Ghosting sorunu için hangi değere dikkat etmemiz gerekir;
İkisinin de az olması ghosting'i azaltır ama çoğu kaynakta GTG'nin daha doğru sonuç vereceği yazıyor fakat ben öyle düşünmüyorum. MPRT'nin anlamına bakalım, "piksellerin görünürlük süresini" yani Ghosting ile tamamen alakalı bir değerdir. Ne kadar az olursa o kadar az ghosting olur.
Bu demek değildir ki 1ms GtG ama 10ms MPRT veya 10ms GTG 1ms MPRT olunca ghosting olmaz! Böyle bir şey yoktur iki farklı durumda da ghosting'in meydana gelmesi büyük bir olasılıktır.
Yani iki değer de Ghosting için önemli bir değerdir.
Ghosting'in FPS oyunlarında adamı vuramamanız veya kaçırmanıza sebep olabilir.

Oyun için hangi değer daha önemli?:
Üstte dediğim gibi " Griden griye renk geçişindeki tepkime süresi 1ms olsa da mesela farklı bir renk geçişindeki tepkime süresi daha yüksek olabilir. GTG ne kadar düşük olursa bu değer de doğru orantıda düşük olur. MPRT'de oldukça önemli bir değerdir. Yüksek olması bir çok sorunu getirebilir. Yani kısaca her durumda bu iki değerin düşük olduğuna dikkat edelim.

Umarım yararlı bir rehber olmuştur.🙏

Son düzenleme:

selamlargençler

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
765
İsim
:(
Naysü (y)

Avolay

80+ Gold
Monster sRGB %92 FHD panellerde
GTG değeri 3.2ms
Siyahtan Beyaza 9.8ms

(30Ms diyenler var :D yazayım dedim)
Yararlı konu bu arada
Mesaj otomatik birleştirildi:

Up upp

Mert Özkaya

𝑅 𝑜 𝓍
80+ Titanium
En İyi Cevap
11
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,783
İsim
Mert Özkaya
Instagram
_mrt_ozky_
Discord
Mert Özkaya #6849
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
GTG değeri 3.2ms
Siyahtan Beyaza 9.8ms

Yararlı konu bu arada

Up upp
Teşekkürler😀

cengizovic

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Cengiz Han
Çok iyi açıklayıcı olmuş. Bu değerlere detaylı bakabileceğimiz site var mı? Çoğunda mprt veriyorlar.

Mert Özkaya

𝑅 𝑜 𝓍
80+ Titanium
En İyi Cevap
11
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,783
İsim
Mert Özkaya
Instagram
_mrt_ozky_
Discord
Mert Özkaya #6849
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok iyi açıklayıcı olmuş. Bu değerlere detaylı bakabileceğimiz site var mı? Çoğunda mprt veriyorlar.
Bir çok siteye girdim ve araştırdım tek bir yerde adam akıllı bilgi veren bir site bulamadım.
Test siteleri hakkında bilgim yok maalesef.

Son düzenleme:

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Siteyi kapatınca logo görünürlük süresi üst kısımlarda az oluyor ama aşağılara doğru bunun süresi uzar fakat zaten insan gözü o kadar hızlı değil. DA logosu aşağıda olsa çok bariz fark edilir bu arada.

Bir bilgileri kimse net söyleyemiyor çünkü hala çok belirsiz.

Furkyyy

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Elinize sağlık hocam. On numara olmuş.

DeadPix

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
344
İsim
Pixel
Eline sağlık güzel rehber olmuş.

GTG değeri 3.2ms
Siyahtan Beyaza 9.8ms

Yararlı konu bu arada

Up upp
Bu değerleri kendin mi buldun test ederek.
Link isticektim de :D

Tolgax güneş

80+ Bronze
Merhabalar, baktım ki MPRT ve GTG değerlerinin anlamları ve ne tür bir tepkime süresi olduğu çok az kişi tarafından biliniyor. Bir rehber yapalım dedim:)

GTG: Grey To Grey demektir yani Griden griye geçiş demektir. Piksellerin renk geçişlerini belirten zaman birimidir. Başka bir tabir ile pikselin iki farklı renk arasında değişmesinde geçen süredir.
GTG ne kadar düşük olursa renkler o kadar çabuk yansıtılır ve tepki vermeniz daha kolay olur.
Griden griye renk geçişindeki tepkime süresi 1ms olsa da mesela farklı bir renk geçişindeki tepkime süresi daha yüksek olabilir. Eğer daha önceden 240HZ, 0,5ms gibi değerlere sahip bir monitör kullanmadıysanız zaten bu aradaki farkları anlamayacaksınız bile. Bir saniyenin içinde 1000MS bulunduğunu göz önünde bulundurursak oldukça küçük değerler olduğunu görüyoruz.

MPRT: Açılımı Moving Picture Response Time'dir. MPRT bir pikselin ne kadar süre boyunca görülebilir olduğunu belirten sanal bir değerdir. Kısaca piksellerin görünürlük süresini gösterir.
G-Sync monitörlerde bulunan ve ghosting sorununu önemli ölçüde azaltan ULMB özelliğinin temelinde de MPRT süresinin 1 ms kadar aşağıya çekilmesi temeline dayanır.

Bu iki değerinde birleştiği bir nokta var, o da Ghosting sorunudur .Ghosting sorunu çok yaygın olan bir sorundur.

Ghosting Nedir;
Ghosting ise geçmiş görüntünün ekranda kalması diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse mesela D.A forumdayken tarayıcıyı kapattınız, masaüstüne geldiniz ve hala masaüstünde D.A forum logosunun göründüğünü farkediyorsunuz. Bu biraz abartı tabi ki. Bi nevi gölgelenme olayıdır. Görsel ile daha iyi anlayacaksınız.
Alıntıyı görüntüle

İkisinin de az olması ghosting'i azaltır ama çoğu kaynakta GTG'nin daha doğru sonuç vereceği yazıyor fakat ben öyle düşünmüyorum. MPRT'nin anlamına bakalım, "piksellerin görünürlük süresini" yani Ghosting ile tamamen alakalı bir değerdir. Ne kadar az olursa o kadar az ghosting olur.
Bu demek değildir ki 1ms GtG ama 10ms MPRT veya 10ms GTG 1ms MPRT olunca ghosting olmaz! Böyle bir şey yoktur iki farklı durumda da ghosting'in meydana gelmesi büyük bir olasılıktır.

Oyun için hangi değer daha önemli derseniz de;
Üstte dediğim gibi " Griden griye renk geçişindeki tepkime süresi 1ms olsa da mesela farklı bir renk geçişindeki tepkime süresi daha yüksek olabilir. GTG ne kadar düşük olursa bu değer de doğru orantıda düşük olur. MPRT'de oldukça önemli bir değerdir. Yüksek olması bir çok sorunu getirebilir. Yani kısaca her durumda bu iki değerin düşük olduğuna dikkat edelim.

Zorlu ve epey araştırmayı gerektiren bir rehber oldu, ufak hatalarım var ise kusura bakmayın.

Allah razı olsun aga senden monitör alacam tam denk geldin.

Psyduck

80+ Platinum
En İyi Cevap
16

Bu iki değerinde birleştiği bir nokta var, o da Ghosting sorunudur .Ghosting sorunu çok yaygın olan bir sorundur.

Ghosting Nedir;
Alıntıyı görüntüle

Oyun için hangi değer daha önemli derseniz de;

Zorlu ve epey araştırmayı gerektiren bir rehber oldu, ufak hatalarım var ise kusura bakmayın.

çok güzel rehber. bu rehberi 1-2 ghosting olmayan monitör önerisiyle taçlandırmak ister misin? :D

Avolay

80+ Gold
Eline sağlık güzel rehber olmuş.

Bu değerleri kendin mi buldun test ederek.
Link isticektim de :D
MeoGamingTr kanalına bakabilirsiniz Tulpar T7 V20.2 kaç ms diye bakarsanız

Top Bottom