Neler Yeni

İnceleme Resident Evil VIIliage oyun öncesi ufak inceleme

aragonattt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
658
İsim
Efe Kaya
Instagram
efekayakaya
Mayıs 7'de çıkacak oyunla ilgili ufak bir inceleme yayınlamak istedim.

Dikkat, bazı kullanıcıların okumak istemeyeceği spoiler türü bilgiler barındırıyor olabilir.

22 Ocakta youtube'ta yapılan canlı yayınla bizlere oyunun çıkış tarihi verildi 7 Mayıs 2021

Bu oyun nedir?
Resident evil seri olarak macerasına 1996 yılında ps1 le başlayan korku, bulmaca odaklı hayatta kalma oyunlarıdır. Resident evil 4'le beraber seri biraz daha aksiyon, shooter temasına geçse de 1-2 oyun dışında korku temasını korumayı başarmıştır. Resident Evil Villiage yani serinin 8. oyunu olarak nitelendirilen oyun - ki yan oyunlar da vardır - Resident Evil 7 nin hikayesel olarak devamı ve oynanış olarak da aynı şeyleri bizlere gösteren bir oyun olacak.

Peki 7. oyundan farklı olarak bize yeni ne sunuyor bu oyun?
Ps5, XBOX Series X ve Pc'de çıkmasına kararlaştırılan bu oyun bizlere eski oyundan farklı olarak en başta RTX desteğini sunuyor ki eğer bir iki görsele bakarsanız grafiklerin başarılı olduğunu göreceksinizdir. Ben oyunun PS5'te bile zar zor çalışacağını düşünmüştüm ilk gördüğümde, fakat geçtiğimiz günlerde yayınlanan "Maiden" isimli Ps5 exclusive demoda görünen o ki oyun Ps5'te 4k60fps oynanabiliyor. Bu da yetmezmiş gibi oyun sadece yeni nesil konsollar ve Pc için diye konuşulurken 22 Ocak'ta yapılan canlı yayında oyunu, günümüz konsol jenerasyonuna da getireceklerini duyurdular, yani Ps4 ve Xbox One kullanıcıları da bu oyunu 1080p'de bir şekilde oynayabilecek ve bu da daha sistem gereksinimleri yayınlanmayan bu oyunun Pc'de düşük sistemlerde bile açılıp en azından 30 fps alınabileceğini bize göstermiş oldu.

Oyunun Konusu Ne?
Oyun, Resident Evil 7'nin ana karakteri olan Ethan Winters'ın eşinin hamile kalmasıyla başlıyor gibi gözüküyor. Ethan ve eşi Mia Winters, herhangi bir savaş, dövüş eğitimi olan kişiler olmamakla beraber 7. oyunda enfekte olup panzehirlerle hayata tutunan bir çift. 7. oyunun sonunda ikili, 1996'da ilk kez tanıştığımız serinin ana karakterlerinden biri olan Chris Redfield tarafından kurtarılmış ve hayatlarına yeniden başlama şansı elde etmişlerdi. Bu oyunda 4 ve ya 5 ana kötü varmış gibi gözüküyor ve bir sebepten ötürü Ethan ve Mia'nın kızlarını kaçırıyorlar. Bence bu olayın sebebi Ethan ve Mia'nın daha önce bir çeşit virüse maruz kaldığı için kızlarında bir çeşit mutasyona yol açtığından kaynaklı, görünüş olarak olmasa bile kan yapısında bir takım farklılıklar olmasından dolayı baş kötülerimiz, Ethan'ın kızına ilgi duyuyor gibi gözüküyor. Fragmanlarında gördüğümüz başka bir hikayesel ayrıntı ise Chris ile Ethan'ın tekrar yollarının kesişeceği ve ilk yayınlanan fragmanda gördüğümüz üzere bilinmeyen bir sebepten dolayı Chris, Ethan'dan özür dileyerek ateş ediyor. Chris'in, Mia'yı öldürdüğü söyleniyor ama kesin bir bilgi yok bu konuyla ilgili. Oyunun türü ise KORKU yani gerçekten Rtx teknolojisiyle beraber herkesi tir tir titretecek elinizde silah varken bile cephane yetersizliğinde "ulan mermi lazım ben bundan kaçıyım şimdilik" dedirtecek türde bir korku oyunundan bahsediyorum. Bu da yetmezmiş gibi sizleri kovalayan kanasusamış canavarlar varken bazı bulmacaları çözmeniz gerekecek ki oyunda ilerleme kaydedebilesiniz. Oyunu sadece FPS kamera moduyla oynayabiliyoruz. Bu oyun da küçük kardeşi olan serinin 7. oyunu gibi bizi outlast'tan da aşina olduğumuz bir korku deneyimine tanık ettirecek diyebiliriz. Oyunda temel farklılıklardan biri envanter sistemi olmuş. Çünkü komple değişen bu sistem bize Resident Evil 4'teki envanter sistemini sunuyor adeta ve bu kadarı da yetmezmiş gibi yine seride sadece Resident Evil 4'te kullanılmış Merchant da (Tüccar) bu oyuna da bir şekilde eklenmiş. Bu oyunda, yapımcıların, Resident Evil 4'ten bu kadar etkilenmeleri bize yaklaşan bir Resident Evil 4 Remake'inin sinyallerini veriyor olabilir. Zaten resmi bir açıklama olmasa da bazı kaynaklar Resident Evil 4 Remake üzerinde çalışıldığını paylaştılar.

Oyunun Sistem Gereksinimleri:
Oyunun sistem gereksinimleri henüz yayınlanmış değil. Fakat oyunun Ps4 ve Xbox one üzerinde de oynanabilecek olmasından yola çıkarsak Resident Evil 2 ve 3'ü orta ayarlarda açan bir sistem için, oyunu Rtx kapalı düşük ayarda 60 fps oynayabilecek demek yanlış olmaz diye düşünüyorum.
Resident Evil 2 ve 3;
Minimum sistem gereksinimleri:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: WINDOWS® 7, 8.1, 10 (64-BIT Required)
İşlemci: Intel® Core™ i5-4460 or AMD FX™-6300 or better
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 760 or AMD Radeon™ R7 260x with 2GB Video RAM
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 26 GB kullanılabilir alan

Önerilen sistem gereksinimleri:
64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: WINDOWS® 7, 8.1, 10 (64-BIT Required)
İşlemci: Intel® Core™ i7-3770 or AMD FX™-9590 or better
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 1060 or AMD Radeon™ RX 480 with 3GB VRAM
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 26 GB kullanılabilir alan

Kaynak: Steam

Ben bu 8. oyunda minimum sistem gereksiniminin, üstte yazılan önerilen değerlerde ya da bir tık altında (örnek olarak 1060 değil de 1050ti) olacağını düşünüyorum.

Not:
Oyunu satın aldığınızda yanında ekstra olarak PvP modu bulunan büyük olasılık sadece PvP modu bulunan RE:Verse isimli bir online oyun da hediye veriliyor ve bu oyun tek başına satılmıyor. O oyun için de kısaca Resident Evil'da gördüğümüz ana karakterlerle, 2. ve 3. oyunda gördüğümüz R.P.D. nin tanıdık yerlerinde birbirimiz ile deathmatch şeklinde kapışacakmışız gibi duruyor.

Son olarak bazı görseller yükledim isterseniz inceleyebilirsiniz.
1611741554479.png

1611741499795.png

1611741507973.png

1611741605134.png

1611741622192.png

TamerKs

80+ Silver
Eline sağlık

The Magma Boss

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,463
İsim
Emir
Eline sağlık kankam, çok güzel bir inceleme olmuş.

Top Bottom