Neler Yeni

RX 6800 ve R5 5600X Darboğaz Mı Yaşıyorum?(8 Aydır Çözemedim)!

Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
ugurtekn
Cümleten iyi sosyaller;

Arkadaşlar sizden ricam lütfen el birliği ile benim sorunumu çözelim. Ben belki 7-8 aydır donanım değiştirip paramı çöpe atıyorum sırf şu kasma-donma yüzünden.

Yaptığım donanım değişiklikleri;
1-anakart değiştirtirdim.
2-RAM değiştirdim.(3600 MHz RAM'den 3200 MHz RAM'e düşürdüm ve şüpheliyim gibi ramden) onu sizlere bırakıyorum.
3-ekran kartı değişikliği yaptım.
4-işlemci yükselttim(3600X'ten 5600X'e)
5-Power 600+80'den 650 watt PSU'ya geçiş yaptım.(5-6 aylık) ilk başta Power değiştirince düzeldi gibi oldu 1 gün sonra yine tık diye takılmalar kasmalar olmaya başladı.
6-2 gün önce format attım boş şeyleri kapattım.

Monitör değiştirsem 2K kartı ya hani RX 6800 ama bu sefer de monitor alsak yine çözülmezsse yine zarar edeceğim.AAA Oyunlarda(RDR2,Spiderman tarzı oyunlarda çok yaygın bu sorun)
Videodan bir nebze anlayan arkadaşlar yardımcı olurlarsa beni zarardan ve hala zarar etmekten kurtarmış olacaklar şimdiden teşekkürler.

VİDEO;

+Sistem özellikleri;
*Anakart: MSI B550M-PRO VDH Wi-Fi(kutulu 2 yıl garantili)

*Ekran kartı: AMD radeon™ RX 6800 Challenger Pro 16g OC(kutusu var garantisi yoktur.)

*İşlemci: Ryzen 5 5600X(2 yıl garantili)
*Fan: Kule tipi Snowman işlemci fanı.

*Kasa: Cooler Master(sıcaklık problem kessinlikle yaşamazssınız)!

*Ssd: Longline 1TB

*ram: 16 GB 3200MHz(markasını tam bilmiyorum)
*Psu: MSI 650 watt tüm gücünü veriyor.(2 yıl garantili)
*Monitör: 1080p 165 Hz ASUS.

AnormalTavuk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Efehan
En başta yardım alsaydın keşke. Büyük ihtimal monitör kaynaklı. Ne kadarlık bir darboğaz mevcut. Yüzde 10-15 ise çözünürlük diyebilirim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
ugurtekn
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
En başta yardım alsaydın keşke. Büyük ihtimal monitör kaynaklı. Ne kadarlık bir darboğaz mevcut. Yüzde 10-15 ise çözünürlük diyebilirim.
Yani onu anlayamıyorum ki.VSR açıp denedim sorun aynı gibi.En yükse birde ayarlar.

johan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,433
İsim
ismail
Ssd değerlerini kontrol ettiniz mi? Bi problem göremedim videoda.Dikkatimden kaçmış da olabilir mesaideyim :/

Shourd

80+ Silver
Yani onu anlayamıyorum ki.VSR açıp denedim sorun aynı gibi.En yükse birde ayarlar.
vsr gerçek çözünürlüğü yansıtmadığı için çok bişi katmaz ekran kartı yüküne ama anlamadığım şey arkadaşım 5600 ile beraber kulanıyor rx 6800 ü sorun olmuyor ama 750w psu su var

Carlo

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Ssd değerlerini kontrol ettiniz mi? Bi problem göremedim videoda.Dikkatimden kaçmış da olabilir mesaideyim :/

Kamera dönerken belirgin bir şekilde takılmalar oluyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
ugurtekn
SSD'de değiştirdim zamanında bir işe yaramamıştı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

vsr gerçek çözünürlüğü yansıtmadığı için çok bişi katmaz ekran kartı yüküne ama anlamadığım şey arkadaşım 5600 ile beraber kulanıyor rx 6800 ü sorun olmuyor ama 750w psu su var
2K Monitör mü var? Ve ram 16 mı? AAA oyunlarda demek istiyorum.

Kamera dönerken belirgin bir şekilde takılmalar oluyor.
Evet videoda pek belli olmuyor kastığı belli oluyor.

Shourd

80+ Silver
SSD'de değiştirdim zamanında bir işe yaramamıştı.

2K Monitör mü var? Ve ram 16 mı? AAA oyunlarda demek istiyorum.

Evet videoda pek belli olmuyor kastığı belli oluyor.
hayır sistem 1080p de kulanıyor forza 5 gibi oyunlar oynuyor evet darboğaz yiyor ama öyle kasma donma yok ve ekran kartı sizinki kadar düşük wattları çekmiyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
ugurtekn
hayır sistem 1080p de kulanıyor forza 5 gibi oyunlar oynuyor evet darboğaz yiyor ama öyle kasma donma yok ve ekran kartı sizinki kadar düşük wattları çekmiyor
Yani bilemedim ki acaba RAM sorun olabilir mi 32 yapsam

Shourd

80+ Silver
Yani bilemedim ki acaba RAM sorun olabilir mi 32 yapsam
ramden sorun olacağını samıyorum ram den dolayı darboğaz yemezsiniz bence ayrıca 16 ram ile kulanıyor benim arkadaşta psunuzun tam modelini yazarmısınız

Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
ugurtekn
ramden sorun olacağını samıyorum ram den dolayı darboğaz yemezsiniz bence ayrıca 16 ram ile kulanıyor benim arkadaşta psunuzun tam modelini yazarmısınız

asko56

80+ Silver
Cümleten iyi sosyaller;

Arkadaşlar sizden ricam lütfen el birliği ile benim sorunumu çözelim. Ben belki 7-8 aydır donanım değiştirip paramı çöpe atıyorum sırf şu kasma-donma yüzünden.

Yaptığım donanım değişiklikleri;
1-anakart değiştirtirdim.
2-RAM değiştirdim.(3600 MHz RAM'den 3200 MHz RAM'e düşürdüm ve şüpheliyim gibi ramden) onu sizlere bırakıyorum.
3-ekran kartı değişikliği yaptım.
4-işlemci yükselttim(3600X'ten 5600X'e)
5-Power 600+80'den 650 watt PSU'ya geçiş yaptım.(5-6 aylık) ilk başta Power değiştirince düzeldi gibi oldu 1 gün sonra yine tık diye takılmalar kasmalar olmaya başladı.
6-2 gün önce format attım boş şeyleri kapattım.

Monitör değiştirsem 2K kartı ya hani RX 6800 ama bu sefer de monitor alsak yine çözülmezsse yine zarar edeceğim.AAA Oyunlarda(RDR2,Spiderman tarzı oyunlarda çok yaygın bu sorun)
Videodan bir nebze anlayan arkadaşlar yardımcı olurlarsa beni zarardan ve hala zarar etmekten kurtarmış olacaklar şimdiden teşekkürler.

VİDEO;

+Sistem özellikleri;
*Anakart: MSI B550M-PRO VDH Wi-Fi(kutulu 2 yıl garantili)

*Ekran kartı: AMD radeon™ RX 6800 Challenger Pro 16g OC(kutusu var garantisi yoktur.)

*İşlemci: Ryzen 5 5600X(2 yıl garantili)
*Fan: Kule tipi Snowman işlemci fanı.

*Kasa: Cooler Master(sıcaklık problem kessinlikle yaşamazssınız)!

*Ssd: Longline 1TB

*ram: 16 GB 3200MHz(markasını tam bilmiyorum)
*Psu: MSI 650 watt tüm gücünü veriyor.(2 yıl garantili)
*Monitör: 1080p 165 Hz ASUS.

oyunları illegal yolamı oynuyorsun yoksa oyunlar orginal mi ?

Eyüphan.10

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
164
İsim
Eyüphan DEMİRCİ
oyunları illegal yolamı oynuyorsun yoksa oyunlar orginal mi ?
spiderman için bu bir sebep olabilir ve birde spidermanın pc optimizasyonu kötü kendisi ps5 oyunu o yüzden nerdeyse her işlemcide darboğaz oluyor donanım arşivi nin bir videosunda abdullah reis söylemişti

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
974,952
Üyeler
154,155
Son üye
Neobir
Top Bottom