Neler Yeni

RTX 4070 sistem için anakart, SSD ve soğutucu önerisi

Romaine

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Halil İbrahim
Bütçe
42000
Arkadaşlar selamlar,

Sene bitmeden yeni sistem almayı düşünüyorum. Hali hazırda bütçeme en uygun sistem bu şu anda. Birkaç yükseltme yapmaya da gücüm yetiyor:

Bu sistem hakkında sizlere birkaç sorum olacaktı:

1 - SSD değiştirmeyi düşünüyorum. 1TB olacak özelleştirme kısmında önerebileceklerinize açığım. Okuma - Yazma oranlarını önemsiyorum.

2 - Isınma problemi yaşayacağımı söyleyen çok arkadaşım oldu. Sıvı soğutma gerekli mi yoksa F/P bir hava soğutma yeterli midir? Sıvı soğutma ekleyince bütçenin bir hayli üstüne çıkıyorum (SSD değiştirdiğimi varsayarsak). Çıkabileceğim max 42K.

3 - Asıl benim için en önemli soru sistemdeki anakart. Asus Prime A620M-E CSM anakartı Asus Prime B650M-K'ya yükseltmem bana çok bir avantaj sağlayacak mı? 2.5K vermeye değer mi?
Sürekli sıfırdan hazır sistem almak yerine sistemi parça parça yükseltmeyi düşünen bir insan olarak A620M-E CSM'in ömrü sıkıntılı mı olur?

Toparlayacak olursam, sistemin hiç değişiklik yapmadan fiyatı 37K. Ben max 42K verebiliyorum. Bu aradaki 5K'lık bütçe ile neleri yükseltmem gerektiğine bir türlü karar veremedim. Beni en çok zorlayan anakart seçimi şu anda. Onun harici bir soğutucu almam gerektiğinin farkındayım ama o kısma biraz daha F/P yaklaşmayı düşünüyorum.

Çok soru sorup darlamamışımdır umarım. Destekleriniz için şimdiden teşekkürler :)

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Eray DOĞAN
Güzel sistem 4070 Ti lı sistem düşünüyordum fiyat 55 k lara kadar gidiyor. Bu sistemde güzel soğutucu ve birkaç değişiklik ile 42k ya gelir

Ekleme ve değişiklikler;
- Kingston NV2 1TB NVMe PCIE 4.0 Okuma 3500MB-Yazma 2100MB M.2 SSD (SNV2S/1000G) +765,60 ₺ ( okuma yazma eh işte düşük ancak bir üstü için 835 TL daha vermek gerekiyor...)
- Kingston 16GB Beast Black 5200 MHz CL40 DDR5 Single Kit Ram +1.079,67 ₺
- ASUS TUF GAMING 750B 750W 80+ Bronze 135mm Fanlı Güç Kaynağı +304,04 ₺
- Sıvı Soğutucu Coolormaster 240mm başka bir siteden eklenebilir + 3.500-2900 TL arasında

Bu şekilde alınabilir diye düşünüyorum. Asus kasada baya güzelmiş + 2500 TL ..

Romaine

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Halil İbrahim
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Güzel sistem 4070 Ti lı sistem düşünüyordum fiyat 55 k lara kadar gidiyor. Bu sistemde güzel soğutucu ve birkaç değişiklik ile 42k ya gelir

Ekleme ve değişiklikler;
- Kingston NV2 1TB NVMe PCIE 4.0 Okuma 3500MB-Yazma 2100MB M.2 SSD (SNV2S/1000G) +765,60 ₺ ( okuma yazma eh işte düşük ancak bir üstü için 835 TL daha vermek gerekiyor...)
- Kingston 16GB Beast Black 5200 MHz CL40 DDR5 Single Kit Ram +1.079,67 ₺
- ASUS TUF GAMING 750B 750W 80+ Bronze 135mm Fanlı Güç Kaynağı +304,04 ₺
- Sıvı Soğutucu Coolormaster 240mm başka bir siteden eklenebilir + 3.500-2900 TL arasında

Bu şekilde alınabilir diye düşünüyorum. Asus kasada baya güzelmiş + 2500 TL ..
Hocam teşekkürler öncelikle,

4070Ti ben de çok istedim ama maalesef bütçe yetmiyor 😖

Bahsettiğin RAM'i almaya kalkınca sistem otomatik olarak 2 tane ekliyor ve 32GB oluyor. Yani 1k'lık bir fark değil 2k'lık bir fark oluyor aslında.

Sanırım anakart konusunda çok da mühim değil diyorsun. Kafam en çok o konuda karıştı ne yapacağımı kestiremiyorum 😪

Sıvı soğutucu yerine hava soğutucu tercihi yanlış mı olur? 3-8 derece fark eder diyenler çok oldu

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Eray DOĞAN
Sıvı soğutucu yeterli olur mu konusunda emin değilim... 3000 TL civarında bir ödeme yapman gerekmeyebilir. Onu bilen arkadaşlar cevaplasın ben coolormaster 240 mm yazmamın sebebi biraz şekil birazda ileride belki işlemci yükseltme sebebiyle olabilir. Başka bir konuda sadece hava soğutma yeter diyorlardı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam teşekkürler öncelikle,

4070Ti ben de çok istedim ama maalesef bütçe yetmiyor 😖

Bahsettiğin RAM'i almaya kalkınca sistem otomatik olarak 2 tane ekliyor ve 32GB oluyor. Yani 1k'lık bir fark değil 2k'lık bir fark oluyor aslında.

Sanırım anakart konusunda çok da mühim değil diyorsun. Kafam en çok o konuda karıştı ne yapacağımı kestiremiyorum 😪

Sıvı soğutucu yerine hava soğutucu tercihi yanlış mı olur? 3-8 derece fark eder diyenler çok oldu
Anakart konusunda pek bilemiyorum birazcık bildiklerimden konuştum :D anakartta değişiklik yapınca fiyatlar çok yükseliyor.
32 GB yapmanın sebebi 2 tane ram slotu var 2x8 yapınca ileride değişme yaparsan boşa cıkıyor.
Sıvı soğutucuda kullanmadım o yüzden yorum yapmam pek sağlıklı olmaz :D coolormaster ın şekli güzel :D:D

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,885
Üyeler
140,714
Son üye
semihsezgin
Top Bottom