Neler Yeni

[REHBER] Dark Guardian için bulabildiğim ve önerdiğim en iyi havalandırma şekli rehberi

Lergoooon

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,872
İsim
Hüseyin Akbal
Öncelikle herkese iyi forumlar dostlar. Sizinle hayalimdeki düzeni paylaşmak istedim. Hem sistem toplamak isteyen arkadaşlardan bunu uygulamak isteyen olabilir hem de hata gören varsa yardımcı olabilir. Arkadaşlar öncelikle hava sirkülasyonu-toz performansı konusunda en başarılı bulduğum kasa DARK Guardian. Kasamıza toplam 8 fan takılabilmesi de çok büyük bir artı. Kasamız 4x120mm fanıyla birlikte geliyor 3 önde 1 arkada olmak üzere. Bunlar da kasadaki kendi kontrolcülerine bağlı. Bu kontrolcüyü PSU 4 pin molexe bağladıktan sonra üzerindeki 4 fanı maksimum gücüyle çalıştırabiliyor (Benim için sessiz ama yanan bir sistemdense sesli ama buz gibi bir sistem yüzlerce kat daha iyi.). Kasadaki fan sayımız şimdilik 4. Sıradaki hareketimiz isteğe göre kasayla gelen fanlar teknobiyotikte tekli satılıyor bunlardan iki tane almak veya PSU 4 pin molexe bağlanan fan seti olabilir. Bu şekilde 2x120mm fanı kasanın alt tarafına bağlıyoruz. Eğer kasadakiyle aynı model fan alırsanız direk kasadaki kontrolcüye bağlayabilirsiniz. Eğer başka bir kit alırsanız adaptörünü PSU ya fanları da adaptöre bağlarsınız. Bunları da aşağı tarafa monteleyince kasadaki fan sayımız oldu 6. Sırada işlemci soğutucu konusunda kendini kanıtlamış herkese önerdiğim ve aynı zamanda kullandığım Arctic freezer 34 esports DUO ve kasanın yukarı tarafına takmak için çok başarılı bir seçim olan 2x arctic p14 pst pwm 140mm fan var. Bu 4 arctic marka fanı birbirine bağlıyoruz (Bu 4 fanda da 4 pin erkek 4 pin dişi var. Hepsini birbirine bağlayıp sonuncuyu da anakarttaki CPU_FAN a bağlıyoruz.). Oldu size 10 fan. Artık işimiz bitti. PSUdaki 1, Ekran kartındaki 2 veya 3 fanımız ile birlikte 13-14 fanlı bir kasamız oldu. Bence şu an hava sirkülasyonu konusunda fiyat-performans olarak bundan iyi canavar yok (Sınırları zorlamak isteyen ve RGB sıkıntısı olmayan arkadaşlar bütün 120mm lik fanlar yerine BUNU https://www.teknobiyotik.com/akasa-...erformansli-sessiz-fan-12-cm-yuva-uyumlu.html . 140mm lik fanlar için de aynı markanın 140mm lik fanlarını takabilir. Millet kasasında omlet yaparken siz dondurma yaparsınız.). Bir şeyler eklemek isteyen olursa çok sevinirim dostlar. Eleştiriye açık. Edit: Bu yaz günü üşüten sistemin parçalarının fiyatlarını da sizinle paylaşmak istedim. Sistemimizin en büyük artısı parçaların sırayla alınabilmesi. Önce kasayı alırsınız. Paranız birikince fanları sırayla alırsınız.
1- Dark Guardian 468tl
2- Dark 2x120mm fan kiti 118tl
3-Arctic freezer 34 esports DUO 375tl
4-Dark Dual Ring RGB fan 53tl
5-Arctic p14 140mm PWT PSM Fan 70tl
Spec Delta mı Guardian mı?

RmzDayi

80+ Silver
Çok geçmiş olsun hocam. GP Warcry da çok sağlam bir kasa, çok severek kullandığınızı tahmin ediyorum. Artic 34 Duo yu gp warcry içerisine nasıl yerleştirdiğinizi merak ettim bildiğiniz gibi warcry hava sirkülasyonu konusunda özel bir kasa. Acaba her zamanki gibi önden arkaya olacak şekilde mi montajını yapmıştınız? Aşağıdan yukarıya mı?
Kasa kesinlikle efsane çok severek kullandım. Fanlarda rpm kontrolü olmamasına rağmen gerçekten sessiz. görseli ekliyorum, bu kasaya kule tipi soğutucu takma imkanı çok kısıtlı. Bu yüzden kasayı satttım. İmzamda bulunan kasayı almıştım. Kasada ki o aparatı kendim özel yaptırdım. Özlemişim o kasayı.

Not: idarelik mutfak masasına kurulmuştum :D

Ekler

• 11.png
    11.png
    844.4 KB · Hit: 84
Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
Yusuf Bilir
Spec Delta mı Guardian mı?
Hocam öncelikle @aber in attığı test sonuçları ortada. Dark guardianın kasa içinde daha iyi ve daha fazla hava akışı sağladığı bir gerçek. Yani Dark guardian hem fiyat olarak hem de sistemi daha soğuk tuttuğu için önde. Fakat nasıl bir durumda Dark guardian yerine corsair spec delta alınması daha mantıklı olur dersen, Dark guardian karşılaştırma videosunda gördüğün gibi spec deltaya göre çok daha büyük. Yerin yoksa veya çok büyük-ağır bir kasam olmasın diyorsan tercih edilebilir. Veya ben bilgisayarımı düzenli açıp temizlemek istemiyorum. Bir kez sistemi montajlayayım sonrasında benim sistemle işim biter oyunuma bakarım. Yılda bir de termal macunumu yeniler keyfime bakarım diyorsan spec delta seçmen daha mantıklı. Çünkü toz filtresi de olsa ön tarafı full mesh yapıda olduğu için dark guardianın spec deltaya göre daha hızlı tozlanacağı ve bakım isteyeceği bir gerçek.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kasa kesinlikle efsane çok severek kullandım. Fanlarda rpm kontrolü olmamasına rağmen gerçekten sessiz. görseli ekliyorum, bu kasaya kule tipi soğutucu takma imkanı çok kısıtlı. Bu yüzden kasayı satttım. İmzamda bulunan kasayı almıştım. Kasada ki o aparatı kendim özel yaptırdım. Özlemişim o kasayı.

Not: idarelik mutfak masasına kurulmuştum :D
Kasanıza bayıldım hocam. Bir de arkadaş arctic öyle bir işlemci soğutucu yapmış ki rgb siz fakat beyazı olsa insan kırmızısını istiyor, siyahı olsa yeşilini istiyor. Çok güzel ya.

Son düzenleme:

RmzDayi

80+ Silver
Hocam öncelikle @aber in attığı test sonuçları ortada. Dark guardianın kasa içinde daha iyi ve daha fazla hava akışı sağladığı bir gerçek. Yani Dark guardian hem fiyat olarak hem de sistemi daha soğuk tuttuğu için önde. Fakat nasıl bir durumda Dark guardian yerine Corsair spec delta alınması daha mantıklı olur dersen, Dark guardian karşılaştırma videosunda gördüğün gibi spec deltaya göre çok daha büyük. Yerin yoksa veya çok büyük-ağır bir kasam olmasın diyorsan tercih edilebilir. Veya ben bilgisayarımı düzenli açıp temizlemek istemiyorum. Bir kez sistemi montajlayayım sonrasında benim sistemle işim biter oyunuma bakarım. Yılda bir de termal macunumu yeniler keyfime bakarım diyorsan spec delta seçmen daha mantıklı. Çünkü toz filtresi de olsa ön tarafı full mesh yapıda olduğu için dark guardianın spec deltaya göre daha hızlı tozlanacağı ve bakım isteyeceği bir gerçek.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kasanıza bayıldım hocam. Bir de arkadaş arctic öyle bir işlemci soğutucu yapmış ki RGB siz fakat beyazı olsa insan kırmızısını istiyor, siyahı olsa yeşilini istiyor. Çok güzel ya.
evet ya bende bir süre çok beğenerek kullandım. Performansı da gerçekten güzeldi. İyi para veren oldu hem kasayı hem soğutucuyu sattım :cool: :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
Yusuf Bilir
evet ya bende bir süre çok beğenerek kullandım. Performansı da gerçekten güzeldi. İyi para veren oldu hem kasayı hem soğutucuyu sattım :cool: :D
Peki şimdiki kasanızdan memnun musunuz ? Sizce XPG Battlecruiser fiyatını hak eden bir ürün mü ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
Yusuf Bilir

Lergoooon

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,872
İsim
Hüseyin Akbal
Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
Yusuf Bilir
dark guardian miniden ne kadar fark vardır tahmin
Kanka ben önceden kullandığım gamepower crimson guard ile karşılaştırayım; Boyutları gamepower crimson guarddan büyük. Yani mini deniyor ama boyutları gayet yeterli. Ön tarafında toz filtresi yok fakat çözümü var. Bence dark guardian mini de fiyatını hak ediyor. Bence alınabilir.

mterden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
53
İsim
Mehmet ERDEN
Arkadaşlar kasada ekran kartının altına fan takan var mı acaba? Nasıl oluyor, merak ettim? Yapan varsa fotoğraf atma şansı var mı?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,939
Üyeler
138,447
Son üye
Ladex
Top Bottom