Neler Yeni

r5 3600 ü satıp intel 11400f e geçilmeli mi

SIR_INDO_SCARF

80+ Silver
(oyun testlerini görümce acaba intele mi geçmeliyim diye bir kurt düştü içime de)
unreal engine
unity
game maker
blender gibi programlar kullanacağım blender da render alıyoruz ama oyun motorlarında render alınıyor mu bilmiyorum
Oyun motorlarında muhtemelen alınıyordu. İnternette blender render testleri olması lazım. Oradan yararlan bence. Ben sana kesin bir şey diyemem ama yani intelde kötü işlemci değil. Ama ben ısınamadım şu küçük şeytana. Yahu ilk çıktığı zamanlarda aldım anakartları 1400 1500tl civarıydı şimdi 800 TL civarına düştü iyi mi? 😂😂

eraychu

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
957
İsim
Eray
İlgilendiği Kategoriler
Pokémon
Oyun motorlarında muhtemelen alınıyordu. İnternette blender render testleri olması lazım. Oradan yararlan bence. Ben sana kesin bir şey diyemem ama yani intelde kötü işlemci değil. Ama ben ısınamadım şu küçük şeytana. Yahu ilk çıktığı zamanlarda aldım anakartları 1400 1500tl civarıydı şimdi 800 TL civarına düştü iyi mi? 😂😂
çok teşekkürler yorumun için, biraz araştırayım oyun motorlarında render alınıyormu diye
Mesaj otomatik birleştirildi:

blender bmw testine baktım 11400f 4dk28 sn r5 3600 1dk31sn sürüyor
baya kafa patlatayım(mesajı göndermemişim düşündüm şimdi) sanırım amd kalıp ilerde soğutucu alınca oc yapacağım

Son düzenleme:

SIR_INDO_SCARF

80+ Silver
Zaten render yapacaksan o işlemci daha iyi dediğimi hatırlıyorum.

babapro21

80+ Bronze
Oyun amacı güdüyorsanız Intel en iyisidir.
Render gibi amaçlar için alacaksanız AMD daha iyidir.

Onun dışında Anakartın ve İşlemcinin ne kadar edeceği konusunda bir bilgim yok. Arkadaşlar "ne kadar" edeceğini yazdıktan sonra anakart ve işlemci önerisi yapabilirim. Şimdilik elimde öneri yapacak bir bütçe yok.
hocam AMD oyunlarda intelden kat kat daha iyi.
R5 3600 vs i5 11.nesil den daha iyi demiyorum bakin.
o r5 5600x gucunde çok güçlü bir islemcidir.

SIR_INDO_SCARF

80+ Silver
Eğer konu renderse ryzen 5 3600 daha iyidir. Hatta bende i5 11400f var ona rağmen ben bu işlemciyi sevmiyorum.

Ama oyun için güzel işlemci.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tabi oyun oynamıyorum orası ayrı mesele.

Bura.K

80+ Silver
Hangi modeli karşılaştırdığımıza göre değişir ancak uygun modelleri karşılaştırırsak çoğunlukla Intel daha performanslı çıkar. Gidip 5,000 TL'lik işlemci ile 2,000 TL'lik işlemciyi karşılaştırırsak tabi 5,000 TL'lik olan galip gelir. İşlemci konusunda az çok fikri olan AMD'nin çoğu modelinin Render için üretildiğini, Render'in ağırlık bastığını bilir. Siz bu cümleyi kurarken hangi oyunla ve hangi işlemcilerle karşılaştırma yaptınız?
Ben konuda sabahtan beri ikisi hakkında konuşuyorum. Ha, bu hâlâ AMD'nin muadil olduğu bir Intel işlemci ile oyun performansında Intel'i geçecek demek değildir.

SIR_INDO_SCARF

80+ Silver
Hangi modeli karşılaştırdığımıza göre değişir ancak uygun modelleri karşılaştırırsak çoğunlukla Intel daha performanslı çıkar. Gidip 5,000 TL'lik işlemci ile 2,000 TL'lik işlemciyi karşılaştırırsak tabi 5,000 TL'lik olan galip gelir. İşlemci konusunda az çok fikri olan AMD'nin çoğu modelinin Render için üretildiğini, Render'in ağırlık bastığını bilir. Siz bu cümleyi kurarken hangi oyunla ve hangi işlemcilerle karşılaştırma yaptınız?

Ben konuda sabahtan beri ikisi hakkında konuşuyorum. Ha, bu hâlâ AMD'nin muadil olduğu bir Intel işlemci ile oyun performansında Intel'i geçecek demek değildir.
İntelin işlemcisi oyun odaklı ve AMD her iki kısma yetmeye çalışsa da benim gördüğüm asıl amacı render. Ve asıl gücü bu belirliyor diyeceğim ama oyun performansı yinede karşılaştırmaya karşılaştırılması gerekiyor. E w/p oranı desek iş çok karışır. İhtiyacın olanı al geç.

babapro21

80+ Bronze

Yoo intel ucuz ama anakart fiyatı sağolsun aradaki farkı kapatıyor.
Ram mhz leri AMD kadar yüksek kullanamıyor.
İntel de çift kanal bellek kullaninca coşuyor.
AMD de cift kanal bellek kullaninca çıldırıyor.

Ve Amd R9 5950X > İ9 11900K
Ve Amd işlemci ile AMD Ekran Kartı kullaninca SMA ozelligi biostan otomatik açılıp ekran kartı ve işlemci %8-10 performans artışı sağlıyor.
Ve Amd cs de ve cogu oyunda inteli ağlatıyor.
O yuzden AMD hem render hem iyunda inteli yok eder.

mars0009

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Yağız Aydoğan
İşlemciyi 2000 anakartı 600 e satabilirsin ama amd de kalman daha mantıklı yetersin geliyorsa 11400f e geçmek gerine 3700x veya 5600x daha mantıklı olur

Bura.K

80+ Silver
Ve Amd cs de ve cogu oyunda inteli ağlatıyor.
Her işlemcinin iyi performans verdiği ve kötü performans verdiği oyun vardır. Aynı şey ekran kartı için geçerli. Mesela RTX3070 Tİ her oyunda yüksek performans vermez (ekran kartını salladım). Ancak atıyorum RTX2060 bazı oyunlarda ondan daha iyi performans verebilir. Oyun hangi işlemciye göre optimize edildiyse veya ekran kartına göre ona göre iyi performans verir.
Ve Amd R9 5950X > İ9 11900K
8,000 TL'lik işlemci ile 11,000 TL'lik işlemciyi karşılaştırmak mı? Mükemmelsiniz :D Ayrıca İntel i9 11900K, R9 5900X ile muadil bir işlemcidir.
AMD Intel'e göre bir tık daha F/P bir işlemci ancak bunu Render tarafında gösteriyor. Oyun için hazırlanan İşlemcileri zaten uçuk bir fiyat. Intel'de ise tam tersi. İkisi tamamen zıt işlemciler.
Ram mhz leri AMD kadar yüksek kullanamıyor.
İntel de çift kanal bellek kullaninca coşuyor.
AMD de cift kanal bellek kullaninca çıldırıyor.
Buraya sadece güldüm. İşlemci modeline göre bu dedikleriniz tamamen değişkendir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
118
İsim
Zeki Erdem DURGUN
Oyun amacı güdüyorsanız Intel en iyisidir.
Render gibi amaçlar için alacaksanız AMD daha iyidir.

Onun dışında Anakartın ve İşlemcinin ne kadar edeceği konusunda bir bilgim yok. Arkadaşlar "ne kadar" edeceğini yazdıktan sonra anakart ve işlemci önerisi yapabilirim. Şimdilik elimde öneri yapacak bir bütçe yok.
knk yanlış anlamda bazıları diyor oyunda amd
renderde intel diyorlar
şimde sende tam tersini diyorsun
hangi kesim doğru
bu şey gibi oldu messi mi, cr7 mi gibi bir şey
bilgilendirirsen sevinirim

Bura.K

80+ Silver
knk yanlış anlamda bazıları diyor oyunda amd
renderde intel diyorlar
şimde sende tam tersini diyorsun
hangi kesim doğru
bu şey gibi oldu messi mi, cr7 mi gibi bir şey
bilgilendirirsen sevinirim
Modellere göre değişir hocam. Yukarıda dedim zaten, Intel render özel işlemci de üretebiliyor AMD'de oyuna özel. Ancak fiyatları uçuk oluyor çünkü ikisi de zıt. Yani Intel oyun tarafı olup Render üretirse fiyat yükselir. AMD'de yine aynı şekil.

AMD arkadaşın dediği gibi çift taraflı ilerliyor. Yani Intel atıyorum Render'e 10 üzerinden 3 veriyorsa AMD Render'e 10 üzerinden 5 veriyor. Yine Intel oyuna 7 veriyorsa AMD oyuna 5 veriyor. Ancak benim dediğim neredeyse modellerin yarısından fazlasında AMD Render, Intel işlemci odaklı oluyor. Fark ettiyseniz oyuncu dizüstünde genellikle Intel kullanılır iş için olanlarda AMD. Oyun için AMD kullanılsa bile oyun modelleri olur (AMD'nin oyun için ürettiği işlemciler olur.)

Biraz karışık yazdım ama umarım anlamışsınızdır.

Top Bottom