Neler Yeni

Öneri [REHBER] Her bütçeye uygun ekran kartı

ddarkbrother

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,826
İsim
Tandoğan Tan
Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere her bütçeye uygun, fiyatını sonuna kadar hak eden ekran kartları hakkında bir rehber hazırladık. Dolar kurunun bu denli yüksek olduğu zamanlarda yeni bir sistem toplamak isteyen arkadaşlara veya sistemini yükseltmek isteyen arkadaşlara bir fikir vermek amaçlı belirlediğimiz bu ürünler segment olarak sınıflandırılmış olacak. Hazırladığımız ilk rehber olmasından dolayı bir hatamız veya eksiğimiz olursa affola. Yorumlarınızı ve eleştirilerinizi bekliyoruz :)

Giriş Seviyesi Ekran Kartları
Dostlar giriş seviyesi olarak ele almak istediğimiz ekran kartları şunlar;
-Asus GeForce GTX750 Ti STRIX OC
-Gigabyte GeForce GT 1030 OC
-ASUS RX-550

Şimdi gelelim bu ürünlerden hangisini tercih etmemiz gerektiğine. Sizler için ürünlerin stoğu mevcut sitelerden uygun fiyatlı linkler bulup rehberimize ekledik. Linklere donanım isimlerini verdiğimiz kısımdan erişebilirsiniz. Şunu da eklemek de fayda var; normalde 750Tİ'ın stoğu çoğu yerde mevcut değil maalesef. Ürün çoğunlukla ikinci el piyasası üzerinden satılıyor. Fiyat performans ürünlerini derlemek istediğimiz için 750Tİ modeline de yer vermek istedik. Ürüne verdiğimiz linkteki siteden ulaştığınız zaman ''Stoğa gelince haber ver.'' ibaresi ile karşılaşacaksınız. Bu bilgiyi verdikten sonra sıralamaya ve özelliklere geçebiliriz. Dostlar güç ve performans olarak bir sıralama yapıldığı zaman çoğunlukla ikinci el piyasası üzerinden satışı gerçekleşen 750Tİ modeli karşımıza çıkıyor. Bütçesi fazla olmayan kardeşlerimizin giriş seviyesi olarak tercih edebileceği en iyi ürün diyebiliriz. Maalesef stokları tükendiği için çoğu kardeşimizde ikinci el ürün almak istemiyor. Ya da temiz bir ürün bulamıyor. Bu gayet büyük bir sorun olsa gerek bu dönemlerde sistem toplamış olan arkadaşların ilk tercihi giriş seviyesi olarak 750Tİ olmuyor. Peki 750Tİ'dan sonra en iyi performansı bizlere sunan ekran kartı hangisi? İşte o zamanda derdimize GT 1030 OC modeli koşuyor. N11 üzerinde 711 TL'lik fiyatı ile giriş seviyesi bir ekran kartının kullanıcıya verebileceği her şeyi fazlasıyla sunuyor. GT 1030 OC'den sonraki ekran kartımız olan RX-550 bu listede belirlediğimiz ekran kartları arasında performansı en düşük ürün olarak kalıyor. 801 TL'lik fiyatı ise cabası. Fiyatı ve performansı diğer ekran kartlarına göre kesinlikle tercih edilebilirliğini düşürmekte. Şuana kadar karşılaştırdığımız üç ekran kartı da 2GB'lık modellerden oluşuyordu. RX-550 alternatifi olacağını düşündüğümüz bir model daha var. O da Asus AMD Radeon R7 240. Ürün şuanda Hepsiburada üzerinden 705 TL'ye satılıyor. Ama pek önerdiğimiz bir kart olmadığından dolayı ana listede ona yer vermek istemedik. Onun yerine GT 1030 OC her zaman tercihimizdir. Sıfır veyahut ikinci el temiz bulursanız 750Tİ almalısınız kesinlikle. Önerimiz bu yöndedir. Ana listede yer alan ekran kartlarına bir de RX 460 modeli eklenerek test yapılan bir içerik ile karşılaştık forumda ki @Yasin Çelik kardeşimiz sayesinde. Onu da buraya bırakarak orta seviye ekran kartlarına geçiş yapıyoruz :) Bknz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Orta Seviye Ekran Kartları
Dostlar orta seviye olarak ele almak istediğimiz ekran kartları ise şunlar;
-RX 570
-GTX 1650 SUPER / RX 5500XT 4GB
-GTX 1660 SUPER
-RX 5600 XT

Öncelikle RX 570 ile başlamak istiyoruz; orta segmentte en uygun fiyatlı ekran kartı olarak karşımıza çıkıyor. Performans olarak 1650 ile neredeyse aynı olmasına rağmen fiyatının daha düşük olması bu ekran kartını tercih etmemizin en büyük sebebi. 1300 TL civarında rahatlıkla bulunabiliyor. Günümüz oyunlarını oynatabilecek bir güçte olan RX 570'i, bütçesi 1300 TL civarlarında olan dostlarımıza öneriyoruz. Bütçeyi biraz daha arttırdığımızda karşımıza neredeyse aynı fiyatta olan RX 5500 XT 4GB ve 1650 Super ekran kartları çıkıyor.Bu kartları 1600 TL civarlarında bulabiliyoruz. Bizim önerimiz bu iki karttan fiyatını daha uyguna bulduğunuzu almanız. Sebebi ise hemen hemen aynı performansa sahip olmaları. Bütçemizi 2000 TL bandına çıkardığımızda ise bizi 1660 Super erkan kartı karşılıyor. Oldukça güçlü olan bu kartı 2200 TL civarlarında bulabiliyoruz. Günümüz oyunlarında yüksek ayarlarda oynamak isteyen dostlarımıza yetecek bir karttır. Neredeyse 1660 Ti ile aynı performansı vermesine rağmen fiyatının daha uygun olmasından dolayı bu kartı bütçesi 2200 TL civarlarında olan dostlarımıza öneriyoruz. Geldik orta segmentin en güçlü ve en pahalı kartına, RX 5600 XT. 2500 TL'ye bulunan bu kart RTX 2060 ile yarışabilecek bir güçte. Bu bütçedeki en güçlü kart olmasından dolayı 2500 TL bütçesi olan dostlarımıza bu kartı öneriyoruz. RX 5600 XT 31 Temmuz tarihine kadar İtopya üzerinden 2.439 TL'ye satılmakta. Şimdi satın alırsanız yanında hediye niyetine 40$'lık Steam cüzdan kodu veriyorlar. Bu da siz değerli dostlarımızın kaçırmak istemeyeceği bir fırsat olabilir diye düşündük. Bunun dışında şimdi sizlere orta seviye ekran kartlarının benchmark testlerinin bulunduğu videoları bırakacağız. Birbirine yakın performans içerisinde olan ürünlerinde de (misal RX 5600 XT/ RTX 2060) benchmark testleri aşağıda bulabilirsiniz.

RX 570 Benchmark
GTX 1650 Super / RX 5500 XT Benchmark
GTX 1660 SUPER Benchmark
RX 5600 XT / RTX 2060

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Üst Seviye Ekran Kartları

Dostlar üst seviye olarak ele almak istediğimiz ekran kartları ise şunlar;
-RTX 2060 / RX5700
-RTX 2060 SUPER / RTX 2070 / RX 5700 XT
-RTX 2070 SUPER
-RTX 2080 SUPER
-RTX 2080Tİ

İlk olarak RTX 2060 ve RX 5700 ile başlıyorum. Hemen hemen aynı fiyatta olan bu iki kartı 2900 TL'ye bulabiliyoruz. Performans olarak birbirine çok yakın olan bu kartlardan uygun fiyata bulunanın alınmasını öneriyoruz. İkinci olarak önerimiz birbirine yakın üç karttan oluşmakta. RTX 2060 Super, RTX 2070 ve RX 5700 XT. Bu üç kartta tüm oyunları yüksek ayarlarda oynatabilecek güçte. Fiyatlarına gelecek olursak RX 5700 XT ve RTX 2060 Super 4000 TL civarlarında bulunurken RTX 2070, 4500 TL'ye bulunabiliyor. Performanslarına değinecek olursak oyunlarda hemen hemen aynı FPS değerlerini veriyorlar. Ayrıca RTX teknolojisini kullanmak isteyen dostlarımız varsa RTX 2070 veya RTX 2060 Super'i bu fiyat bandında tercih edebilir. 2070 Super'e gelecek olursak 4700-4800 TL civarlarına bulunabiliyor. RTX 2070 almak isteyen dostlarımıza önerimiz biraz daha bütçeyi arttırıp bu kartı almak olacaktır. Son olarak geldiğimiz ekran kartları 2080 Super ve 2080 Tİ. bu kartlar için pek bir şey anlatmaya gerek yoktur diye düşünüyorum. Sonuçta kartların gücünü herkes biliyor :)

RTX 2060 / RX 5700 Benchmark
RTX 2060 SUPER / RTX 2070 / RX 5700 XT Benchmark
RTX 2070 SUPER Benchmark
RTX 2080 SUPER
RTX 2080Tİ

Evet arkadaşlar rehberimiz burada bitmiş bulunmakta. Yorumlarınızı bekliyoruz. Umarım forumda bulunan dostlarımızın işine yarar :) Hazırlayanlar: @ddarkbrother & @Fiery

ddarkbrother

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,826
İsim
Tandoğan Tan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Destan yazmışsın. Göz attım güzel olmuş.
Not: Millet benim imzamı kopyalamaya başlamış. :D Yeni akım başlattım. :D

ddarkbrother

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,826
İsim
Tandoğan Tan
Sağolasın kanka <3 kabul etmem lazım senden dızladım bende xD

ddarkbrother

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,826
İsim
Tandoğan Tan

Yasin Çelik

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,802
İsim
Yasin Çelik
Instagram
yasincelikz
Ben senden çaldım hocam ✋

Patentini alıp engellemezsen forum tablodan ibaret olacak. Özelden nasıl yapıldığını soranlar var.😁

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45

Yasin Çelik

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,802
İsim
Yasin Çelik
Instagram
yasincelikz
Problem değil :D İmzanın bugu'nu bulduk :D
Patent alma sistemi gelsin alıyım.
Tablo ile bayağı satır yazı yazılabiliyor. Diğer türlü 2 satır yazıyon hemen 1line(s) to long diyor.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Top Bottom