Neler Yeni

R5 2600 ve RX 590 sistemde arıza tespiti nasıl yapılır?

Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Onur Şentürk
Merhabalar. 2 aydır uğraşıyorum ama net bir çözüm getiremedim. İtopya bilgisayardan bilgisayar almıştım. Bilgisayarımı alalı 1 sene oldu. 1 senenin sonlarına doğru ara ara bilgisayarımda kapanmalar oluyordu. Isınmaya bağlı olabileceğini düşündüm. O yüzden çok umursamadım. Bilgisayar boştayken normal olarak çalışıyor lakin oyunlara falan girince ya da tam çıkarken mouse, klavye ve monitöre giden elektrik kesiliyor gibi oluyordu lakin kasa çalışmaya fanlar dönmeye devam ediyordu. Ben de bunun üzerine 2 defa komple kasayı İtopya'ya gönderdim lakin sorunumu format atarak çözmeye çalışmışlar. Bunun üzerine Bursa'da bir bilgisayar tamircisine 2 gün bıraktım bilgisayarı. Bilgisayarcı ekran kartında bir arıza olduğunu söyledi. Bunun üzerine sadece ekran kartını söküp garanti servisine yolladım. Garantide ekran kartının termal macununu değiştirip yolladılar. Furmak ve Benchmark testi yaptıklarını ve ekran kartının çalıştığını söylediler. Bunun üzerine gelen ekran kartımı tekrar kasaya taktım. Furmak testi yapmak istedim. İlk testte FurMark testinin 5. dakikasında kapandı bilgisayar. 2. testte 7. dakikada kapandı. 3. testi 1.5 saat yaptım ve kapanmadı. Durum böyle olunca sorunun nerede olduğunu da kestiremedim. Ekran kartını yollamadan önce LoL gibi bir oyunda direkt 3-4 dakika içerisinde kapanıyordu. Şimdi GTA V falan oynuyorum 3 gündür kapanmıyordu. Bugün nasıl olduysa oyundan tam çıkarken bilgisayar dondu ve kapandı. Ardından açmaya çalıştım. Kasa çalışmaya başlıyor gibi oluyor ışıklar yanıyor tekrar sönüyordu. Tekrar çalışacak gibi oluyor tekrar sönüyordu. 3 defa bu şekilde oldu. Şu an bilgisayar normal bir şekilde çalışıyor ama güven vermiyor. Bir yerde bir sorun var ama sorunun ne olduğunu çözebilmiş değilim. Lütfen bu sorunun altından nasıl kalkacağıma dair yardımcı olur musunuz? Gerçekten çok kötü bir durum anlam veremiyorum. Tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum.

Not: Sorun kesinlikle ısınmaya bağlı olarak gerçekleşmiyor.

Sistem özellikleri: İtopya'nın geçen sene sattığı DADG2 sistemi.

Ryzen 5 2600.
RX590 Nitro+ Special Edition 8 GB.
MSI B450M PRO - M.2 V2.
Corsair 2x8 3000 MHz RAM.
Adata SU630 480 GB SSD.
WD 1TB HDD.
Cooler Master Masterbox Lite 5 500W+80 Plus kasa.

manhat

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
74
İsim
hakan polat
500W PSU RX 590 için az değil mi? Sisteme ucu ucuna yetiyor. Furmark testlerinde ara ara kapanması da buna bağlı olabilir. OCCT testi yaptın mı? Ondada kapanırsa büyük ihtimal ile PSU kaynaklı sorun.

Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Onur Şentürk
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
500W PSU RX 590 için az değil mi? Sisteme ucu ucuna yetiyor. Furmark testlerinde ara ara kapanması da buna bağlı olabilir. OCCT testi yaptın mı? Ondada kapanırsa büyük ihtimal ile PSU kaynaklı sorun.
Donanım Arşivinin kendi çıkarttığı bilgisayar tanıtımında 500W psunun fazla fazla yeteceğini söylemişti İbrahim Beydi sanırsam. OCCT testinde güç kaynağını kaç saat teste sokmalıyım ?

manhat

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
74
İsim
hakan polat
20-30 dakika yeterli olur. Ekran kartının sitesinde de 500W belirtilmiş ama 235W TDP değeri olan bir kart. PSU dengeli bir şekilde bu gücü veremezse sende olduğu gibi furmark testinde ya 5 dakikada yada 20 dakikada kapanır. Bence etrafında deneme amaçlı bir PSU bulabilirsen denemelisin.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
903,700
Üyeler
140,238
Son üye
midokik
Top Bottom