Neler Yeni

RX 570 oyunlarda FPS düşmesi

Pair

80+ Bronze
Ben sorunun yeteri kadar airfluncion yani havanın dönüşümünün yeteri kadar sağlanmadığı veyahut termal macunların yenilenmesi gerektiğini düşünüyorum
Dostum, ekran kartını daha yeni aldım o yüzden termal macunda sıkıntı olacağını sanmıyorum elimde bir termal macun var xigmatekin zaten ekran kartları içinde termal macun sürülü olarak sanırsam 6 ay dayanıyor. Bahsettiğiniz termal macun sanırsam ekran kartı için.
Mesaj otomatik birleştirildi:

zaten o işlemci o ekran kartını beslemez ki %95 işlemci darboğaz ile ilgilidir.
İnternetten baktım, darboğaz konusu %2 olarak gösteriyor

Ekler

• qqqqq.jpg
    qqqqq.jpg
    192.7 KB · Hit: 64
  • aaaaaa.jpg
    aaaaaa.jpg
    82.8 KB · Hit: 68

mryenii

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
70
İsim
Furkan
Dostum, ekran kartını daha yeni aldım o yüzden termal macunda sıkıntı olacağını sanmıyorum elimde bir termal macun var xigmatekin zaten ekran kartları içinde termal macun sürülü olarak sanırsam 6 ay dayanıyor. Bahsettiğiniz termal macun sanırsam ekran kartı için.

İnternetten baktım, darboğaz konusu %1 olarak gösteriyor
Ben insanlara güvenmiyorum ondan dedim termal macundan sıkıntı yaşamazsın bir bakıp kontrol et en azından :)

• Beğen
Reaksiyonlar: Pair

mryenii

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
70
İsim
Furkan
peki sizce bu ekranımdaki parlaklık artıp azalma sorunu neden oluyor ?
Şahsi kanaatim %99 yazılımsal olduğunu düşünüyorum, %1 ise kartın pin girişlerinin biri veya birkaçı zarar görmüş olabilir ancak ürün 0 diyorsunuz yani bu ihtimal çok düşük ancak gene var. Driverlarını güncellemeli ve fabrika ayarlarına döndürmenizi önerebilirim

• Beğen
Dahası  
Reaksiyon skoru
51
İsim
Ali ihsan Gürbüz
Instagram
alii.grbzz
Steam
ambulanse
Arkadaşlar selamlar, sinir bozucu bir sorun ile karşı karşıyayım yazacağınız her cümleye ihtiyacım var. Öncelikle sorunumu şöyle anlatayım sizlere, yakın zamanda bir tane APU sistem almıştım sistemim aşağıda yazıyor ve benim monitörüm HDMI ve DP desteklediği için anakartın üstünde bu portlar yoktu, ve bende belli bir süre (1, 1, 5 hafta VGA to HDMI ) kullandım. Daha sonrasında İtopya'dan RX 570 OC ekran kartı satın aldım, ekran kartını taktım ve garip bir şekilde FPS'im sürekli oynamaya başladı sabit kalmıyordu yanı sıra sürekli oyunlarda gamma düşmesi sorununu yaşamaya başladım ekranım birkaç saliseliğine koyu olup tekrardan eski rengine geri dönüyordu. Ekran kartı almadan önce VGA'dan görüntü verdiğim için bu sorun monitörüm de sorun yaratmış olabilir mi? Veya ekran kartımda arıza olabilir mi? Ekran kartı takmadan önce 100 FPS alıyordum sorunsuz bir şekilde sadece VGA to HDMI dönüştürücüsü kullandığım için hafif çizgiler vardı bunun dışında bir sorun yoktu fakat ekran kartı aldım yine 100 FPS alıyorum ve "anlık" olarak FPS'im düşüyor. Driver'lerim en güncelleri, anakartım güncel, BIOS'um güncel fakat yine de düşük FPS alıyorum örnek vermek gerekirse. Ekran kartı almadan önce Valorant'ta 70, 80 FPS alıyorken şimdi en yüksek 144 ve 30A kadar düşebiliyor sağ sol yaparken. Yardımlarınızı bekliyorum.

Sistemim:
İşlemci: Ryzen 3 2200G.
RAM: Team t-Force vulcan 8 GB DDR4 3200MHz.
SSD: James Donkey 240GB'le.
Anakart: Asus Prime A320M-F.
Ekran kartı: MSI RX570 Armor 4 GB OC.
PSU: Gamepower 500W 80+ PSU.
Monitör: MSI Optix MAG241C 144Hz 1ms.
hiç yüksek sıcaklıklara çıktımı farkında olmadan gpu lehim çatlatmış olabilirsin oc yaptın mı

• Beğen

Pair

80+ Bronze
Şahsi kanaatim %99 yazılımsal olduğunu düşünüyorum, %1 ise kartın pin girişlerinin biri veya birkaçı zarar görmüş olabilir ancak ürün 0 diyorsunuz yani bu ihtimal çok düşük ancak gene var. Driverlarını güncellemeli ve fabrika ayarlarına döndürmenizi önerebilirim
Ekran kartının herhangi bir ayarı olabilir mi? Genellikle parlaklık düştükten sonra fps düşüyor ve parlaklık geri arttığı zaman fps de düzeliyor. Yazılımsal dediğiniz soruna ne yapmam gerekir?

mryenii

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
70
İsim
Furkan
Ekran kartının herhangi bir ayarı olabilir mi? Genellikle parlaklık düştükten sonra fps düşüyor ve parlaklık geri arttığı zaman fps de düzeliyor. Yazılımsal dediğiniz soruna ne yapmam gerekir?
Kesinlikle, dediğim gibi ilk önce driverı kaldırıp güncel driverı kurmalısın, ardından her ihtimale karşı fabrika ayarlarına döndür ayarları

• Beğen

Pair

80+ Bronze
hiç yüksek sıcaklıklara çıktımı farkında olmadan gpu lehim çatlatmış olabilirsin oc yaptın mı
Ekran kartım zaten OC edition olduğu için stok OC li, furmark testi de yaptım aşağıdaki ektedir.

Kesinlikle, dediğim gibi ilk önce driverı kaldırıp güncel driverı kurmalısın, ardından her ihtimale karşı fabrika ayarlarına döndür ayarları
Daha az önce DDU ile bütün driverları kaldırıp en güncel driverlarını kurdum AMD nin kendi sitesinden.

Ekler

• furmark.jpg
    furmark.jpg
    60.1 KB · Hit: 62
Dahası  
Reaksiyon skoru
51
İsim
Ali ihsan Gürbüz
Instagram
alii.grbzz
Steam
ambulanse
Ekran kartım zaten OC edition olduğu için stok OC li, furmark testi de yaptım aşağıdaki ektedir.

Daha az önce DDU ile bütün driverları kaldırıp en güncel driverlarını kurdum AMD nin kendi sitesinden.

standartın üstüne çıktınmı anlamında oc anlamında dedim hiç pcyi açarken sorun yaşadın mı açılmamazlık yaptı mı

• Beğen

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,850
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
A320 olsa bile Ryzen master üzerinden en azından tüm çekirdekleri işlemcinin turbo frekansına getirebileceğinize inanıyorum. Bir de öyle dener misin?

Değerler normal değil.

• Beğen

Pair

80+ Bronze
A320 olsa bile Ryzen master üzerinden en azından tüm çekirdekleri işlemcinin turbo frekansına getirebileceğinize inanıyorum. Bir de öyle dener misin?

Değerler normal değil.
Nasıl yani iyi anlamda mı değil yoksa kötü anlamda mı?
standartın üstüne çıktınmı anlamında oc anlamında dedim hiç pcyi açarken sorun yaşadın mı açılmamazlık yaptı mı
Pcyi açarken açılmamazlık yapmadı.

Ayrıca testi 1 dakika yaptım sanırsam kaç dakika yapmam gerek?

Değerler normal değil.
Tekrardan 4 dakikalık bir FURMARK testi yaptım, HWinfo ile değerler bunlar:

Ekler

• furmarkgpu.jpg
    furmarkgpu.jpg
    140.2 KB · Hit: 71
Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
51
İsim
Ali ihsan Gürbüz
Instagram
alii.grbzz
Steam
ambulanse
Nasıl yani iyi anlamda mı değil yoksa kötü anlamda mı?

Pcyi açarken açılmamazlık yapmadı.

Ayrıca testi 1 dakika yaptım sanırsam kaç dakika yapmam gerek?

Tekrardan 4 dakikalık bir FURMARK testi yaptım, HWinfo ile değerler bunlar:

şimdi maks kullanımda 74 derecede nasıl %31 fan hızı oluyor yük altında tam güç kullanması gerekmiyormu yeterli soğutma olmadığı için bence drop yiyorsun daha yüksek ısıları görürsen 85 90 gibi kartına elveda demek zorunda kalabilirsin

Pair

80+ Bronze
şimdi maks kullanımda 74 derecede nasıl %31 fan hızı oluyor yük altında tam güç kullanması gerekmiyormu yeterli soğutma olmadığı için bence drop yiyorsun daha yüksek ısıları görürsen 85 90 gibi kartına elveda demek zorunda kalabilirsin
her hangi bir şekilde ayarlama yapmam gerekiyor mu ?

Top Bottom