Neler Yeni

[Rehber] Zalman Gigamax 650W PSU

4101995

80+ Gold
En İyi Cevap
24
Son zamanlarda çok önerilen bir PSU olduğunu görünce araştırasım geldi, devamı konuda(aşırı detaylı değil baştan söyleyeyim, ne zamandır konu açmıyordum bu aklıma geldiği için açtım):
PSU'muz şu:
1605462790780.png

bana kalırsa hoş bir dizayna sahip. "Z" logosu da ayrı bir hava katmış.

Kendisinin araştırıp da bulabildiğim (kaynak: SİNERJİ, ZALMAN) korumaları 6 adet mevcuttur.

OCP/OVP/OPP/OTP/UVP/SCP

OCP: 12 V kanalından gelebilecek olası yüksek akımı engeller.
OVP: Tahmin edeceğiniz üzere yüksek gerilimden korur.
OPP: Aşırı güç yüklenmesi durumunda oluşabilecek arızalardan korur.
UVP: OVP'nin yaptığının tersini yapar, aşırı düşük gerilimden oluşabilecek sıkıntıları engeller.
OTP: Yüksek sıcaklığı engeller veya olması durumundan korur.
SCP: Olası kısa devrelerden ve sonuçlarından korur.

PSU'da 6 korumanın da bir şekilde olduğu iddaa ediliyor, bu güzel bir özelliği. Güvenilir olması bakımından çok önemli.

PSU’nun ana 2 kapasitörü hakkında 105 dereceye kadar dayanabildiği yazmış (japon kapasitörlerle benzer) markası hakkında net bir şey bulamadım içinin açılıp detaylı incelemesi yapıldığı ingilizce test bile yoktu.

PSU'muzun 200-240V giriş voltaj değerine sahip olduğu yazmakta

Aynı şekilde giriş akımının 6A olduğu bilgisi verilmekte
(kaynak: ZALMAN)

PSU'nun sahip olduğu kablolar
Anakart Kablosu x 1
PCI Express Kablo (Konektör 2ea) x 1
IDE (Konektör 2ea) + FDD (Konektör 1ea) Kablo x 1
S-ATA Kablosu x 1
S-ATA / IDE Kablosu x 1
CPU Kablosu x 1
1.png

PSU 80+ Bronze sertifikasına sahip ve en yüksek verimliliğini 230V da %88 verimliliğe ulaşarak yaptığı belirtilmekte ki bu değer cidden güzel bir değer.

Yük altında 40 santigrat dereceye ulaşabildiği belirtiliyor (en yüksek değer olarak)

Kendi sitesinde yazan bilgiye göre ortalama olarak bir arıza çıkarması 50 bin saatte bir tekerrür edebilir. Bu da matematik hesabımıza göre 5-6 yıllık bir süre. Kendini zeki sanan üreticiler 5 yıllık bir garanti süresiyle insanların gözünü boyamışlar denebilir bu bağlamda. Demiyorum ki 5 yıl az bir süre (ki bu değerler ortalama yani günlük bir kullanıcının sahip olacağı değerler diyebiliriz) ama bu da bir satış hilesi tabii.

Bunların dışında 12CM bir adet fanı bulunmakta. Merak etmeyin İntel ve AMD tam uyumlu. Boyutları ise 150-140-86 mm kadar. Ağırlığı 2.01 kilogram.

1.png

bu da giriş ve çıkış değerlerini gösteren bir tablo.

Evet PSU hakkında söyleyeceklerim bu kadar kendisi 590TL bandında satılıyor. Güçlü F/P sayılabilecek ve en önemlisi de güvenli hissettireceğini düşündüğüm bir psu. z"ALMAN" kalitesi esprisini yapmak isterdim (ne yalan söyleyeyim isterdim) ama kendisi Güney Kore merkezli bir firma olup ürünlerini Çin'de üretmektedir.

Bu kadar.

Son düzenleme:

frankseee

80+
Aa! Bu GVII dediğimiz PSU mu? :D

Hoş ve güzel bir PSU.

Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Ferdi Akdemir
Ben aldım ama henüz test etme imkanım olmadı. Kendisinden beklentim yüksek umarım hayalkırıklığına uğratmaz

FightForHonor

80+ Platinum
En İyi Cevap
33
Son zamanlarda çok önerilen bir PSU olduğunu görünce araştırasım geldi, devamı konuda(aşırı detaylı değil baştan söyleyeyim, ne zamandır konu açmıyordum bu aklıma geldiği için açtım):
PSU'muz şu:
Alıntıyı görüntüle
bana kalırsa hoş bir dizayna sahip. "Z" logosu da ayrı bir hava katmış.

Kendisinin araştırıp da bulabildiğim (kaynak: SİNERJİ, ZALMAN) korumaları 6 adet mevcuttur.

OCP/OVP/OPP/OTP/UVP/SCP

OCP: 12 V kanalından gelebilecek olası yüksek akımı engeller.
OVP: Tahmin edeceğiniz üzere yüksek gerilimden korur.
OPP: Aşırı güç yüklenmesi durumunda oluşabilecek arızalardan korur.
UVP: OVP'nin yaptığının tersini yapar, aşırı düşük gerilimden oluşabilecek sıkıntıları engeller.
OTP: Yüksek sıcaklığı engeller veya olması durumundan korur.
SCP: Olası kısa devrelerden ve sonuçlarından korur.

PSU'da 6 korumanın da bir şekilde olduğu iddaa ediliyor, bu güzel bir özelliği. Güvenilir olması bakımından çok önemli.

PSU'muzun 200-240V giriş voltaj değerine sahip olduğu yazmakta

Aynı şekilde giriş akımının 6A olduğu bilgisi verilmekte
(kaynak: ZALMAN)

PSU'nun sahip olduğu kablolar
Anakart Kablosu x 1
PCI Express Kablo (Konektör 2ea) x 1
IDE (Konektör 2ea) + FDD (Konektör 1ea) Kablo x 1
S-ATA Kablosu x 1
S-ATA / IDE Kablosu x 1
CPU Kablosu x 1
Alıntıyı görüntüle

PSU 80+ Bronze sertifikasına sahip ve en yüksek verimliliğini 230V da %88 verimliliğe ulaşarak yaptığı belirtilmekte ki bu değer cidden güzel bir değer.

Yük altında 40 santigrat dereceye ulaşabildiği belirtiliyor (en yüksek değer olarak)

Kendi sitesinde yazan bilgiye göre ortalama olarak bir arıza çıkarması 50 bin saatte bir tekerrür edebilir. Bu da matematik hesabımıza göre 5-6 yıllık bir süre. Kendini zeki sanan üreticiler 5 yıllık bir garanti süresiyle insanların gözünü boyamışlar denebilir bu bağlamda. Demiyorum ki 5 yıl az bir süre (ki bu değerler ortalama yani günlük bir kullanıcının sahip olacağı diyebiliriz) ama bu da bir satış hilesi tabii.

Bunların dışında 12CM bir adet fanı bulunmakta. Merak etmeyin İntel ve AMD tam uyumlu. Boyutları ise 150-140-86 mm kadar. Ağırlığı 2.01 kilo.

Alıntıyı görüntüle

bu da giriş ve çıkış değerlerini gösteren bir tablo.

Evet PSU hakkında söyleyeceklerim bu kadar kendisi 590TL bandında satılıyor. Güçlü F/P sayılabilecek ve en önemlisi de güvenli hissettireceğini düşündüğüm bir psu. z"ALMAN" kalitesi esprisini yapmak isterdim (ne yalan söyleyeyim isterdim) ama kendisi Güney Kore merkezli bir firma olup ürünlerini Çin'de üretmektedir.

Bu kadar.
Harbiden güzel psu diyeceğim bu kadar
Ama o pci kablosunun yanından 1 tane daha 8 pin çıkıyor diye biliyorum

4101995

80+ Gold
En İyi Cevap
24
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Ferdi Akdemir
Bu kadar akım koruması varken yine de akım korumalı priz alınır mı :)

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,805
Üyeler
138,413
Son üye
Hasankckrt
Top Bottom