Neler Yeni

R5 3500X Sıcaklık Değerleri

WaeShin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mustafa Yüksel
Hayırlı geceler arkadaşlar. Öncelikle işlemcimin oyunlardaki sıcaklığından genel olarak memnunum. Mafia 1'de 70 derece civarındaydı, NFS Heat 70-78. Sistemi kontrol etmek amaçlı OCTT Power testi yapmaya karar verdim. Testte CPU Sıcaklık artışı kule tipi soğutucum olmasına rağmen anormal geldi. Aida64'ten kontrol ettiğimde daha önceden sürekli 1800 RPM'de çalıştığını gördüm (yükte veya boşta.) Nedir bu anormallik? Bir türlü çözüme ulaştıramadım. Sistem yeni; Inno 3d RTX2060, R5 3500X, Crucial 16 GB Ram (2x8), Biostar b450m anakart, Gamegaraj 650w +80 PSU

Sıcaklık değerleri;
occtdeğerler.png

W değerleri;
güç.png

Mhz değerleri;
mhz.png

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,310
İsim
.
Stok fan varsa normal, isterseniz UV de yapabilirsiniz.

Marshal

80+ Bronze
En İyi Cevap
3

WaeShin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mustafa Yüksel
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

NecroPunch

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
176
İsim
Ali Paşa Yıldırım
Hayırlı geceler arkadaşlar. Öncelikle işlemcimin oyunlardaki sıcaklığından genel olarak memnunum. Mafia 1'de 70 derece civarındaydı, NFS Heat 70-78. Sistemi kontrol etmek amaçlı OCTT Power testi yapmaya karar verdim. Testte CPU Sıcaklık artışı kule tipi soğutucum olmasına rağmen anormal geldi. Aida64'ten kontrol ettiğimde daha önceden sürekli 1800 RPM'de çalıştığını gördüm (yükte veya boşta.) Nedir bu anormallik? Bir türlü çözüme ulaştıramadım. Sistem yeni; Inno 3d RTX2060, R5 3500X, Crucial 16 GB Ram (2x8), Biostar b450m anakart, Gamegaraj 650w +80 PSU

Sıcaklık değerleri;
Alıntıyı görüntüle

W değerleri;
Alıntıyı görüntüle

Mhz değerleri;
Alıntıyı görüntüle
uygulamanın adı ne amd software de böyle bir şey bulamadımda bende aynı işlemciyi kullanıyorum

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,310
İsim
.
Hayır, Aigo CC94 kule tipi soğutucu montajlayıp göndermişler. UV Performans etkilemez mi?
İyi silikon çıkarsa artma ihtimali bile var.
Siz işlemci ile ilgili herhangi bir ayar yaptınız mı?

WaeShin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mustafa Yüksel
uygulamanın adı ne amd software de böyle bir şey bulamadımda bende aynı işlemciyi kullanıyorum
OCTT İnternet üzerinden indirdim fakat son sürümünde Power Test hatalı, izin vermiyor. Ben 6.2.0 sürümünü indirmiştim.

Marshal

80+ Bronze
En İyi Cevap
3
Hayır, Aigo CC94 kule tipi soğutucu montajlayıp göndermişler. UV Performans etkilemez
Etkilemez. Hatta ilk başta çok ısındığı için belki performanstaki ısı kısıtlamasını bile ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer çalıştığı frekans için gerekli olandan daha fazla voltaj alıyorsa daha fazla ısınır. UV yaparak fazla voltajı azaltmış olursunuz ve sıcaklık biraz daha azalır.

WaeShin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mustafa Yüksel
İyi silikon çıkarsa artma ihtimali bile var.
Siz işlemci ile ilgili herhangi bir ayar yaptınız mı?
Hayır hocam, sistem geldiği ayarında. Acaba onlar bir şeyi gözden kaçırmış olabilirler mi? Güç planı Ryzen Balanced modunda bir de. O da normal dengeliden farkı yok diye biliyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Etkilemez. Hatta ilk başta çok ısındığı için belki performanstaki ısı kısıtlamasını bile ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer çalıştığı frekans için gerekli olandan daha fazla voltaj alıyorsa daha fazla ısınır. UV yaparak fazla voltajı azaltmış olursunuz ve sıcaklık biraz daha azalır.
Daha önceden UV işlemi yapmadım. İleride oyun oynarken sıcaklıklarda artış gözlemlenirse yapmamı mı önerirsiniz, yoksa şimdi mi?

Marshal

80+ Bronze
En İyi Cevap
3
Hayır hocam, sistem geldiği ayarında. Acaba onlar bir şeyi gözden kaçırmış olabilirler mi? Güç planı Ryzen Balanced modunda bir de. O da normal dengeliden farkı yok diye biliyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Daha önceden UV işlemi yapmadım. İleride oyun oynarken sıcaklıklarda artış gözlemlenirse yapmamı mı önerirsiniz, yoksa şimdi mi?
Oyun içi aldığınız sıcaklıklar normal geldi bana soğutucunuzun performansı kötüyse. Stok soğutucuyla 80 dereceleri görebiliyor. İşlemcinin frekansına dokunmadan voltajı düşürün azar azar. Her azalttığınızda stres testine sokun. Hata alana kadar azaltmaya devam edin. Bu şekilde sıcaklığı etkili bir şekilde azaltabilirsiniz.

WaeShin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mustafa Yüksel
Oyun içi aldığınız sıcaklıklar normal geldi bana soğutucunuzun performansı kötüyse. Stok soğutucuyla 80 dereceleri görebiliyor. İşlemcinin frekansına dokunmadan voltajı düşürün azar azar. Her azalttığınızda stres testine sokun. Hata alana kadar azaltmaya devam edin. Bu şekilde sıcaklığı etkili bir şekilde azaltabilirsiniz.
En iyisi şimdilik dokunmayayım, ileride rehberlerden yardım alarak yaparım. Teşekkürler bilgilendirme için.

WaeShin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mustafa Yüksel
Günaydın, geri dönüş sağladılar GameGaraj ekibi. Bir de oyun içi değerleri paylaşmamı istediler. The Witcher 3 yüklü olsaydı onda ki değerlere bakardım ya da Mafia. Ama şu oyunlar yüklü; Overwatch, Battlefront 2, Dead by Daylight, Sea of Thieves, NFS Payback. Hangisini ele almam daha sağlıklı olur? @Marshal

Top Bottom