Neler Yeni

PC Kapalı Olmasına Rağmen Güç Kaynağım Isınıp Patladı

tümen

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,958
İsim
tümen dağ
topraklama var mı

SerhatCC

80+ Bronze
arkadaşlar psuya elektrik gitmese dahi içinceki kondansatörlerde elektrik depolanmaya devam ediyor (dolan bir havuz gibi) fişi çektim içinde elektrik yok diye bir şey yok.

NKei8ht

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Nuri Kezer
arkadaşlar psuya elektrik gitmese dahi içinceki kondansatörlerde elektrik depolanmaya devam ediyor (dolan bir havuz gibi) fişi çektim içinde elektrik yok diye bir şey yok.
Heh işte patlayanın resmini attım sıvı akıtmıştı.
400v lik kondansatör. Acaba ups in akülerdr sıkıntı vardıda pc kapalıyken yüksek volt mu yolladı. Cok sıcaktı psu. Pc yi kapatmamın üzerinden 10 dk geçmişti.
Zaten kafamı kutcalayan hala daha tam kapasite çalışmış gibi sıcak olması.
Acaba dedim ekran kartımda bir arıza var pc kapalı ama psu dan fazla güç tüketipte ısınmasına mı neden oldu.

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,493
İsim
Yusuf
Bu yazım biraz uzun olacak ama okuyup yardım ederseniz çok sevinirim.

Sistemimde koruma amaçlı Tunçmatik line interactive 2200 VA digitech Pro modelli UPS kullanmaktaydım.

Kısa bir süre önce güç kaynağım patladı.
Bende ömrü dolmuştur dedim malum 4 senelikti. Patlamadan önce UPS kapatıp şarjını bitirmek için aküden kullandım ve bu sırada PC kapalıydı ama PSU kablosu UPS'ye bağlıydı.

Daha sonra MSI MAG A650bn modelli PSU alıp 3 gün UPS ile kullandım. Bugün elektrikler gitti ve 5 dakika sonra PC'yi normal bir şekilde kapattım ama UPS'i telefonumu şarj etmek için aküden çalıştırmaya devam ettim. Bu sırada PC UPS'e bağlıydı ama kapalıydı. Yaklaşık 10 dakika sonra PSU'dan koku geldiğini fark ettim ve tüm kabloları söküp güç kaynağını kasadan ayırdım. Güç kaynağında yağımsı bir sıvı olduğunu ve 10 dakikadır kapalı olmasına rağmen bayağı sıcak olduğunu fark ettim(aynı yağımsı akıntı ve büyük kondansatör yanmasını bozulan ilk PSU'da da görüntüledim). Sebebini bilmediğim için hem UPS'i hem de güç kaynağını garantiye yolladım.
Merak ettiğim bilgisayar sağlıklı bir şekilde kapanmışken neden 10 dk sonra güç kaynağı sanki fanlar çalışmadan Full kapasite çalışmış gibi sıcaktı.
Sorun PSU da desem 1 haftada yanan ikinci PSU ve ikisi de UPS aküden güç verirken oldu. Acaba bir yerde bir kısa devremi var da güç kaynağı devreye girip fanı dönmeden ısınıp yandı. Ve sorunun kaynağı UPS mi yoksa kısa devreye sebebiyet verip PC çalışmadan PSU'dan güç çeken bir bilgasayar bileşeni midir?
Bilgisayarıda kontrol ettireyim mi ne dersiniz acaba.
Yorumlarınızı bekliyorum.
sistem kapalıyken bile psunun ısınması normal değil. benim tahminim psu kaynaklı bir arıza yaşadınız. çünkü pc kapalıyken bile sisteme enerji evet verilir ama düşük miktarda yani ısınmasına sebebiyet verecek düzeyde değil. bu işarette psu arızası olduğu gösteriyor gibime geldi. tabii ki elektronikten anlayan birinin açıp bakması lazım devre elemanlarına, sıvı dediğiniz şeyde psunun içindeki zortlayan kondansatör/kapasitörlerden geliyordur büyük ihtimal.

NKei8ht

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Nuri Kezer
sistem kapalıyken bile psunun ısınması normal değil. benim tahminim psu kaynaklı bir arıza yaşadınız. çünkü pc kapalıyken bile sisteme enerji evet verilir ama düşük miktarda yani ısınmasına sebebiyet verecek düzeyde değil. bu işarette psu arızası olduğu gösteriyor gibime geldi. tabii ki elektronikten anlayan birinin açıp bakması lazım devre elemanlarına, sıvı dediğiniz şeyde psunun içindeki zortlayan kondansatör/kapasitörlerden geliyordur büyük ihtimal.
Evet ama aynı sorunu 1 hafta içinde 2 psu da yaşadım. Bana normal gelmedi o yuzden bu konuyu açtım.
Ups ve psu garantide sonucu bekliyom ama pc de sıkıntı varsa 3. Psu yu patlatmıyayım dedim. Pc yi kontrol ettirmek te pahalıya patlayabilir. O yuzden ups ve psu sonuçlarını beklicem önce.

andires42

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Ups kaynağın güç ihtiyaçı olmadığı halde psuya güç göndermiş gibi görünüyor. Güç harcanmadığı için kondansatör yanarak patlamış. Fazla voltaj gelmiş. Belki ups fazla volraj verdi

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
İşte benim merak ettiğim kısım bu sistem parçalarında yada anakartta sıkıntı varsa kısa devre falan sistem kapalıyken psu dan gereksiz güç çekermi. Tabi bu sırada fanı dönmediği için ısınıp zarar görmüş olabilir mi.
Benim tahminim ups ten dolayı ama emin olmak istiyom böyle bir şey olabilir mi. Ona göre sistemide kontrol ettirecem.
Bilgisi olan var mı?
Anakartta falan sorun olsa o kadar güç verirken PSU yanıyorsa kesinlikle anakartta falan da yanma olurdu, o kadar güce dayanamaz onlar. Büyük ihtimalle UPS, PSU ve aradaki bağlantı kablosundan birinde sorun var.

NKei8ht

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Nuri Kezer
Ups kaynağın güç ihtiyaçı olmadığı halde psuya güç göndermiş gibi görünüyor. Güç harcanmadığı için kondansatör yanarak patlamış. Fazla voltaj gelmiş. Belki ups fazla volraj verdi
Anakartta falan sorun olsa o kadar güç verirken PSU yanıyorsa kesinlikle anakartta falan da yanma olurdu, o kadar güce dayanamaz onlar. Büyük ihtimalle UPS, PSU ve aradaki bağlantı kablosundan birinde sorun var.
Anladım yorumlarınız için teşekkür ederim. Garantiyi beklicem artık.
Acaba garanti katşılarmı psu mu. İlk patlayan psu yaklaşık 4.5 senelikti ve markası gamepower.
Msi mag a650bn 3 günlüktü ve bu kadar kolay patlaması beni şaşırttı.

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,869
İsim
göksel yurtcan
upsnizde sıkıntı var hocam bir yerler kısa devre yapıyor yada kabloda sorun var

NKei8ht

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Nuri Kezer
upsnizde sıkıntı var hocam bir yerler kısa devre yapıyor yada kabloda sorun var
İlk önce tunçmatiği aradım ve bana line interactive ups ler oyuncu bilgisayarları için yeterli değil online ups ile değiştirin dediler. Gücü yetmiyormuş ki aldığım ups 1200 watt üstü desteği var. Pc 650 watt power kullanıyor ve taş çatlasın 350 400 watt maksimumda kullanıyodur.

Hemen sonrasında msi marka psu için distribütörü aradım ve bana dedikleri şey yabancı madde var içinde sıvı tespit edildi ürününüz garanti dışı kaldı dediler.
Heriflere kondansatörden geldiğini belirtmeme rağmen ısrarla kondandatörden gelmediğini söylediler.
Naptım işedim mi psu ya acaba.
Bu garantiler bana kafayı yedirtecek.

promenTa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
burak
dostum selam korumalı priz alabilirisin istersen şebeke hattı üzerinde akım geldiği zaman sisteme zarar gelmesin diye otomatik olarak elektiriği kesiyor ama sağlıklı olurmu bilmem 2 tane akıllı televizyonum var onlarda kullanıyorum

NKei8ht

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Nuri Kezer
dostum selam korumalı priz alabilirisin istersen şebeke hattı üzerinde akım geldiği zaman sisteme zarar gelmesin diye otomatik olarak elektiriği kesiyor ama sağlıklı olurmu bilmem 2 tane akıllı televizyonum var onlarda kullanıyorum
Aldım zaten ups i satarım büyük ihtimalle.

Top Bottom