Neler Yeni

Overclock yapmalı mıyım?

Oxcat1

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ulaş Kumral
Merhabalar arkadaşlar, ekran kartımı değiştirmek istiyorum ama sizlere danışmak istedim. Geçmek istediğim kart rtx 4060 işlemcim ise ryzen 5 3600, internetten oyun ve performans testlerine baktığımda darboğaz yapmadığını tam kafa kafaya beslediğini gördüm ancak işlemciye overclock yapsam daha rahat bir şekilde besleyip kafam rahat olur mu emin olmak istedim. İşlemci soğutucum Amd Wraith Prism. Eğer overclock yaparsam işlemci sıcaklığım max kaç olmalı ve stabilliğini nasıl anlarım. (İleri doğru işlemciyi değiştireceğim)

metopiw

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Mert can
Rahat şekilde beslemez ama biraz yardımı dokunur. AMD 3k serisinde OC neredeyse %5'lik falan performans artışı belki sağlıyor belki sağlamıyor ama yinede giriş seviyesi bir anakartla sınırları zorlayabilirsin zaten 3k serisi hiç ısınmıyor.

Oxcat1

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ulaş Kumral
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Rahat şekilde beslemez ama biraz yardımı dokunur. AMD 3k serisinde OC neredeyse %5'lik falan performans artışı belki sağlıyor belki sağlamıyor ama yinede giriş seviyesi bir anakartla sınırları zorlayabilirsin zaten 3k serisi hiç ısınmıyor.
Anakartım "msi b450m pro-vdh max" çok güncel bir kart değil ama soğutması iş görür diye tahmin ediyorum. Stabil sıcaklık değerleri kaç olmalı stabilite testini nasıl yaparım?

metopiw

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Mert can
Anakartım "msi b450m pro-vdh max" çok güncel bir kart değil ama soğutması iş görür diye tahmin ediyorum. Stabil sıcaklık değerleri kaç olmalı stabilite testini nasıl yaparım?
77-80'e kadar ısınabilir pek sorun olmaz, kış aylarında 75'i geçmemesi uygundur. Bahsettiğin anakart çok giriş seviyesi ayrıca dediğim gibi Rysen 3k serisinde overclock pek bir artı sağlamaz uğraştığına bile değmez bana kalırsa. Öyle kullanmaya devam et, ha işlemci performansım artsın istiyorsan r5 5600 o anakarta max takılacak işlemci zaten. Anakart değiştirmeden fazladan paran varsa ryzen 7 5800x takarsın 10 sene götürür. 3-4k arası bütçen varsa ryzen 5 5600 al keyfine bak. R5 5500 almamaya dikkat et.

Top Bottom