Neler Yeni

Oyundayken Ekran Kararıyor ve Fanlar Çok Hızlı Dönmeye Başlıyor

Chronosis

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Semih
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 3 ay önce 2.el, çok temiz ve içi hiç açılmamış RX 580 aldım. Satın almadan önce de yaklaşık 20 dakikalık bir FurMark testi yaptırdım, hiçbir sorun çıkmadı ve öyle aldım. Bilgisayara taktığımda ilk başlarda bir sorun yok gibiydi, bi 2 hafta felan sorun yoktu fakat daha sonrasında başlıkta belirttiğim hata olmaya başladı. Ekran kararıyor, fanlar hızla dönmeye başlıyor ve bu sırada arkaplandaki sesleri duyabiliyorum ve hatta discordda arkadaşlarla konuşabiliyorum fakat pcyi tekrar açabilmek için kapatma düğmesinden kapatıp tekrar açmak zorunda kalıyorum. Undervolt denedim, driver değiştirmeyi denedim, PSU'nun diğer PCI-E güç kablosunu takmayı denedim, Aygıt Yöneticisi'nden AMD ses driverını devre dışı bırakmayı denedim, TRIXX Programı üzerinden fan hızını sabitleyip öyle oynamayı denedim, format atmayı denedim. Bunların hiçbiri işe yaramadı ancak en son Radeon Ayarları'ndan GPU Güç Limiti'ni -%30'a çekip, oyunlara girmeden önce de fan hızını sabitleyip o şekilde oyun oynamaya başladım ve yaklaşık 1.5-2 haftadır herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Önceden GPU 140-150w çekebiliyorken şimdi en fazla 109-110w çekebiliyor. Sıcaklık konusunda pek bir değişiklik olmadı, sadece önceden maksimum 73 derece oluyordu, bu işlemlerden sonra maksimum 71-72 derece olmaya başladı.

Şu anda sistemimdeki PSU Corsair CX600 Yeşil versiyon bir psu ve yaklaşık 5-6 senedir kullandığım bir psu ve bunun öncesinde de yaklaşık 1 sene PSU'nun ilk sahibi kullanmış. Yani toplamda 6-7 senedir kullanılan bir psu diyebilirim ve bu yüzden de sorunun PSU'dan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu sebeple de yeni bir PSU satın aldım ve kargodan gelmesini bekliyorum. Sizce doğru bir şey mi yaptım yoksa farklı bir durum söz konusu olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Sistemim:
İşlemci: Ryzen 5 1600 (14nm)
Ekran Kartı: Sapphire Pulse RX 580 4GB
Anakart: MSI B350M MORTAR
Ram: GSkill Flare X 2x8 DDR4 3200Mhz
SSD: Samsung 850 Evo 250GB
HDD: Seagate 500GB
PSU: Corsair CX600

Son düzenleme:

xSparkua.

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,930
İsim
Chloe Grace Moretz
garip ilk defa böyle bir şey gördüm duydum

Foxt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
621
İsim
.
hocam aldığınız ekran kartının kutusu açık mıydı?

CarryExe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
584
İsim
Ali Yıldırım
Nedense az önceki alt+tab konusunu açan arkadaş ile aynı kişi olduğunu düşündüm. Çünkü kullanılan cümleler çok benzer. Ama olmayabilirsin de .d

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,077
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Güç limiti yerine Core Clock kısmayı dene. Bi' -50 filan.

Chronosis

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Semih
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Güç limiti yerine Core Clock kısmayı dene. Bi' -50 filan.
Bunu da denedim fakat söylemeyi unuttum pardon. Hem core clock hem de vrm clock u bi -50 azaltmıştım ama işe yaramamıştı maalesef :/
Mesaj otomatik birleştirildi:

Nedense az önceki alt+tab konusunu açan arkadaş ile aynı kişi olduğunu düşündüm. Çünkü kullanılan cümleler çok benzer. Ama olmayabilirsin de .d
Yok hocam o arkadaş değilim :d

hocam aldığınız ekran kartının kutusu açık mıydı?
Tam olarak anlayamadım hocam ama anladığım kadarıyla söyleyeyim, kartın vidaları ve etiketleri üstünde hiç ellenmemiş bir şekilde duruyor.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,077
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Sıcaklık konusunda pek bir değişiklik olmadı, sadece önceden maksimum 73 derece oluyordu, bu işlemlerden sonra maksimum 71-72 derece olmaya başladı
Bu biraz ilginç. 50W düşüş olurken sadece 1-2 derece düşmesi bana normal gelmiyor.

Chronosis

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Semih
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu biraz ilginç. 50W düşüş olurken sadece 1-2 derece düşmesi bana normal gelmiyor.
Kartı almadan önce FurMark testi yapılırken VRM ve Core sıcaklıklarına da baktım. Hiçbir şekilde 76 dereceyi geçmemişti.

Foxt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
621
İsim
.
Bunu da denedim fakat söylemeyi unuttum pardon. Hem core clock hem de vrm clock u bi -50 azaltmıştım ama işe yaramamıştı maalesef :/

Yok hocam o arkadaş değilim :d

Tam olarak anlayamadım hocam ama anladığım kadarıyla söyleyeyim, kartın vidaları ve etiketleri üstünde hiç ellenmemiş bir şekilde duruyor.
hocam kartın kullanılmış olma ihtimali var eğer kutu etiketi açıksa. Kart sorunlu da olabilir gerçekten anlamadım :D

rucukutu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
804
İsim
Emir
bir önceki driveri kur whql olan

Chronosis

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Semih
hocam kartın kullanılmış olma ihtimali var eğer kutu etiketi açıksa. Kart sorunlu da olabilir gerçekten anlamadım :D
Kart kullanılmış hocam zaten, kartın içi hiç açılmamış, yani karta müdahalede bulunulmamış :d

bir önceki driveri kur whql olan
Şu anda WHQL driver kurulu, önceden de WHQL driver kuruluyken hata almıştım fakat Power Limit'i -%30'a çektikten sonra hata almamaya başladım.

Foxt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
621
İsim
.
Kart kullanılmış hocam zaten, kartın içi hiç açılmamış, yani karta müdahelede bulunulmamış :d

Şu anda WHQL driver kurulu, önceden de WHQL driver kuruluyken hata almıştım fakat Power Limit'i -%30'a çektikten sonra hata almamaya başladım.
anladım hocam mantıklı olan garantiye yollamak.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
988,957
Üyeler
156,409
Son üye
Hamza van
Top Bottom