Neler Yeni

Rick and Morty izlediniz mi?

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26

ananas_suyu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
440
İsim
ada yalın
Dan Harmon reaksiyoner bir non-teist, Amerikan tipi Hristiyanlığa maruz kalıp reddedenlerden. Joel Osteen gibi tiplere karşı bir duruş onunkisi, Amerika'daki çoğu kişi bu yola girip sekülerleşiyor. Lakin bu durum bir noktadan sonra radikalleşiyor, Tanrı olgusunu tümden reddedişe dönüşüyor çoğu zaman. Eserlerine de yansıyor hâliyle bu durum. Şaşırtıcı bir şey yok. Batı'dan çıkma çoğu eserde artık böyle şeyler görüyoruz. İslam ile tanışmamış olsaydım ben de çok yüksek ihtimal böyle bir pozisyonda olurdum.

Misal, Hristiyanlık. Birkaç ay evvel Papa, eş cinselleri kutsama izni verdi. Her geçen gün LGBT lobisine daha fazla boyun eğiyor. İnsanlar düzenli olarak Jesus dedikleri figür ile dalga geçiyor. En ufak ağırlığı kalmadı dinin. Birtakım şeylere inanıyorsun ama o inandığın şeylerin zıttına onlarca şeyi yapıyor Vatikan. Herhangi bir rasyonalitesi de yok. İslam'daki Kur'an ve sünnet sınırı gibi keskin bir sınırı da yok. Lastik oldu artık. İnananlar tamamen ana babadan öyle gördü diye inanıyor, kültürel. Bir adanmışlık, bir tahkik yok ortada.

Lafta Hristiyan ama pratikte ateist gibi yaşıyor çoğu. Ateistlerden tek farkları pazar günleri kiliseye gitmeleri. Böyle Müslüman tipler de var elbette, cumadan cumaya takılan. Lakin oransal olarak azınlıktalar. İslam'ın ise istemediği bir şey bu. Hristiyanlar ise oransal olarak neredeyse %90-95 bu durumda. Hristiyanlık ise bu konuda nötr. Hafif kafası çalışan bir adamsan sana hitap etmediğini anlıyorsun bunların. İslam dışı hemen hemen her din günümüz çağına hitap etmiyor. Fazla masalsı, irrasyonel ve toz pembe çoğu. İslam kadar rasyonel, keskin sınırları olan ve realist bir din bilmiyorum. İslam'ın mesajına muhatap olmalı insan, yoksa zor şu çağda dindar kalabilmek.

Kısacası, senin de belirttiğin üzere ciddiye almıyorum bu tür sahneleri. Zira çok klişeler. Hristiyanlığa ve sahte tarikatlara duyulan öfkeden zuhur ediyor çoğu. Dizinin, filmin genel akışı sardıysa izliyorum. R&M de ziyadesiyle saran bir yapım. Kurgusu on numara. Bölümler sıklıkla beyin mıncıklıyor. Güldürürken düşündürüyor. Hoşuma gidiyor. Lakin ne dinden ne itikattan haberi olan bir ergensen ve direkt R&M'ye bodozlama dalarsan Dan Harmon'un yörüngesine girme olasılığın çok yüksek. Sonra bir bakmışsın onun gibi laflar ediyorsun.
Aynen haklısın bende bunu anlatmak istemiştim.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,957
Üyeler
140,736
Son üye
Exxx
Top Bottom