Neler Yeni

Oyunlarda crash yiyorum

A Calik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ayberk Çalık
Pc Specs:
- 13600k i5 intel
- MSI Gaming X Trio 4080
- Asus Prime z790p wifi anakart
- SSD Samsun 2tb 980 pro pcie 4.0 nvme m2 ssd
- Gskill 32gb (2x16gb) trident z5 rgb 7200mhz cl34 ddr5 1.4 dual ram
- Highpower 850w Gold PSU
Dual 2k g-sync uyumlu monitörler

Eksik yazdığım bir şey var mı baktığımda göremedim. Şöyle bir şey söyleyebilirim. Eski bilgisayarım 1080ti 8700k işlemci ona uygun anakart ve 3200 mhzli 16gb corsair ramlerdi. xmp + oc olarak kullanıyordum işlemciyi hiç bir oyunda crash yemiyordum. Ancak sistemi upgrade ettikten sonra oyunlarda crash yemeye başladım.

Mavi ekran hiç görmedim sadece oyunlardan tak diye atmaya başladı. bazen 10 dakika oynarken pat diye masaüstünde kendimi buluyorum oyun kapanıp gidiyor bazen 2-3 saat sonunda yaşıyorum. Bazı oyunlarda discordda yayın verdiğim zaman discord bir süre sonra reboot yapıp beni tekrardan discorda bağlıyor. Sanki discord kapanıyor ve tekrar açılıyor gibi. Ancak sebebini anlayamadım. XMP kapadıktan sonra crash 2 kere yedim. Şu anki sistemde sadece XMP kullanıyorum. XMP'siz ramler 4800 mhz hızda calısıyor xmp ile 7200 mhz. Corsair ram almayı düşünüyordum ancak QVL uygun bir ram sadece GSKİLL vardı ve onu tercih ettim.

Dip not olarak şunu ekleyebilirim elimdeki PSU çıkışlarının hepsi dolu. 13. nesil anakartta CPU beslemek için 8 değil 12 pin var. Ancak 8 Pinli bir güç kablosuyla onu besliyorum. Bazı forum sitelerinde bunun yeterli olacağını ancak optimumunun 12 pin olması gerektiğini söylemişler. Bundan kaynaklı olabilir mi bunu da bilmiyorum.

850w yeterli gibi görünse de şu an CPU'yu 12 yerine 8 pinle beslemekteyim.

@KojiroHyuga04 hocam sizin için ilah dediklerinden ötürü sizi etiketledim benden ne isterseniz buraya paylaşmaya hazırım şimdiden teşekkür ederim.

En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
141
İsim
Hazar Günay
Merhaba.
İlah değilim ama elimden yine bir şeylerin geldiği doğrudur.

Yardımcı olmak isterim ancak üniversite sınavına kadar artık Mavi Ekran bakmayacağım.
Şu an içinde olduğumuz günler açıkçası çok kritik. Ve bu pazar günü bir de MSÜ sınavına girmek zorundayım.

Başka bir arkadaş size yardımcı olacaktır.
Ayrıca Minidump dosyalarınızı paylaşırsanız bilen kişiler yardımcı olabilir.

A Calik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ayberk Çalık
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba.
İlah değilim ama elimden yine bir şeylerin geldiği doğrudur.

Yardımcı olmak isterim ancak üniversite sınavına kadar artık Mavi Ekran bakmayacağım.
Şu an içinde olduğumuz günler açıkçası çok kritik. Ve bu pazar günü bir de MSÜ sınavına girmek zorundayım.

Başka bir arkadaş size yardımcı olacaktır.
Ayrıca Minidump dosyalarınızı paylaşırsanız bilen kişiler yardımcı olabilir.
hocam selamlar formatladım pcyi biraz toparladı gibi ancak nvlddmkm kaynaklı hata alıyorum event 0.
device video3
error occurred on GPUID:100

furmark son sürümle full load gpu test yaptım 1.5 saat sıfır sorun.

minidump dosyası oluşmamış yok minidump dosyalarım kısaca

En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
141
İsim
Hazar Günay
Size bu sene üniversite sınavından dolayı sınav bitene kadar Mavi Ekran bakmadığımı ifade etmiştim @A Calik.
Neden dikkate almadınız :(

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
915,561
Üyeler
141,988
Son üye
slrumi
Top Bottom