Neler Yeni

Nveme ssd güncellemesi sonrası ilk açılışta yavaş boot etme ? yardım.

harun0123

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Harun Karaoğlu
LÜTFEN HERŞEYİ OKUYUN ARKADAŞLAR.

Arkadaşlar merhaba anakartım Msi x570 A-pro şimdi upgrade etmeden önce 1. m2 ssd yuvasında 128 gb nvme takılıydı ve sata 1-2-3 portlarında sırasıyla 1tb sata ssd , 1 tb hdd ve 750 gb hdd takılıydı bu şekilde açma tuşuna basılınca 10 15 sn de açılıyordu süre tutmadım ama çok hızlıydı yanı okadar hızlı.

Upgrade Sonrası Sorunlar

Sıfır Netac marka NV7000 m2 ssd aldım 2 TB ve 1. M2 slotuna taktım windows 11 burda kurulu.

Ve diğer Bilgisayarımda sorunsuzca takılı olan 2TB Kingston NV2 2. m2 slotuna taktım

sata portlarına dokunmadım aynı şekilde kaldı

parçaları ilk taktığımda bilgisayar biosa felan atmadı formatta atamadım öyle kalmıştı bende bios pilinin ordaki cmostan 10 sn kısa devre ile biosu sıfırlayıp tekrar açtım biosa attı sonra f11 ile uefi windows kurdum.

Neyse bilgisayarda ssd ler hdd ler felan sıcaklık hız vs gerekli testleri yaptım her şey normal ve tüm disklerimi sorunsuzca görüyor ve kullanıyorum.

bilgisayar birkere açıldıktan sonra yeniden başlatma vs çok hızlı 10 sn sürmüyor açılması
ama kapatıp 2-3 dk bekledikten yada bilgisayarın fişini çektikten sonra geri açınca anakartın ilk açılıştaki logoya gelmesi 1-2 dk sürüyor sanırsam o ara ssd ve hdd leri ayarlıyor sonra açılıyor

biosa girince herşeyi olması gerektiği gibi portlar felan
Anakartın kitapçıgına baktım mesela 1.m2 slotu diğer sata portuyla aynı yolu kullanıyor yada 2.m2 slotu diğer sata portyunu ortak kullanıyor diye bir yazı ifade YAZMIYOR.

SİZLERDEN İSTEDİĞİM YAPMAM GEREKEN BİR BİOS AYARI YADA BÖYLE BİR SORUNU DUYAN BİLEN ÇÖZEN VARMI ?

Bu arada montaj titizlik ve kontrol edilerek yapıldı parçaları söküp deneme yapmadım çünkü sökmesi takması uzun suruyor ve bilgisayar açılınca her şey normal biostan kaynaklı bir problem olduğunu düşünüyorum.
Auto moddaki bir şeyden olabilir belki.

jeff123can

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
728
İsim
Anonim
fast boot açık mı , fişi çekince elektrik kesintisi olarak algılayıp süreci uzatabiliyo olabilir ama 2dk diyorsun çok fazla ssd için

harun0123

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Harun Karaoğlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
fast boot açık mı , fişi çekince elektrik kesintisi olarak algılayıp süreci uzatabiliyo olabilir ama 2dk diyorsun çok fazla ssd için
Olay dün akşam yaşandı şuan işteyim akşam varınca deneme yanılma yöntemiyle çözmeye çalışıcam fastboot kontrol ederim şuan bilgi toplama ve düşünme aşamasındayım.

jeff123can

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
728
İsim
Anonim
Olay dün akşam yaşandı şuan işteyim akşam varınca deneme yanılma yöntemiyle çözmeye çalışıcam fastboot kontrol ederim şuan bilgi toplama ve düşünme aşamasındayım
bi dene bakalım,belki düzelir. aklıma bu geldi benim.

harun0123

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Harun Karaoğlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
sorunu çözdüm biostan 1.boot optionu windows yüklü nvme seçtim geri kalan 2. 3. 4. 7. ye kadar hepsini disable yaptım 15 sn de açılıyor.

Top Bottom