Neler Yeni

PlayStation Hakkında Tüm Merak Ettiklerim

Dahası  
Reaksiyon skoru
280
İsim
Ali Güney
İlgilendiği Kategoriler
Buraya bakma.
Hocam kablo arızalıymış o zaman. Ben sağlam farklı farklı modeller de kablolar kullandım fark görmedim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Gerekmiyor hocam. İlk kırıldığı dönemlerde açıp çip takıyorlardı şimdi gerekmiyor ama.

Rica ederim :)
İlk kırıldığı dönem dediğiniz tam olarak ne zaman? biz 3-3.5 sene önce içini açarak yapmıştık.

Ufukizm

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
120
İsim
Özgür Ufuk
İlk kırıldığı dönem dediğiniz tam olarak ne zaman? biz 3-3.5 sene önce içini açarak yapmıştık.
Tarih olarak net bişey diyemem. Halen içini açarak kıran yerler var ama açmadan sadece pc ve usb bellek ile kıranlarda var. İçini açma olayı eskide kaldı hocam.

Yunus274

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,352
İsim
Yunus
İlgilendiği Kategoriler
Konsollar ve Bilgisayar Donanım
Merhaba arkadaşlar;
Yaklaşık 15 senedir bilgisayar oyuncusuyum ve 15 senedir sandalyede oturarak oyun oynuyorum. Kütlemin son zamanlarda artması nedeniyle oturarak oyun oynamak artık hiç zevk vermiyor ve bana ıstırap gibi geliyor (100kg civarında bir insanım.). Konsol ve konsol oyunlarına dair çok az bilgiye sahibim. Konsoldan oyun oynarken istediğim pozisyona bürünebileceğimin farkındayım. Biraz rahatına düşkün biriyim anlayacağınız. Durumu açıklığa kavuşturduğumuza göre sorulara başlıyorum.

1- Konsol alırken nelere dikkat edilmeli?

2- Piyasada çok fazla farklı çeşitte farklı desende DualShock 4 modelleri mevcut. Bunların orijinal olup olmadığını anlayabileceğimiz bir yöntem bulunuyor mu?

3- PS4 Pro modeli 1080p çözünürlükte her oyunda saniyede 60 kare almayı vadediyor mu?

4- PS 4 Pro modeli ile saniyede 60 kareden fazla destekli bir monitörde 60 saniye kare değerlerini geçebilmem mümkün müdür?

5- Xbox One X yerine PS4 Pro alma nedenleri nelerdir?

6- PS4 Pro tamir - bakım masrafları ne durumdadır? - sıklıkla sorun yaratan bir cihaz mıdır?

7- Bilgisayar platformunda dahi oldukça zorlayan, sinir katsayısını arttıran, rekabet gerektiren oyunları ( APEX : Legends, Rocket League, Fortnite, R6 Siege) DualShock 4 ile oynamak ne kadar akıcı ve eğlenceli

8- Yeni alınan bir PS4 oyunu CD'si birden fazla PlayStation 4 cihazına yüklenebilir mi? - ikinci elden PS4 oyunu CD'si almak mantıklı mıdır?

9- İnternette Playstation kırma diye bir şey gördüm ama net bir bilgi sahibi olamadım. Playstation kırma tam olarak nedir?

10- DualShock 4 cihazının şarj dolum ve tüketim değerleri nasıldır? (İnternette herkes farklı bir süre belirtiyor.)

11- Playstation oyunlarını ucuza oynayabileceğim bir yöntem mevcut mu?

12- Hikayeli oyunlar oynarken internet bağlantısı olması şart mıdır?

13- Görüntü kablosu seçerken dikkat edilmeli mi?

14- Bilgisayardan sonra Konsola geçince halen zevk alabilir miyim?

İlginiz için teşekkür ediyor; değerli zamanlarınızı çaldığım için özür diliyorum.

Cevaplarınızı bekliyorum.
3- PS4 Pro modeli 1080p çözünürlükte her oyunda saniyede 60 kare almayı vadediyor mu?
her oyunda değil ama elimde 4K 60 FPS liste vardı buraya yazayım boşa gitmesin

PS4 PRO 4K 60 FPS Oyunlar

Devil May Cry 5 – Native 3200×1800 60 FPS
Sifu - 3840×2160 60 FPS
Kingdom Hearts HD 1.5 + 2.5 ReMIX - 3840×2160 60 FPS
Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue - 3840×2160 60 FPS
Borderlands 2 - 3200×1800 60 FPS
Borderlands: The Pre-Sequel - 3840×2160 60 FPS
Call of Duty: Infinite Warfare - 4K/3840×2160 checkerboard resolution 60 FPS
Gran Turismo Sport - 4K/3840×2160 checkerboard resolution 60 FPS
Gran Turismo 7 - 3200×1800 60 FPS
F1 2017 – 3840×2160 60 FPS
F1 2018 – 3840×2160 60 FPS
F1 2019 - 3200×1800 60 FPS
F1 2020 - 3200×1800 60 FPS
F1 2022 - 3200×1800 60 FPS
FIFA 22 - 3840×2160 60 FPS (2016 dan sonra çıkan tüm seriler PS4 PRO da 3840×2160 60 FPS çalışıyor.)
The Last of Us Remastered - 3200×1800 60 FPS
Kingpin: Reloaded - 3840×2160 60 FPS
WipEout Omega Collection - 3840×2160 60 FPS
Paladins - 3840×2160 60 FPS
Helldivers - 3840×2160 60 FPS
Pyre - 3840×2160 60 FPS
The Persistence - 3840×2160 60 FPS
Thumper - 3840×2160 60 FPS
Verdun - 3840×2160 60 FPS
Wheels of Aurelia - 3840×2160 60 FPS
Rez Infinite - 3840×2160 60 FPS
Resogun - 3840×2160 60 FPS
Mother Russia Bleeds – 3840×2160 60 FPS
Neon Chrome – 3840×2160 60 FPS
Mantis Burn Racing - 3840×2160 60 FPS
Nex Machina – 3360×1890 with 60 FPS

60 FPS çözünürlüğe bakmıyor ama her oyunda 60 FPS yok 4k da 60 fps oyun var 2K da 1080p de ama her oyunda değil Google yazıp bakabilirsiniz PS4 ya da PS4 PRO 60 FPS Game List diye
Bu linke bakın oyunların çözünürlükleri ve FPS bilgileri var

5-Xbox One X yerine PS4 PRO alma nedenleri insanların kısaca cevaplayayım en büyük neden Microsoft un Xbox One X e desteği kesmesi ama PS4 ve PS4 PRO ya 2025 sonuna kadar oyun gelecek God Of War Ragnarok geliyor mesela örnek olarak ama Xbox One X e PS3 grafikli oynanış videosun da bile kafaların ters döndüğü Starfield bile gelmiyor normalde Xbox One X oynatamaz mı oynatır yani destek kesildiğinden önermiyor kimse Xbox One X konsolunu.

8- Evet her cihaza CD ler takılır ve sorunsuz çalışır sorun olmaz yani. PS Plus yeni üyelik sisteminden önce çoğu PS kullanıcıları ya kardeşlik yapar oyun alırlardı ya da CD takası yaparlardı zaten.

10-Dört ila sekiz saat arasında eğer kontrolcünün ışığını kısarsanız daha da uzun süre götürebilir.
11- Artık PS Plus yeni abonelik servisi var içinde 500-600 arası oyunlar ve neredeyse tüm özel oyunları var PlayStation'ın.
12-İnternet bağlantısına gerek yok hikayeli oyunlar oynarken.

Son düzenleme:

Yunus274

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,352
İsim
Yunus
İlgilendiği Kategoriler
14-Bilgisayardan konsola geçince sadece oyun oynayacaksanız kesinlikle zevk alırsınız ama sonuç da konsol bu cihazlar PC deki gibi her programı kurup her işlemi yapamazsınız ama cihazınızı kırarsanız Linux kurabiliyorsunuz tek tuşla hem PS4 hem Linux arasında geçiş yapabiliyorsunuz o zaman PC gibi kullanabilirsiniz sadece.

Rudiarius

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
99
İsim
Samet Yılmaz
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Burak
Arkadaşlar peki her şeyi bir kenara koyarsak. PS4 Pro yerine PS4 alınır mı? Yoksa aradaki fiyat farkı PS4 Pro için gerçekten değer mi?

Muhammed.eminn

80+ Bronze
1- Konsol alırken nelere dikkat edilmeli?
Öncelikle temiz olması önemli 2. el alacaksanız. Cihazın dışı ne kadar temizse içide o derece temiz olur. Pro modeli alacaksanız 2 farklı versiyon var cuh ile başlayan biri çok fan sesi yaparken diğeri ona göre nispeten daha az ses yapıyor.

2- Piyasada çok fazla farklı çeşitte farklı desende DualShock 4 modelleri mevcut. Bunların orijinal olup olmadığını anlayabileceğimiz bir yöntem bulunuyor mu?
Ne yazık ki bu konu en zor konulardan. Tuşa basma hissi arkadaki yazılardan fln anlayabilirsin ama bu uzun süre ds4 kullananlar için geçerli yeni başlayan biri bunlardan anlayamaz o yüzden güvenilir birinden satın almanda fayda var.

Ne yazık ki öyle olmuyor bir çok oyunda 30 fps veriyor cihaz.

4- PS 4 Pro modeli ile saniyede 60 kareden fazla destekli bir monitörde 60 saniye kare değerlerini geçebilmem mümkün müdür?
Yanlış bilgi vermek istememe ama 60 fps e sabit diye biliyorum.

5- Xbox One X yerine PS4 Pro alma nedenleri nelerdir?
One X daha güçlü bir konsol ama kütüphane olarak ps4 çok çok önde. Türkçe Dublaj ve Altyazılı oyunlar oldukça fazla. Hikaye türünde ki oyunları çok kaliteli. İkinci el piyasası daha aktif.

6- PS4 Pro tamir - bakım masrafları ne durumdadır? - sıklıkla sorun yaratan bir cihaz mıdır?
Tamir fiyatları ülkedeki her fiyat gibi hızlı değişkenlik gösteriyor ama bir Apple tamir fiyatları kadar da değil. Laptop tamiriyle aynı düzeyde. Ben 4 yıl slim model kullandım hiç tamir görmedi mesela

7- Bilgisayar platformunda dahi oldukça zorlayan, sinir katsayısını arttıran, rekabet gerektiren oyunları ( APEX : Legends, Rocket League, Fortnite, R6 Siege) DualShock 4 ile oynamak ne kadar akıcı ve eğlenceli
İlk başlarda nefret edeceksin ama zamanla alıştıkça çok daha rahat olduğunu göreceksin. He tabii ki fps oyunları PC de daha rahat kontrol sunuyor ama Gamepad ile ayrı bi keyif alıyorsun.

8- Yeni alınan bir PS4 oyunu CD'si birden fazla PlayStation 4 cihazına yüklenebilir mi? - ikinci elden PS4 oyunu CD'si almak mantıklı mıdır?
Yüklenir ama CD cihaza takılmadan oynanmaz. Sadece ön Yüklemesini konsola kurar. İkinci el almak mantıklı ama deneyerek almanızda fayda var.

9- İnternette Playstation kırma diye bir şey gördüm ama net bir bilgi sahibi olamadım. Playstation kırma tam olarak nedir?
Kırma, konsola korsan yazılım yükleyerek korsan oyun çalıştırmaya deniliyor. Farklı farklı korsan yazılımlar var kiminde online oynanırken kiminde konsolun internet bağlantısı tamamen kesiliyor.

10- DualShock 4 cihazının şarj dolum ve tüketim değerleri nasıldır? (İnternette herkes farklı bir süre belirtiyor.)
Bunu akıllı telefonlar gibi düşün. Gün geçtikçe batarya performansları düşüyor ne yazık ki. Oynadığın oyundaki titreşimlere v.s bağlı biraz da şarj süresi. Net süre vermek doğru olmaz.

11- Playstation oyunlarını ucuza oynayabileceğim bir yöntem mevcut mu?
Ps Plus ile yıllık 460 TL(1 yıllık ücret) ye 700 e yakın oyunu oynayabilirsin ama sürekli internet bağlantısı gerektiriyor bu durum. Bir diğer konu güvenilir forumlarda oyun hesapları satıyorlar çok mesajı olan güvenilirlik puanı yüksek kişilerden hesap satın alıp oynadıktan sonra tekrar satabilirsin.

12- Hikayeli oyunlar oynarken internet bağlantısı olması şart mıdır?
Satın aldığın oyunlarda gerekli değil tabi ki ama birinden hesap olarak aldıysan ve sec hesapsa bu gerekli ya da ps plus kütüphanesinden indirdiysen yine gerekli.

13- Görüntü kablosu seçerken dikkat edilmeli mi?
Valla şahsen kullandığım her HDMI kablosundan aynı performansı aldım. Çokta dikkat edilmesi gereken bir kon değil bence.
14- Bilgisayardan sonra Konsola geçince halen zevk alabilir miyim?
Yani ilk başlarda zorlanacağın aşikar. Konsol PC kadar özgürlük tanımıyor ama sadece oyun odaklı cihazlar oldukları için daha optimize oyun oynamanı sağlıyorlar. Ve bir süre sonra koltukta yayıla yayıla oyun oynamanın rahatlığından vazgeçemiyorsun.
1 e 1 dogrudur

roosevelt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
64
İsim
Tuna Taş
Farklı falan değil ikisi de 30FPS işte 😀
Gayet akıcı falan da olmuyor bu arada, sadece oynanabilir düzeyde oluyor.
Hortlatmış olacağım ama bu tamamen doğru. Asla insanların dediğine güvenip 30fps akıcı gelir demeyin beklentiniz çok yükselirse pişman olursunuz. PC’deki kadar asla iğrenç değil ama asla 60fps seviyesinde de değil. 40-45 sabit fps denebilir.

Yunus274

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,352
İsim
Yunus
İlgilendiği Kategoriler
Hortlatmış olacağım ama bu tamamen doğru. Asla insanların dediğine güvenip 30fps akıcı gelir demeyin beklentiniz çok yükselirse pişman olursunuz. PC’deki kadar asla iğrenç değil ama asla 60fps seviyesinde de değil. 40-45 sabit fps denebilir.
Beklentileri akıcılık konusunda bu videolardaki gibi olsun tatmin olurlar.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,939
Üyeler
138,447
Son üye
Ladex
Top Bottom