Neler Yeni

Para Nasıl Çöp Edilir Adlı Hikaye

TeknoAdam

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
228
İsim
Tekno Adam
Bu fiyata şu sistem toplanır veya alınır derseniz konu başka bi yere gider, bu parçalar için bu fiyat normal, 12600kf ile 7600 aynı fiyatta 7600 alınabilirdi ama öyle değerlendiremeyiz, adamlar size parçalar için fazla fiyat vermemiş, rtx 4060 ekran kartı 9820 TL, xpg 8 gb 3200 mhz ram 660 TL, şuan internette bile bu parçalar için bu fiyatlar yok. 12600kf işlemciyi almanız vatanın değil sizin hatanız, işlemcinin fiyatı da normal, 12600kf işlemci her yerde ortalama 6 bin TL.
Mesaj otomatik birleştirildi:

vatan size zorla 12600kf aldırmadı, sorun bu işlemciyi alanda, şuan vatanı yanlış yere suçluyosunuz
Birincisi alan kişi ben değilim, sistem dizmeyi hiç bilmeyen kadın bir öğretmen ve 13 yaşındaki çocuk.
İkincisi parça seçimlerini yapan vatan personeli.
Üçüncüsü kağıtta yazan fiyatlar vergi hariç fiyatlar, aldanmayın.
Dördüncüsü belki de birebir aynı performansı verecek orijinal stok sistem 25k iken özelleştirme adı altında insanları kandırarak 38k paraya satan bir çalışan sözkonusu.
Beşincisi bu sistemde 12600kf'ye ihtiyaç kesinlikle yokken neyi ve neden savundunuz onu anlamadım.
Altıncısı eleştirilen şey 12600kf-4060 vs bu para eder mi etmez mi konusu değil, 38k bütçeye bu parçaları önerip satmaktaki üç kağıtçılık.
Yedincisi ilk altı maddeyi anlamadıysan utanmadan sorabilirsin.
Sekizincisi anladıysan ve hala kendi dediklerinde ısrar ediyorsan bu sistemi öneren ve satan çalışan sen olmalısın. Başka ihtimal kalmıyor.

DePiedra54

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
242
İsim
Eren Bilal Cihan
Vatan Bilgisayar ya hep böyleydi ya da e-ticaret siteleri yaygınlaşmadan önce aradaki farkı bilmiyorduk.
Vatan bilgisayara bu işten anlayan insanların gitmesi lazım o zaman bazı şeyleri cidden uyguna alabiliyorsun

şuna 38k deyip durmayın sistemi konuşuyoruz sistem 32k tutuyor, konuda da vatan çalışanı önerdi bu parçaları falan dememişsiniz direkt vatanı kötülemişsiniz bende bu parçalara göre bu fiyatın normal olduğunu toplayan kişinin hatası olduğunu söyledim, yazmamışsınız vatan çalışanının önerdiğini.

AGUMBA

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
630
İsim
Sercan GÖKALP
Görev yaptığım okulda bir arkadaşım 13 yaşındaki oğlu için Vatan Bilgisayar'dan toplama sistem aldıklarını ama kalite ve performans olarak pek anlamadıklarını söyleyip benim fikrimi almak için parçaları göstermek amacıyla faturanın fotoğrafını gösterdi. İncelediğimde şok oldum. Sistemin özet kısmında 12400F yazıyor altta 12600KF, 16 GB RAM yazıyor altta 1x8 GB RAM, 500 GB SSD yazıyor altta 1 TB SSD... Bunları da boş verdim kalite ve fiyat/performans kıyası yapmak için ürünleri inceledim, toplam ne kadar ödediklerini sordum. ''38.000 TL civarı.'' cevabını alınca nutkum tutuldu. Yıl olmuş 2024 ve bu bütçeye 8 GB DDR4, 12. nesil sistem satıyorlar. Üstelik kasası ve güç kaynağı RAMPAGE, sıvı soğutması POWER BOOST! Monitör ve ekipmanlara da bakınca tam bir ''Para nasıl çöp edilir?'' adlı çalışma. Yorumu sizlere bırakmadan önce iade edebilirlerse almalarını önerdiğim sistemi paylaşıyorum. Okuyup hem yaşananları hem de benim önerimi yorumladığınız için şimdiden teşekkürler.

Benim önerim:
Anakart: MSI Pro B650M-B - 3800 TL
CPU: AMD Ryzen 5 7600 - 5948 TL
SSD: Kioxia Exceria Plus G3 - 2417 TL
RAM: Corsair Vengeance 32 GB (2x16) 6000 MHz DDR5 CL30 - 4345 TL
GPU: Galax RTX 4060 TI - 13999 TL
İşlemci soğutucu: Thermalright Phantom Spirit 120 SE - 1499 TL
PSU: High Power Element BR 650W - 1698 TL
Kasa: BitFenix Nova Mesh SE 4 ARGB Fanlı - 1849 TL

TOPLAM: 35.555 TL

Monitör ve ekipman eklenmemiştir. SSD değişebilir.

Vatan'dan aldıkları sistem:

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
Yav şu kafayı anlayamıyorum. Be adam madem fikir alacaksın madem anlamıyorsun almadan önce sorsana neden aldıktan sonra soruyorsun gerçekten bu kafa yapıdı değişik bir kafa yapısı ya

TeknoAdam

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
228
İsim
Tekno Adam
Yav şu kafayı anlayamıyorum. Be adam madem fikir alacaksın madem anlamıyorsun almadan önce sorsana neden aldıktan sonra soruyorsun gerçekten bu kafa yapıdı değişik bir kafa yapısı ya
Yemin ediyorum her harfine katılıyorum ben de ama iş işten geçince soruyorlar. Okulda onlarca öğretmen var en az 30 tanesi bilir benim donanım konusundaki bilgimi. Kimisi sorar şu kadar param ne alayım diye kimisi de gelir x paraya y aldım sizce nasıl der. Hayırlı olsun diyip geçmek lazım aslında. Daha iyisi alınırdı, bunu almak çok iyi olmamış falan deyince de bir şey değişmiyor sonuçta. Örneğin bu konuda anlattığım olayın sonucu şöyle bitti: iade ile uğraşmak istemediler.

şuna 38k deyip durmayın sistemi konuşuyoruz sistem 32k tutuyor, konuda da vatan çalışanı önerdi bu parçaları falan dememişsiniz direkt vatanı kötülemişsiniz bende bu parçalara göre bu fiyatın normal olduğunu toplayan kişinin hatası olduğunu söyledim, yazmamışsınız vatan çalışanının önerdiğini.
Tek haklı olduğun konu ''çalışanın önerdiğini'' söylememiş olmam. Önceki mesajda yazdığım her şeyde sen haksızsın dostum. 38k-32k muhabbeti de şöyle: kasa 32k evet ama 6k para ile aldırdığı klavye mousepad mouse ve monitöre ne demeli? Onların da bomboş olduğu ortada. O sebeple hesaba katıyorum. Kendi önerdiğim sistem 35.5k, güzel bir IPS monitörle 40k eder. 2k fazla verip bambaşka sistem alınıyor yani. Klavye mouse zaten hesaba katmaya gerek yok, Mira S var MZ60 var elimde çeşit çeşit switch'li. Neredeyse yok paraya alabilirdi benden.

Son düzenleme:
Yemin ediyorum her harfine katılıyorum ben de ama iş işten geçince soruyorlar. Okulda onlarca öğretmen var en az 30 tanesi bilir benim donanım konusundaki bilgimi. Kimisi sorar şu kadar param ne alayım diye kimisi de gelir x paraya y aldım sizce nasıl der. Hayırlı olsun diyip geçmek lazım aslında. Daha iyisi alınırdı, bunu almak çok iyi olmamış falan deyince de bir şey değişmiyor sonuçta. Örneğin bu konuda anlattığım olayın sonucu şöyle bitti: iade ile uğraşmak istemediler.

Tek haklı olduğun konu ''çalışanın önerdiğini'' söylememiş olmam. Önceki mesajda yazdığım her şeyde sen haksızsın dostum. 38k-32k muhabbeti de şöyle: kasa 32k evet ama 6k para ile aldırdığı klavye mousepad mouse ve monitöre ne demeli? Onların da bomboş olduğu ortada. O sebeple hesaba katıyorum. Kendi önerdiğim sistem 35.5k, güzel bir IPS monitörle 40k eder. 2k fazla verip bambaşka sistem alınıyor yani. Klavye mouse zaten hesaba katmaya gerek yok, Mira S var MZ60 var elimde çeşit çeşit switch'li. Neredeyse yok paraya alabilirdi benden.
Konuda çalışanın önerdiğini yazsaydınız şuan tartışmıyorduk hocam :) neyse uzatmaya gerek yok. umarım iade edebilirler.

AGUMBA

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
630
İsim
Sercan GÖKALP

Ya bide " öğretmen " yani hani hayata bakışı, düşünme tarzı falan biraz farklı olsun istersin anladın mı bir konu hakkında bilgisi yoksa önce araştırıp sonra hareket etmesini beklersin.

Top Bottom