Neler Yeni

Öneri RPGMaker Oyun Önerisi/Tanıtımı #1 | Ib

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,188
İsim
Murat Orhan
Hazır steam fiyatları da güncellenmişken dolu dolu para vermeden(hatta hiç vermeden),iyi bir bilgisayara sahip olmadan oynayabileceğiniz, RPGMaker 2000 oyun motoru ile geliştirilen ve hikayesi ile sonları ile gerçekten RPGMaker dünyasının başyapıtlarından biri olan ''İb''den bahsedeceğim ve anlatmaya çalışacağım.Öncelikle RPGMaker'in ne olduğundan bahsetmek gerekir ise;

RPGMaker nedir?

RPGMaker, kısaca anlatmak ve özetlemek gerekirse, bu yazılım hiç oyun programlaması bilmeyen ama oyun yapmaya hevesli olan insanların işini kolaylaştırmak için hazırlanmıştır. Fakat Unity 3D’nin aksine bu yazılımla 3D oyunlar değil de, piksel rol yapma oyunları yapabilirsiniz.

1666668574004.png

Rpgmaker motorundan ve ne olduğundan üstünkörü bahsettiğimize göre biz İb'den devam edelim.

İb, her ne kadar öyle gözükmese de aslında özünde bir korku oyunudur. Bu şekilde bahsettiğimiz zaman bir anlam ifade etmiyor olabilir fakat Macera ve Puzzle detayı da eklenince tam bir başyapıt çıkıyor ortaya.Hikayede ki karakterler,mekanlar,yaşanılan durumlar insanı o kadar kendine bağlıyor ki, gece oynadığınızda ister istemez paranoyaklaşıyorsunuz.

1666668881512.png

Yukarıda gördüğünüz kişi ana karakterimiz ib,kendisi 9 yaşında küçük bir kız çocuğu. Bir gün, ailesi ile birlikte ''Guartena Resim Galerisi''ne gittiği sırada, Ailesi resepsiyonda meşgul olduğu için galeriyi kendi başına gezmek için izin ister. İzin aldıktan sonra etrafta dolaşmaya başlar fakat başına geleceklerden habersizdir. Bir süre dolaştıktan sonra ''Fabricated world''(Sahte dünya) Adında bir tabloyu gözlemlediği sırada, Işıklar bir süreliğine gidip gelir, ve o andan sonra İb tamamen yalnız olduğunu farkeder. Bir süre daha gezip aynı tablo ile etkileşime geçtikten sonra, Sahte dünyaya açılan bir geçit ile bu bu sahte dünyaya ilk adımını atar.

İb'in bu yolculukta bulduğu ilk obje bir ''Kırmızı Gül''dür. Bu gül detayı önemli spoilerlı kısımda anlatacağım birkaç konu olacak. Bu kırmızı gül, İb'in canını temsil eder. Her canımız gittiğinde veya hasar aldığında bu gül'ün bir yaprağı eksilir ve hiç yaprağı kalmadığında ölürüz. Oyun içinde ki vazoları kullanarak gül'ün canını yenileyebiliyoruz.

Bu sahte dünyayı, içinde bulunan her bir detayı,sanat eserini portreleyen kişi ise Weiss Guertena'dır. Ayrıca kendisi, ib'in ailesi ile gittiği sanat galerisine adını vermiştir. Kendisi hakkında elimizde olan bilgi çok sınırlı olduğu için kendisi hakkında sadece doğal sebeplerden orta yaşta öldüğünü biliyoruz.

----------------------------------------------------SPOILERLI KISIM--------------------------------------------------

Bu yolculukta
, Ayrıca bize yoldaş olacak 2 karakter daha vardır.

Bunların ilki ''Gary'' İkincisi ise ''Mary''.

Garry;Kendisi ib ile Sahte dünyanın içinde tanışır. İb onu ilk olarak baygın şekilde görür ve onu uyandırmak için ''Mavi Gül''ü bulup önce vazoya koyar,sonra ona geri getiririz. Böylece Sahte dünyada kendimize bir yoldaş ediniriz.

Garry,İb'den büyüktür. Tam yaşı bilinmese de muhtemelen yirmili yaşlardadır kendisi. Sert erkek izlenimi vermek ister fakat kendisi çok tırsak bir karakterdir.İb'i korumak ve bu dünyadan çıkarmayı asıl amacı haline getirmiştir. Ayrıca İb'e Karşı çok naziktir.

1666669645055.png

Diğer Karakterimiz ise Mary;
Mary:Kendisi tahminen ib ile aynı yaşta, neşeli ve nazik bir kızdır. Kendisi içinde bulunduğu duruma göre çok sakin davranır. Ayrıca sürekli birşeyleri yanlış anlar(Hacivat karagöz gibi düşünün o şekilde yanlış anlama) Ayrıca kendisinin ''Sarı Gül''ü vardır.

SPOILER:
Hikayenin bir bölümünde, Garry'in yolu İb ve Mary ile ayrı düşer. Tekrar buluşma sözü verip oradan ayrıldıktan sonra Garry, Bir kütüphanede bulduğu kitaplara göz gezdirirken, Weiss Guertena'nın ölmeden önce ki son çalışmasına rastlar. Bu Mary'dir. Kitapta ki resim Mary ile birebir uyuşmaktadır. Garry nasıl bir durumun içinde olduklarını görür ve İb ile Mary'i buldukları ilk an Mary'in gülünü inceledikten sonra ''Sahte'' olduğunu anlar.

Bu olaydan sonra Mary, tüm sanat galerisini lanetler ve bambaşka birine dönüşür. Tek isteği yıllarca yalnız yaşadığı bu dünyada İb ile sonsuza kadar oyun oynayıp eğlenmektir. Garry'den ayrıca nefret etmektedir.
1666669836650.png

BÜYÜK SPOİLERLİ NOT(Endinge göre değişiyor)
Oyunun sonlarına doğru İb kendi gülünü kaybediyor ve bu gülü Mary buluyor. Garry, İb'in gülü zarar görmesin diye kendi gülünü Mary'e verip İb'in gülünü geri alıyor ve İb'e Geri veriyor.Sonrasında Mary, Garry'in gülü ile ''Seviyor sevmiyor'' Oyununu oynuyor. Gülden her yaprak kopardığında Garry bitkin düşüyor, yavaşlıyor ve halsizleşiyor. Garry öleceğini anlıyor fakat İb daha 9 yaşında olduğu için bunu nasıl söyleyeceğini bilemiyor ve yere yığılıp İb'e şunları söylüyor;
Garry:Sana yalan söylemek istemiyorum ama... Doğruyu söylemekte istemiyorum.. Eğer ihtiyacın olursa seslen, hemen geleceğim.

Bu sözlerden sonra garry'i orada bırakıyoruz. Eğer geri dönüp Garry'e bakarsak, Garry'in Ölü bedeninin duvara yaslanmış şekilde durduğunu görüyoruz. Yanına gidip etkileşime girmeye çalıştığımızda ise şu yazı çıkıyor;
''Garry Uyuyor''
İb, çok küçük olduğu için Garry'nin öldüğünü,ölebileceğini düşünmüyor.. Uyuduğunu düşünüyor.
bandicam 2022-10-25 07-36-21-345.jpg

Çok fazla spoiler vermek istemiyorum oyunu oynayıp görebilmeniz açısından. Oyunun Sonlarından ve Triviasından da bahsettikten sonra bitireceğim.

İB'in Sonları;
Sonları diyorum çünkü bu oyunun sonu sizin seçimlerinize göre değişmekte. Eğer Undertale'i duymuş veya oynamışsanız, tam böyle bir mantığı var. Ib'in tüm sonları birbirinden üzücü ve etkileyici. Oyunda o kadar çok şey yaşıyorsunuz ve bunları son'lara o kadar güzel yedirmişler ki, çok büyük bir etki bırakıyor üstünüzde.

1.Promise of Reunion/Yeniden Birleşme Vaadi

Oyunda belli bir bölümde İb, Garry'e kendi mendilini verir.(Burada kabul veya reddetmek oyuncuya sunulur. Bu ending, mendil kabul edildiğinde geçerli olur.)Tam sahte dünya portresinden garry ile gerçek dünyaya gelecekken İb'in annesinin sahte bir yansıması gelip İb'e onunla gelmesini söyler fakat garry kendisi ile gelmesi konusunda diretir. Burada Garryi seçmelisiniz bu ending için.Gerçek dünyaya döndüğünüz zaman, Serginin içinde gezerken Garry'i,aynı ib'in gülüne benzer bir gül statüsüne bakarken bulacaksınız. Tabii ki sizi tanımayacak. Size sıra ile şunları söyleyecek;

Garry:Ne var küçük hanım?,Ah bu statünün adı ''Ruhun Vücut Bulmuş Hali''(Oyunda ki Canımıza gönderme). Buna baktığım zaman... Çok kederli hissediyorum acaba neden..? Ah, Eğer seni rahatsızlık verecek bir şey söylediysem üzgünüm, ib. ... Bekle.. ne? İb de kim? Dur.. bu senin adın mı? Adın gerçekten İb mi?Bu çok garip.. demek istediğim, Seni tanımıyorum..Sadece birden bire.. Çıkıverdi. Ne kadar garip..Ama yine de.. Daha önce Başka bir yerde tanışmış olma şansımız var mı? Ah ne diyorum ben.. Saçma sapan sorular soruyorum... Dediklerimi boşver.. herneyse.. hoşçakal.
''Garry tam gidecekken cebindeki Mendili farkeder.''

Bu da ne.. bir mendil mi? Bunu ne zaman aldım ki?
''Bu sırada ib ona yaklaşır''
Bekle.. Bu senin mi? Ah doğru.. üstünde ib yazıyor.. ama neden benim cebimde ? ek olarak üstünde kan var..
''Garry burada flashback yaşayarak anılarını geri kazanır''
Ben.. yaralanmıştım.. bir kız.. bir kız bana mendilini vermişti..Evet.. bana mendilini vermişti.. bana mendili veren.. İb idi! İb..! Artık hatırlıyorum...Buraya geri döndük.Nasıl unutabilirim! Bu çok önemliydi..! Bu garip galeride sıkışıp kalmıştık..Garip statüler ve Mary tarafından kovalandık.. Değil mi? İb.. Hatırlıyor musun? İb.. Güvenli bir şekilde geri döndük! Başardık! Bu konu hakkında konuşmak istediğim çok şey var fakat gitmek zorundayım. Şey ib, bu mendili bir süre daha saklayabilir miyim? Sadece.. temizleyip öyle geri vereceğim. Çünkü.. birbirimizi tekrar göreceğiz.
1666671741615.png

2.
Memory’s Crannies/Hafıza'nın çatlakları
Bu Endingde anlatılacak pek bir şey yok. Sadece İb mendili verdiğinizde almamanız gerekiyor bu endingi görebilmek için. Promise Of Reunion'da olduğu gibi Garry'i aynı yerde bulup konuşabiliyorsunuz fakat Garry sizi hatırlamıyor.

1666674377514.png

3(4.5.6.)Ib All Alone/İb Yapayalnız.

Bu Ending'in 4 varyasyonu var. Yani 4 farklı şekilde bu endingi yapabiliyorsunuz.Sırasıyla şu şekilde;

1.Bildiğiniz üzere Promise Of Reunion'da Garry veya sahte annemizi seçmemiz gerekiyordu ve Garryi seçersek 1. endinge ulaşıyorduk. Eğer burada Garry yerine annemizi seçersek, Annemiz bir zamandan sonra kaybolacak ve İb bu sahte dünyada sonsuza kadar trans halinde dolaşacak.

2.Mary, Garry'i öldürdükten sonra İb Garry'in çakmağını alır.(Ayrıca Çakmağı alırken Garry'in size verdiği şekeri de yemeniz gerekiyor.) İb, daha sonra Mary'in bulunduğu kısımda ki sarmaşıkları yakarak Mary'in çıktığı portreyi bulur ve çakmak ile portreyi yakarak Mary'i yener. Daha sonra gerçek dünyaya dönmek için sahte dünya portresinin yanına gider. Tam girecekken Sahte Garry(1. Varyasyondaki Sahte annesi gibi,Bu dünya tarafından yaratılan bir ilüzyon) İb'e Çıkışı bulduğunu ve onunla gelmesi gerektiğini söyler. Eğer Sahte Garry ile gitmeyi seçerseniz 2. Ib all alone varyasyonunu yapmış olursunuz.

3.Aynı şekilde ilerleyip Tablonun yanına geldiğinizde Tabloya girmeyi seçmek yerine Geri adım atmayı seçerseniz, tablo kilitlenecek ve asla diğer dünyaya giremeyeceksiniz ve yalnız kalacaksınız.

4.Zindan alanında Siyah Elmas şeklinde bir yatak göreceksiniz. Bu yatağa yatarsanız, İb son doğum gününü rüyasında görmeye başlayacak. Bu sekansta size birkaç defa gözlerini aç veya kapalı tut şeklinde seçenekler verilecek. Her seferinde gözlerinizi kapalı tutarsanız ib uykuya dalacak ve birdaha uyanamayacak.
1666674422227.png

4.Forgotten Portrait/Unutulmuş Portre.
Sanat sergisine ilk girişte eğer tabloları incelerseniz ''Hanged Man'' adlı bir tablo göreceksiniz bu bilgi burada kalsın.Bu son için Mary'i öldürüp(portresini yakıp), Sahte garry ile gitmeyi reddedip gerçek dünyaya dönmeniz gerekiyor. Eğer gerçek dünyaya dönüp Hanged Man portresinin yanına gittiğiniz zaman, Portrenin değiştirilip Garry'in uyuyan bir portresinin olduğunu göreceksiniz. Bu Portrenin adı da ''Forgotten Portrait''tir.
1666674462474.png

5.Together Forever/Sonsuza Kadar Beraber
Pembe Ev alanındaki Beyaz Saray'a gidin ve içeri girin, odada bir Oyuncak Kutusu göreceksiniz. Onunla etkileşime geçin ve Mary'nin hem Ib'yi hem de Garry'yi kutuya iteceği küçük bir ara sahne oynayacak. Ib, gülünün Garry ile birlikte gittiğini bulmak için uyanacak. Odada dolaşmak onu çabucak bulmalıdır ve Ib'nin gülünü kaybettiği için ne kadar solgun göründüğünü fark eder.

İlerlemeden önce, Ib, Garry'yi bulduğunuz yerin güneyinde pembe bir anahtar almalı ve sonra Mary'nin Ib'nin gülünü tuttuğunu gösterecektir. Karakterler onunla pazarlık etmeye çalışacak ve Garry ile aynı fikirde olmalısınız. Seçim geldiğinde, Garry'yi seçin ve Mary gülünü Ib'ninkiyle değiştirecektir.

Birkaç diyalog seçeneğinden sonra oda sallanmaya başlayacak ve Ib, onu öldürmeye çalışan oyuncak bebeklerden kaçmak için merdivenlere koşmalıdır. Garry, kovalamaca sırasında bir noktada çökecek ve size çakmağını alma seçeneği sunulacak. Almayın ve bırakın.

Pembe eve dönün ve anahtarla kapıyı açın, Fabrikasyon Dünya tablosuna gidin ve içine atlayın. Resepsiyon masasına gidin ve bir ara sahne görünecektir. Mary, Ib'nin ailesiyle birlikte olacak, Garry'nin varlığının yerini alacak ve kız kardeşi olacak. Bu sonu kapatmak için birkaç ara sahne daha görünecek.

1666674524110.png

Şuan Sayacağım 2 Ending Oyunun En Kötü 2 Sonu

5.
Welcome to the World of Guertena/Guertena Dünyasına Hoş Geldin

Bu ending için, Oyunda ''Doll House'' Denilen bir oda var ve burada bir minigame var. Bu minigame Garry ile İb ve Marry'in yolları kesildiğinde Garry ile girdiğiniz bir Minigame. Bu Minigame'de Garry ile başarısız olmalısınız. Bu minigame'de başarısız olmak Garry'nin delirmesine ve şizofren gibi cansız varlıklarla konuşmasına sebep olacak. Sonrasında ise Garry ruhunu kaybedip portremsi bir varlığa dönüşecek. İb bunu gördüğünde Marry onu kendisiyle gelmesi için ikna etmeye çalışacak fakat İb garry'in karşısına üzüntü ile oturacak ve o da ruhunu kaybedecek. Daha sonra Mary, kendi portre ve heykel arkadaşlarına ikisinin cansız bedenini tanıtacak ve sonsuza kadar beraber olacaklarını söyleyecek.

1666674575319.png

6.A Painting’s Demise/Bir Resmin Ölümü

Bu Ending'te de 5. Endingdekiler geçerli. Fakat ek olarak Garry ve ib'in ruhları bedenlerinden ayrıldıktan sonra bu sefer Mary Olarak oynamaya başlıyoruz ve biraz gezindikten sonra Mary ile gerçek dünyaya gidiyoruz. Fakat Guertena bundan pek memnun olmuyor. Mary onun dünyasını terk ettikten sonra Mary'i yavaş yavaş öldürmeye başlıyor. Ekran yavaş yavaş kararmaya başlıyor ve Mary çaresizce ''ib neredesin..'' diye sayıklıyor. Ekran tam simsiyah olduğunda ise Mary ölüyor ve bu endinge ulaşılıyor. Çok karanlık ve Mary'e bile üzülmenizi sağlıyor oyun gerçekten..

1666674690920.png

TRIVIA/İlgi çekici bilgiler;

1.İb; Resmin ölümü,Guertera'nın dünyasına hoş geldin, ve Tüm İb Yapayalnız varyasyonlarında Ölüyor.

2.Garry; Sonsuza kadar beraber,İb yapayalnız(2,3,4),Unutulmuş Portre,Guertera'nın dünyasına hoş geldiniz ve resmin ölümü endinglerinin hepsinde ölüyor.

3.Oyunun başlarında sanat galerisinde gezinirken Garry'i bir NPC olarak ''Hanged Man'' portresine bakarken görebiliriz. Tabii ki onu o sıralarda tanımadığımız için kim olduğunu bilmeyiz. Forgotten Portrait/Unutulmuş Portre Endinginde, Garry'nin baktığı Hanged Man tablosu Garry'nin Forgotten Portrait tablosu ile değişir.

4.Garry, Mary'in gerçekte ne olduğunu öğrenir öğrenmez, Mary bunu farkeder(Sahte dünya üzerinde tam yetkiye sahiptir.) Garip davranmaya başlar ve bir mankenin kafasını Palet bıçağı ile defalarca vurarak kırar.

5.İb, yaş olarak küçük olduğu için kelime haznesi geniş değildir. Oyunda bazı kelimeleri/kitapları veya metinleri okurken, İb'in bilmediği kelimeler ??? ile gösterilir. Sonrasında ise ''Bu kelimeyi bilmiyorsun'' yazısı çıkar.

Son Söz:
RPGMaker Oyunları, Özellikle de İb kesinlikle tecrübe etmeniz gereken bir oyun. Özellikle günümüzde Grafikleri ile gözümüze sokulup hikayesi hiç bir cacığa benzemeyen oyunlarla dolu bir dönemden geçiyorken bu tarz Hikayesi geniş ve anlatım tarzı bu denli etkileyici yapımlar bulmak çok zor. İb 2012 yapımı bir oyun fakat bende yeri hep ap ayrı olacak. Kesinlikle bir şans vermenizi öneririm.

Ekler

• 1666671057420.png
    1666671057420.png
    312 bayt · Hit: 21

Yusufx

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,016
İsim
Yusuf
İlgilendiği Kategoriler
İç donanımlar , Toplama Bilgisayar Tavsiye
Elinize emeğinize sağlık boyle konuların devamını bekleriz.

Strelok

80+ Silver
Dostlar zamanında hesabım scam yemeden önce ben de almıştım ama fakat çok karmaşık(elbette bir UE değil)anlamayan olursa coppercube da kullanabilir şuan kullanıyorum tavsiye ederim beginnerlara,eline sağlık güzel rehber

Top Bottom