Neler Yeni

Ramler konusunda bilgi verebilir misiniz?

Arkadaşlar yabancı forumlarda okudum okudum, bir türlü işin içinden çıkamadım. Single rank-dual rank konularında bilgili olan birisi bana yardımcı olabilirse çok sevinirim.

B550 Tomahawk anakart, 5600X işlemcim var. İleride 5800-5900 gibi üst serilere geçiş yaparım muhtemelen. Ve yine muhtemelen overclock yaparım, o kadar para veriyoruz neden olmasın?

Aklıma takılan konu ram seçimi. Toplamda 32gb ram olmasını istiyorum ve bunlara overclock yapabilmek istiyorum, yüksek performansa çıksın istiyorum. Yani elimde biraz güncellenebilirim, sınırları arttırabilir bir sistem olsun, uzun süre kullanayım istiyorum.

4 tane 8 gb, crucial ballistix rgb ram aldım, 3200mhz cl16 değerde. Fakat 5600x işlemci ile 4 slot ram takınca %10 performans kaybı oluyor diye okudum bir yerlerde. Başka yerlerde ise daha performanslı olduğunu okudum, hatta kıyaslama videosunda oyun içi daha yüksek fps değerlerine sahipti. Fakat overclock yapılmıyor 4 ram ile diyen de var, kafam iyice karıştı.

Bilen bir kişi, bana ne almam gerektiğini söyleyebilir mi?
Şu an sipariş yola çıkmadı, iptal edebilirim. 4 tane 3200mhz cl16 8gb ballistix rgb ram, 1700tl fiyatı var.
Bunun yerine 2 tane 3600mhz cl16 16gb yine ballistix rgb ram alabilirim, o da 1900tl.

Crucial yeni serilerde 16 çipten 8 çipe geçmiş diye de okudum bir yerlerde, amazondan alacağım muhtemelen yeni üretim 8 çiplerden gelir.

Top Bottom