Neler Yeni

Rx 590 power girişinde beyaz ışık // Bilgisayar aniden kapanıyor

MrCelal

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Celal
Sistemim;

İşlemci -> RYZEN 5 3600
Ekran Kartı -> GİGABYTE RX 590 GAMİNG 8G
Anakart -> GİGABYTE B450M
Ram -> G-SKİLL SNİPER 2X8GB 3000MHZ
Psu -> Xigmatek 600W 80 Plus
Fanlar -> 4x120mm RGB Fan
Kasa -> GameBooster GB-L06B
Monitör -> Viewsonic VX2457
2.Monitör ->Noc 19" Monitör (Modelini bilmiyorum)

--------------------------------------------------------------------------
Cümleten hayırlı günler;

- Eskiden apu sistem amd 7890k kullanıyordum sonradan rx 590 almaya karar verdim ve aldım fakat çok ciddi darboğaz yaşıyordum bu yüzden sistem toplamam gerektiğini anladım aradan 6 7 ay geçtikten sonra yukarıda ki sistemi topladım(27/03/2020-PSU ve EKRAN KARTI değişmedi).
Sorunuma gelirsek rx 590 ara sıra beyaz ışık 2 kere yanıp sönüyor. bu ne anlama geliyor bi problem mi.

İkinci sorunum ise; Bilgisayar yük altındayken örnek veriyorum Ultrada COD Warzone oynarken sıcaklık dereceleri;

İşlemci -> max-75 / min-65 / avg-70
Ekran Kartı -> max 77 / min 70 / avg-74

Yukarıda ki değerleri alıyorum ve gayet normal olduğunu düşünüyor fakat bilgisayar bir anda hiçbir hata,ses,ışık,sinyal vermeden küt diye kapanıyor ama garip bir şekilde bilgisayara elektrik gidiyor örneğin bilgisayar kapanıyor ama usb giriş yerinde ki küçük mavi ışık yanmaya devam ediyor fakat fanlarım rgb ışıklarım ekran kartı işlemci falan çalışmıyor ekranda sinyal yok demiyor direk siyah olup kapanıyor. Nedeni nedir ne yapmam gerekiyor ?

-Yukarıda ki sorunlarım için denediğim çözümler;

--Ekran kartının 8 pinlik kablosunu çıkartıp başka bir 8 pinlik kablo taktım bir şey değişmedi.
--Anakarta takılan 8 pinlik kabloyu çıkartıp başka bir 8 pinlik kablo taktım bir şey değişmedi.
--600W psu yetmiyordur belki diyip denemek için bütün fanlarımı kapattım rgbleri kapattım 2.monitörü iptal ettim bir şey değişmedi.
--Radeon ayarlarından GPU güç limitini %20 arttırıp denedim bir şey değişmedi.

-Yukarıda ki uygulamaları yaptığım halde hiçbir şey değişmedi.Bütün fikirlere açığım şimdiden teşekkürler.

NOT: PSU değiştirip denememi tavsiye ettiler fakat şuanda öyle bir şansım yok onun haricinde ne yapmam gerekiyor.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,280
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Işık demişsin ama nerede onu soylememişsin

Reck

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
175
İsim
sefa gençer
Ramlerin 3000 mhz da çalışıyor ise bir tık düşürüp denemeni tavsiye ediyorum. aynı sıkıntıyı yaşıyordum 2933mhz de stabil çalışan sistem cod da aynı senin yaşadığın problemleri verdi 2666 mhz çektim artık bir problem yaşamıyorum. Biraz fps düşüşü olucaktır tabii ki ama genel anlamda hissedilir bir fark olmayacaktır. Ben genel olarak anakart ve ramle alakalı bir sıkıntı yaşadığımdan dolayı böyle bir yol izledim. belki seninde bu tarzda bir problemin olduğundan dolayı böyle bir problemle karşılaşıyor olabilirsin.

Top Bottom