Neler Yeni

PCIe 2.0 ve PCIe 4.0 arasında ciddi bir fark olur mu?

Canelium

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Can Torcu
Merhabalar, RX 6500 XT ekran kartı bildiğiniz gibi PCIe 4.0 soketine sahip ve kartın gerçek performansını ancak bu sokette alabiliriz. Bundan önce RX 570 kartım vardı PCIe 3.0 soketine sahipken PCIe 2.0 soketli anakartımda kullanıyordum ve performans kaybı çok azdı, karttan beklediğim verimi fazlasıyla alıyordum. Peki RX 6500 XT için durum benzer olur mu? Biliyorum bu sefer arada 1 değil 2 nesil fark var elbet ki oyundan oyuna FPS farkı az çok olacak ancak bu ciddi bir fark olur mu? İnternette testler var aynı kart aynı oyun olmasına rağmen birbirlerinden farklı sonuçlar veriyor o yüzden sizin de fikirlerinizi almak istedim. (Donanım Arşivi inceleme videosunu izledim ancak orada 2.0 yoktu, 3.0 ile 4.0 arasındaki fark ise benim oynadığım oyunlar için çok bir fark yoktu.)

HyperChief

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
.
PCIe 4.0 ve 3.0 arasında yaklaşık 10-15 FPS farkı olur. Bütçe var ise anakart değiştirilebilir, yoksa arasında uçurum fark olmadığından anakart değişikliğine gerek yok.

Ahmet Sevinç

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,302
İsim
Ahmet Sevinç
Merhabalar, RX 6500 XT ekran kartı bildiğiniz gibi PCIe 4.0 soketine sahip ve kartın gerçek performansını ancak bu sokette alabiliriz. Bundan önce RX 570 kartım vardı PCIe 3.0 soketine sahipken PCIe 2.0 soketli anakartımda kullanıyordum ve performans kaybı çok azdı, karttan beklediğim verimi fazlasıyla alıyordum. Peki RX 6500 XT için durum benzer olur mu? Biliyorum bu sefer arada 1 değil 2 nesil fark var elbet ki oyundan oyuna FPS farkı az çok olacak ancak bu ciddi bir fark olur mu? İnternette testler var aynı kart aynı oyun olmasına rağmen birbirlerinden farklı sonuçlar veriyor o yüzden sizin de fikirlerinizi almak istedim. (Donanım Arşivi inceleme videosunu izledim ancak orada 2.0 yoktu, 3.0 ile 4.0 arasındaki fark ise benim oynadığım oyunlar için çok bir fark yoktu.)
bence kart tam gücünü gösteremez . 3.0 kullanılabilirdi ama 2.0 emin değilim

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,534
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
PCIe 4.0 ve 3.0 arasında yaklaşık 10-15 FPS farkı olur. Bütçe var ise anakart değiştirilebilir, yoksa arasında uçurum fark olmadığından anakart değişikliğine gerek yok.
%30'lük bir performans kaybı büyük bence. 150 fps yerine 115 fps alacaksın mesela. 144HZ kullanamayacaksın.

Canelium

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Can Torcu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet tam gücünü gösteremeyecek, oyunları en yüksek ayarlarda oynama gibi bir zorunululuğum yok gölgeleri kapatıp orta-yüksek ayarlarda gideri olur mu? Monitörde 1366x768 yani testler genelde 1920x1080'de oluyor o yüzden bende o yönden de performans artışı olacak diye düşünüyorum

HyperChief

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
.
Ben yanlış okumuşum. Anakartı satıp PCIe 4.0 veya 3.0 sahip anakart sistemi güncelleyebilirsin.

Canelium

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Can Torcu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Çünkü bu piyasada ve bu stok durumunda RX 6500 dışında en yakın kart 1650 ve onun da performansı RX 6500'ün 3.0 versiyonuna göre bile düşük. Super modeli olsa düşünmeden alırdım ama maalesef stok sadece normal modelinde
Mesaj otomatik birleştirildi:

2. ele girme veya anakartı satma gibi bir niyetim şuanlık yok dostlar ama ilerde olabilir. Şuanki durumda kartın oynanılamaz derece darboğazı olur mu 2.0 için?

Top Bottom