Neler Yeni

Rehber RAM Çiplerinizi Öğrenin![Güncel]

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,800
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
-İndirme linki düzeltildi.
Öncelikle neden çiplerimizi öğrenmek önemli ondan bahsedelim. Bir örnek vericem. Mesela bir RAM alacaksınız. Adata D30' da karar kıldınız. Çünkü markasını beğendiniz. Lakin 15 TL ucuza NeoForza olduğunu gördünüz. Kararsız kaldınız ve markadan dolayı kararınızı Adata' dan yana yaptınız. Lakin bu iş öyle değil. NeoForza daha kaliteli ve Overclock performansı olan bir RAM. Peki bunu bilebilir miydiniz? Hayır. Zaten benim rehberim de almadan önce öğrenme amacıyla değil. Benim rehberimin amacı aldıktan sonra çipini görmek. Yani RAM' in kendisini. Dış kalıbı isterse Dominator Platinum olsun. Çipi Kötü olunca Dominator oluyor size LPX' in ışıklısı. Neyse. Şuan kullandığınız çipin hangi çip ve kimin üretimi olduğunu öğrenmek için:
Thaiphoon Burner
İndiriyoruz. Sonra inenleri klasöre çıkartıyoruz.
1604603713760.png

Thaiphoon(exe) olanı açıyoruz. Önemli nokta. Yönetici olarak açılması lazım programın.
Program açılınca karşımıza böyle bir ekran gelicek:
1604603851516.png

Bu ekranda EEPROM yazısı var yukarıda. Biraz sol üst tarafta kalıyor. Ona basıyoruz. Bastıktan sonra çıkan seçeneklerde en altta RAM sayısına göre benzer şey yazar. O şey ''Read SPD On SMBus'' yazısıdır. 2 tane RAM varsa 2 tane. 1 tane var ise 1 tane seçenek çıkar. 2 tane seçeneğiniz varsa 2' sinide bakmalısınız. Eğer tuşa bastıysanız ve uyarı geldiyse Ignore tuşuna basın. Mesela bende bu şekilde. Solda RAM' in markası ile ilgili bilgiler, sağda ise Çip ile ilgili bilgiler yazar. Sağ üstte yazan çip üreticisi, altındaki çipin kodu yine altındaki türü, Die density yazan ise Çipin kendisi. Kısaltmak isterseniz sadece sağ üst ve Die Density'e bakmanız yeter.

Mesela benim çipim Hynix ve Die ise C. ''Hynix C die.'' Sadece die density' e baksak olmaz mı peki?
Hayır olmaz. Çünkü C olan 2 die var. Hynix C Die ve Samsung C Die. Bu yüzden markaya bakmak çok önemli. Hynix C, Samsung C' ye göre çok daha iyi bir çip.
Rehberim bu kadardı. Çipiniz ile ilgili sorunuz olur ise yorumlarda belirtebilirsiniz. İlk konumu da rehber ile yapmak istedim.

Eş zamanlı rehber olarak açıyorum. 2 forumda da aynı anda yayınlayacağım rehberlerimi artık.
https://forum.shiftdelete.net/konular/rehber-ram-ciplerinizi-ogrenin.707806/

Başta örnek verilen RAM' ler 3000 MHz olan versiyon içindir.
NeoForza Ürün Kodu:,

NMUD480E82-3000DB11​

Adata D30:

AX4U300038G16A-SR30

Son düzenleme:

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,592
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Bende Samsung C Die varmış

mutlu pide

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,855
İsim
mutlu pide
İlgilendiği Kategoriler
mutlu pide
Bende Samsung C Die varmış
Bende de. Çünkü RAM zaten Zamzung marka :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Öncelikle neden çiplerimizi öğrenmek önemli ondan bahsedelim. Bir örnek vericem. Mesela bir RAM alacaksınız. Adata D30' da karar kıldınız. Çünkü markasını beğendiniz. Lakin 15 TL ucuza NeoForza olduğunu gördünüz. Kararsız kaldınız ve markadan dolayı kararınızı Adata' dan yana yaptınız. Lakin bu iş öyle değil. NeoForza daha kaliteli ve Overclock performansı olan bir RAM. Peki bunu bilebilir miydiniz? Hayır. Zaten benim rehberim de almadan önce öğrenme amacıyla değil. Benim rehberimin amacı aldıktan sonra çipini görmek. Yani RAM' in kendisini. Dış kalıbı isterse Dominator Platinum olsun. Çipi Kötü olunca Dominator oluyor size LPX' in ışıklısı. Neyse. Şuan kullandığınız çipin hangi çip ve kimin üretimi olduğunu öğrenmek için:
FreeWare olan versiyonu indiriyoruz. Sonra inenleri klasöre çıkartıyoruz.
Alıntıyı görüntüle
Thaiphoon olanı açıyoruz. Önemli nokta. Yönetici olarak açılması lazım programın.
Alıntıyı görüntüle

Bu ekranda EEPROM yazısı var yukarıda. Biraz sol üst tarafta kalıyor. Ona basıyoruz. Bastıktan sonra çıkan seçeneklerde en altta RAM sayısına göre benzer şey yazar. O şey ''Read SPD On SMBus'' yazısıdır. 2 tane RAM varsa 2 tane. 1 tane var ise 1 tane seçenek çıkar. 2 tane seçeneğiniz varsa 2' sinide bakmalısınız. Eğer tuşa bastıysanız ve uyarı geldiyse Ignore tuşuna basın. Mesela bende bu şekilde. Solda RAM' in markası ile ilgili bilgiler, sağda ise Çip ile ilgili bilgiler yazar. Sağ üstte yazan çip üreticisi, altındaki çipin kodu yine altındaki türü, Die density yazan ise Çipin kendisi. Kısaltmak isterseniz sadece sağ üst ve Die Density'e bakmanız yeter.

Mesela benim çipim Hynix ve Die ise C. ''Hynix C die.'' Sadece die density' e baksak olmaz mı peki?
Hayır olmaz. Çünkü C olan 2 die var. Hynix C Die ve Samsung C Die. Bu yüzden markaya bakmak çok önemli. Hynix C, Samsung C' ye göre çok daha iyi bir çip.
Rehberim bu kadardı. Çipiniz ile ilgili sorunuz olur ise yorumlarda belirtebilirsiniz. İlk konumu da rehber ile yapmak istedim.

Eş zamanlı rehber olarak açıyorum. 2 forumda da aynı anda yayınlayacağım rehberlerimi artık.

NMUD480E82-3000DB11​

Adata D30:

AX4U300038G16A-SR30
Yanlışlıkla hahaha verdim :d

Peki CL değerini nasıl öğrenicez?

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,800
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bende de. Çünkü RAM zaten Zamzung marka :D

Yanlışlıkla hahaha verdim :d

Peki CL değerini nasıl öğrenicez?
Altta frekans kısımları varya. En alkttaki. 3000 MHz CAS (CL) 16. Bu sadece XMP için. Manuel OC' de buraya bakamayız.
1604605258972.png

mutlu pide

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,855
İsim
mutlu pide
İlgilendiği Kategoriler
mutlu pide

Has4nGodEx

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,861
İsim
Hasan Acar
FreeWare olan versiyonu indiriyoruz. Sonra inenleri klasöre çıkartıyoruz.
Alıntıyı görüntüle
Thaiphoon olanı açıyoruz. Önemli nokta. Yönetici olarak açılması lazım programın.
Alıntıyı görüntüle

NMUD480E82-3000DB11​

Adata D30:

AX4U300038G16A-SR30
1604606254245.png

Tam anlayamadım. Nasıl ramler? Yani OC potansiyeli var mı?

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,800
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Top Bottom