Neler Yeni

Rehber Pro X, MH752, Alpha S, Sennheiser Game Zero incelemesi

Dahası  
Reaksiyon skoru
176
İsim
bruuuh
Bu rehberimde yukarıda görmüş olduğunuz ürünleri kullanmış ve deneyimlemiş birisi olarak kısa bir bilgilendirme hazırlamak istedim umarım işinize yarar. Okumaya başlamadan önce söylemek istiyorum ki biraz uzun bir rehber sıkılabilirsiniz. :)

Logitech Pro X: Kendisi 50 mm sürücülere sahip, 320 gram ve 35 ohm değerine sahip. 7.1 bulunmakta. Ürünün fiyatı aşağı yukarı indirimler dahil 1000-1400 arası değişmekte. Çoğu espor oyuncusu kullanmakla birlikte fiyatının en iyilerinden denebilir. Kutu içerisinde değiştirilebilir sünger pad, 3.5 mm ayırıcı jack, mobil için kablo ve ses kartı bulundurmakta.

Mikrofon:

Mikrofonu bu bütçede en iyisi olmakla birlikte Blue Voice teknolojisini kullanıyor ve uygulaması üzerinden kişisel olarak kendi ayarlarınızı yapabiliyorsunuz. Onun dışında diğer kullanıcıların yaptığı ayarları veya hazır ayarları da kullanabilirsiniz. Sesi biraz robotikleştiriyor ve klavye mouse sesini alıyor. Ama bana kalırsa başarılı bir mikrofonu var. Donanım gürültüsü engelleme seçeneği var ama ne kadar etkili bilmiyorum. Çıkarılabilir bir mikrofon yapısına sahip. Sağa sola yapısı itibarıyla esneyebiliyor ve istediğiniz konumda kullanabiliyorsunuz.

Konfor:

Sanırım kullandığım en ağır ve rahatsız edici kulaklık denebilir. Çoğu kullanıcı rahat olduğunu söylese de 2-3 saatlik kullanımın ardından kafamda ciddi bir ağrı oluştu. Ve azımsanmayacak kadar ağır bir yapıya sahip. 320 gram olmakla birlikte suni deri padleri gerçeken çok terletiyor ve leke bırakabiliyor. Sünger padler biraz daha rahat ama yine de o ağırlığı hissettiriyor maalesef. Kafada biraz fazla baskı yapıyor. Bazı kullanıcılar birkaç haftanın sonunda alıştıklarını söyleseler de genel olarak ağır bir kulaklık. Kafam biraz büyük ve son kademe ayarında kullanmama rağmen azıcık kulağım dışarıda kaldı ama problem değil. Hafif rahatsız etti dışarıda kalması o kadar.

Müzik Performansı:

Uygulaması olan G HUB üzerinden müzik ile ilgili de birçok EQ ayarı bulunmakta. Öncelikle şunu söylemeliyim basları gerçekten inanılmaz. Enseniz ve kulaklarınız titriyor o derece. Hatta birkaç saatlik kullanımın ardından kulağımda ciddi bir ağrı oluştu. Müzik için başarılı bir kulaklık. Midler ve tizler genel olarak güzel iş çıkartıyorlar. Saf ve sade bir ses deneyimi sunuyor.

Oyun Performansı:

Bazı kullanıcılar fiyatına göre en iyi ses kasılabilen oyuncu kulaklığı olduğunu iddia etse de sorun yaşayan birçok kullanıcı var. Aşağıda sayacağım ürünlerden çok daha iyi oyun performansı var fakat çoğu kullanıcıda oyunlarda sesler boğuk ve sanki bir bardağın içindeymişçesine geliyor. Yani özetlemek gerekirse, oyunlarda baslar çok fazla oluyor ve ayak seslerini duymakta gerçekten zorlanıyorsunuz. Ve bu problemi yaşayan kişi sayısı gerçekten azımsanmayacak kadar fazla. 7.1 bulunmakta fakat sesleri çok daha basık ve duyulması imkansız hale getiriyor. Uygulama üzerinden ayar yapsanız bile yine de bir değişiklik olmuyor. 3. parti ses yazılımları kullananlar sorunu çözdüğünü söylemekte ama genel olarak çoğu kullanıcı oyun performansından memnun değil. Kronik bir problemi var. Ama oyun olarak fiyatının en iyisi olduğu incelemelerde söylenmekte. Bana problemi olan ürün denk geldi.

Diğer:

Uygulaması olan G HUB çoğu zaman bozulmakta ve yaptığınız ayarlar kaydetseniz bile eski haline dönebiliyor. Hala problemi olan bir uygulama ama bana kalırsa donanım özelleştirmesi olarak en iyi uygulama denebilir. Ürün için çok fazla seçenek sunmakta. İsterseniz 3.5 mm jack ile kullanabilirsiniz ama kendine ait ses kartı olmadan G HUB uygulamasına erişemezsiniz. 7.1 özelliğini G HUB üzerinden aktif edebilirsiniz. Malzeme olarak çelik alaşımdan yapılmış ve gerçekten çok sağlam malzemelerle uzun süre dayanıklı hale getirilmiş. Teknik servis konusunda bilmeyen yoktur Logitech kalitesi. Örgü kablo yapısına sahip ve sürekli dolanıyor bundan çok şikayet edebilirsiniz.

Cooler Master MH752: Sanal 7.1 Surround sese ve 40 mm neodimyum sürücülere sahip. 26 ohm değerine sahip. 340 gram ağırlığı var fakat hiç hissetmiyorsunuz aşağıda açıklayacağım. Ürün fiyatı 750-850 arasında değişmekte ve bu bütçede alınabilecek tartışmasız en iyi kulaklık. Kutu içeriğinde kendisine ait bir ses kartı, 3.5 mm jack kablosu, çıkarılabilir mikrofon bulunmakta. Yedek kulak padleri yok maalesef.

Mikrofon:

Mikrofonu bu fiyatta tartışmasız en iyisi. Birazdan incelemesini yazacağım ürünlerden çok daha başarılı bir mikrofona sahip. Game Zero hariç. :) boom bir yapıya sahip ve istediğiniz şekilde konumlandırabilirsiniz. Kalın harflerde patlama yapmıyor. Örneğin: P, C, T, K gibi. Doğal ve nötr bir performansa sahip olmakla birlikte yayın için de kullanılabilir. Mikrofon çok başarılı. Ama şöyle bir problemi var ki bundan önceki kulaklığı MH751'de de aynı problem var. Problem şu, YouTube'ya da Spotify üzerinden herhangi bir şey dinlediğinizde oynatılan medyanın sesi karşı tarafa iletilmekte. Kulaklığın sesi kısık da olsa bu sorun bulunmakta. Yani crosstalk problemi var. Kronik midir bilmem ama bana gelen ürün o şekildeydi.

Konfor:

Hayatımda kullandığım en rahat kulaklık denebilir. Suni padleri o kadar yumuşak ki kafamı koyduğum yastık sert geliyor o derece. Konfor anlamında inanılmaz bir iş çıkartmışlar kafanıza taktığınız an anlayabiliyorsunuz. Kafanızda yokmuş gibi hissediyorsunuz. Kafam biraz büyük ama ona rağmen çok büyük geldi. Yani her kafa yapısına göre kademe ayarı var o konuda rahat olun.

Müzik Performansı:

Testlerde denk geldiyseniz frekans testinden 127 dB gibi çok yüksek bir değere çıkabilmekte. Müzik performansında aşağı yukarı 100-110 dB arasında. Ve bu gerçekten çok şiddetli bir ses seviyesi. Bana gelen ürün problemliydi ama müzik konusunda ses şiddeti yüksekti. Kullanıcılar bas, mid ve tizlerin çok net ve doygun bir şekilde olduğunu söylemekte. Berrak bir kalite sunmakta.

Oyun Performansı:

Oyun konusunda deneyimlediğim kadarıyla chat ile oyun sesi birbirine çok fazla karışıyor. Ses kasılıyor tabii ki evet ama diğer seslerle de bir karmaşa içerisinde. Bana gelen ürün problemliydi dediğim gibi ama Cloud 2'nin oyun konusunda daha iyi ses kasıldığına dair söylemler bulunmakta. Genel olarak oyun için de başarılı denebilir.

Diğer:

Ürünü aldığımda memnun kalmadım problemli olduğu için ama fiyat aralığında alınabilecek en iyi kulaklık olduğunu söyleyebilirim. EQ ayarı yapabileceğiniz bir uygulaması da bulunmakta. Oradan kişisel ayarlarınızı yapabilir ve keyfinize göre kullanabilirsiniz. Ses kartı üzerinde 7.1 sanal sesi etkinleştirme, kulaklığın sesini yükseltip alçaltma, mikrofon sesini artırma azaltma ve mikrofon kapatma tuşu bulunmakta. Ses kartsız olarak kullanırsanız pek iyi performans vermediğini okumuştum. Ses kartı genel kullanım açısından çok başarılı. Servis kalitesi ise pek başarılı değil. Ürünü kendim ücret vererek gönderdim ve 14 günde anca tamamlayabildiler ve ulaşması bazen zor oluyor çünkü hatlara çıkmıyorlar. Malzeme kalitesi olarak başarılı denebilir. Örgü kablo yapısına sahip ve çok dolanıyor. Bundan rahatsız olabilirsiniz. Ürün 90 derece dönebilmekte. Ama en son üretilenlerde dönme kısmındaki civataların sağlam olmadığı ve kırıldığı ile ilgili problemler dile gelmekte.

HyperX Cloud Alpha S: 7.1 Surround sese, 65 Ohm'luk bir değere 40 mm sürücülere sahip. 321 gram ağırlığa sahip. Ürün fiyatı indirimde 940'a kadar düşüyor ama genel olarak 1100-1400 civarında. Fiyatına göre başarılı mı? Bence pek değil birazdan açıklayacağım. Kutu içerisinden değiştirilebilir sünger pad, ses kartı, 3.5 mm jack kablosu, takıp çıkarılabilir mikrofonu bulunmakta.

Mikrofon:

Yukarıda anlattığım ürünlerden birazcık zayıf bir mikrofona sahip. Alpha'nın geliştirilmiş mikrofon versiyonu o kadar. Yani aralarında pek fark yok ama fiyatına göre başarılı denebilir. Çıkarıp takılabilir yapıya sahip ve istediğiniz şekilde şekillendirip kullanabiliyorsunuz. Gürültü engelleyici özelliğe ve elektret kondenser tipi mikrofona sahip.

Konfor:

Konfor olarak şahsen beni tatmin etti. 321 gram olmasına rağmen kulağımda yokmuş hissiyatı verdi biraz. Ama yine de suni padleri diğer ürünlerinde de olduğu gibi fazlasıyla terletiyor. Bir süre sonra alışıyorsunuz ama bana kalırsa sünger padleri kullanmak daha mantıklı. Kafam büyük olmasına rağmen rahatça oturdu ve hiç boşluk kalmadı.

Müzik Performansı:

Evet şimdi gelelim en önemli şeye. Bu ürün elime ulaştığında 150 liralık kulaklıktan çok daha az ses veriyordu kronik ses kartı sorunundan dolayı. Ama okuduğum yorumlara izlediğim incelemelere göre müzik konusunda orta durumda. Mid, tiz ve baslar olması gerektiği gibi. Basları güzel ve yüksek diye okumuştum ama bana gelen ürün tamamen vasattı. Okuduğum birçok yorumdan anladığım kadarıyla sadece müzik ve oyun için ideal olduğu söyleniyor. Hatta bir noktada sadece oyun amaçlı olduğu söylenmekte. Bana kalırsa bir ürüne sadece oyun için bu kadar fiyat verilmemeli. Müzik olarak kullanıcılara göre başarılı olsa da çoğu kullanıcı sadece oyundaki performansını beğenmiş. 3 adet kademeli olmak üzere ses kanalları var ve bunlar sırasıyla: Yüksek, mid ve bas. Kademeleri deneme fırsatım oldu ve evet işe yarıyor. Ama çoğu kullanıcı sadece satış oyunu olduğunu söylemiş ve kademli kısımlardan memnun kalmamış.

Oyun Performansı:

Oyun konusuna gelecek olursak güzel bir performans verdiğini söyleyebilirim. İncelemelerde gördüğüm kadarıyla ayak seslerini ve sesleri çok net bir şekilde alabiliyormuşsunuz. Oyun için başarılı bir kulaklık olduğu söyleniyor. Ürünü kullandım ama bana gelen ürün kronik sorunlu olduğu için bunları inceleme fırsatım olamadı maalesef. Çünkü bana gelen ürün çok vasat bir performans veriyordu.

Diğer: Ngenuity adlı yazılımından mikrofon ses seviyesini ve kulaklık güncellemelerini yapabilirsiniz. Ama EQ ayarı yapabileceğiniz bir uygulaması bulunmuyor maalesef. Ses kartı üzerinde chat sesini artırıp azaltma, oyun ve uygulama sesini azaltma. 7.1 sesi aktif etme özelliği bulunmakta. Okuduğum birçok incelemeye göre bu ses kartı dünya sağlık örgütü tarafından onaylandığı için yüksek değerlere çıkamıyor. Söylediklerine göre 100 dB'de sabitlenmiş. Ses kartı olmadan çok daha yüksek ses aldığı söylenmekte. Ama ürünün ses kartı kronik sorunluymuş ve çoğu kullanıcıda düşük ve boğuk ses gibi problemler çıkartıyormuş. Ses kartı dışında yani 3.5 mm jack ile kullanmak isterseniz mikrofonu aktif edemiyorsunuz çünkü içinden bir ayırıcı çıkmıyor. Örgü kabloya sahip ve çok dolanıyor rahatsız olabilirsiniz. Teknik servis olarak başarılı fakat Türkiye'de distribütörü yurt dışına göndermek zorunda kalıyorsunuz. Daha önce ürünümü yenisi ile değiştirmişlerdi. Memnun kaldım yani.

Sennheiser Game Zero: kullanıcılara göre kulaklıklar ikiye ayrılır. Sennheiser ve diğerleri diye. Sennheiser firması bilindiği üzere 70 yıldır sadece ses üzerine çalışan çok köklü bir firma ve yaptıkları çoğu ürün gerçekten çok başarılı. Fiyat olarak 1800-2400 arasında bulunabilmekte. Bu ürün de fiyatına göre en iyilerinden. 90 derece dönebilir olmasıyla birlikte 50 Ohm'luk bir değere ve 108 dB'lik bir şiddete sahip. Kutu içerisinden taşıma çantası, 3.5 mm jack kablosu, mobil için kullanım kablosu çıkmakta.

Konfor:

Marka her ne kadar konforlu bir ürün olduğunu savunsa da gerçekten padleri bana çok sert geldi ve aşırı bir şekilde terletti. Yanında sünger padler gelmemekle birlikte zamanla padleri yumuşadığında rahat olduğu söylenmekte. Teşhir olarak denediyseniz kulağınıza rahat gelmiştir. Çünkü oradaki ürünlerin padleri yumuşak. 312 gram ağırlığa sahip ve gerçekten bunu hissettiriyor. Firmanın söylediği gibi bir konfor yok deneyimlediğim kadarıyla.

Müzik performansı:

Müzik konusuna geçmeden önce söylemeliyim ki bu ürünün içinden ses kartı çıkmıyor. ALC1200 ses kartı ile deneyimlediğim sonuçları yazacağım. Öncelikle bilgisayarımdan mıdır bilinmez ama ALC1200 bu kulaklığı besleyemedi. 300 liralık bir kulaklık çok daha iyi performans verecektir buna eminim. Ama sorun ses kartı ile ilgili. Rahat besleyen bir ses kartı ile kullandığınızda çok yüksek seslere ve tizlere ulaşabiliyorsunuz. Ürün ciddi anlamda kalite içermekte her anlamda. Ama burada püf nokta kaliteli bir ses kartı ile kullanmanız. GSX1000, GSX1200 ile kullananlar stüdyoda müzik dinlermiş gibi keyif aldıklarını söylüyorlar.

Oyun Performansı:

Kaliteli bir ses kartı ile kullanılırsa gerçekten navigasyon görevi görebilecek bir kulaklık. Ama ben ALC1200 yongasıyla kullandığım için yeteri kadar performans alamadım ve vasattı. Sorun tamamen ses kartı ile alakalı. Normal koşullarda bu ses kartının kulaklığı çok rahat bir şekilde beslemesi gerekiyor ama nedense bir şeyler ters gitti. Oyun konusuna gelecek olursak GSX1000, GSX1200 ses kartı ile oynayanlar gözü kapalı yer tayini yapabildiklerini söylemekte. Sennheiser'in üstüne gelebilecek bir şey yok gerçekten. Kaliteli bir ses kartı ile çok iyi performans alabilirsiniz.

Mikrofon:

Mikrofon olarak gerçekten çok başarılı. Mikrofon yapısı yukarıdaki ürünler gibi kolay hareket ettirilemiyor ama gerçekten çok başarılı. Çok doğal ve nötr bir ses alıyorsunuz. Yayıncı mikrofonu denebilir.

Diğer:

7.1 ses bulunmamakla birlikte ses kartı yok. Firma her ne kadar konforlu olduğunu söylese de kulaklık kişisel bir üründür. Şahsen bana hiç rahat gelmedi. Padler gerçekten çok sert ve aşırı terletiyordu. EQ ayarı yapabileceğiniz bir uygulaması ya da yazılımı yok. Tak çalıştır mantığı ile çalışmakta. Malzeme kalitesi olarak alman ürünü bilindiği üzere çok sağlam yapılmış ve ürünü incitmeniz çok zor. Teknik servis olarak deneyimlemedim ama buradaki distribütörün çok ilgili olduğunu duymuştum.

Dip not: Evet dostlar bana gelen bütün ürünler kronik sorunluydu. Belki benim bilgisayarımda bir problem var bilmiyorum. Ama elimden geldiğince objektif olmaya çalışıp okuduğum, izlediğim incelemelere göre yorumlar yapmaya çalıştım. İncelemeyi görseller, makaleler ile zenginleştirmek isterdim ama bir sonraki rehberimde yapmayı düşünüyorum. 5. kulaklığımı iade etmekle birlikte yeni bir kulaklık arayışındayım. Eksik gördüğünüz yerler varsa yazabilirsiniz. Sevgiler.

Kesin Sonuç: Pro X, Alpha S ürünlerinde azımsanmayacak kadar kullanıcı düşük, boğuk sesten şikayetçi. Kronik problemleri olduğu belli. Ama eğer şans yüzünüze gülerse ve rahat olduğunu düşünürseniz Pro X başarılı. Alpha S sadece oyun ve müzik odaklı. Hatta bazı noktada kullanıcılar sadece oyun odaklı olduğunu söylemekte. MH752 fiyatına göre en iyisi. O fiyatta başka bir ürün almayın şahsen. Her konuda başarılı. Şahsen beğenmedim ama incelemelerde açıkça öyle görülmekte. Game Zero kaliteli bir ses kartı ile kullanılırsa aralarında en iyisi.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
903,329
Üyeler
140,174
Son üye
JigokuV
Top Bottom