Neler Yeni

Ryzen 3 3100 + GTX 1650 SUPER sistem nasıldır?

Rich Kedy

80+ Bronze
Selamlar dostlar!
Bugün kafamı kurcalayan bazı sorularım var, aşağıdaki topladığım sistem nasıl olmuş?
Biliyorum arada bazı parçaları beğenmeyeceksiniz, fakat ben böyle seçtim.

Anakart:
Anakartı böyle seçtim, zaten en iyi F/P anakart bu AMD tarafında. Bir yakınımda kullanıyor.

İşlemci:
İşlemciyi kutulu ve fiyatı 900-950 TL'ye düştüğünde almayı düşünüyorum gene bu sene içerisinde. Bunu da bir yakınım kullanıyor.

Ram: (2 Tane)
İşte, geldik bir çok kişinin sevmeyeceği yere Ram. Ram'i bu modeli seçtim çünkü hem görüntüsü güzel hemde araştırdığımda gayet güzel bir Ram olduğunu gördüm, bunu da bir yakınım kullanıyor.

Ekran kartı:
Ekran kartını bu modeli seçtim, tek fanlı olması pek sorun yaratmaz diye düşünüyorum, çünkü Abdullah Abi'de MD2 sistemde bu modeli kullanmıştı, ve tek fanlı olmasına rağmen sıcaklık değerleri gayet iyiydi. Bunu stoklar gelince alacağım, yani 1600 TL olduğu zamanlar falan.

SSD:
SSD'yi bu model seçtim, zaten forumdaki birçok kişi bu SSD'yi bilir. Bu SSD'ye Windows ve CS:GO, Valorant'ı kurarım.

HDD:
Yeni bir HDD'ye de ihtiyacım vardı, çünkü benim şuandaki sistemimdeki HDD çok eski bir model. Bu HDD'ye de çoğu kişinin tahmin edebileceği gibi oyunlarımı kuracağım, yani GTA 5, Minecraft işte onun gibi rekabetçi olmayan oyunlarımı kuracağım. Bunu da bir yakınım kullanıyor ama 1 TB modelini.

Kasa + PSU:
Kasayı bu model seçtim nedeni ise; tasarımı, renkleri hoşuma gidiyor. Hava sirkülasyonu gayet iyi diye görmüştüm, doğal olarak. Bunu da bir yakınım kullanıyor ve onlara gittiğimde içerisindeki PSU'nun yani VS2018 550W 80+ Bronze, sessiz çalışıyordu.

Monitör:
Bu monitörü seçtim, çünkü hem curved, hem 144 Hz, hemde indirilip kaldırılabiliyor yani pivot. Bunu da galiba bir yakınım kullanıyor, ki büyük ihtimal öyle çünkü AOC, bu tasarımında bir sürü monitörü var.

Topladığım sistem böyle, bütçemi 1 TL bile aşamam, Ram'de yakınım kullanıyor dediğim gibi ve hiçbir sorunu yok, he dersiniz OC performansı kötü diye ben Ram'i OC etmeyeceğim için sıkıntı olmaz, hatta belki sistemi hiçbir parçayı OC etmem, ki büyük ihtimal öyle olacak.

NOT: Lütfen yorumlarda, şunu biraz daha bütçe arttır bunu al, gibi yorumlar yapmayın. Ben bu konuda sadece sizin yorumlarınızı almak istedim, önerilerinizi değil!

Bu arada toplamda monitör ile 6400 TL falan tutuyor. Hatta eğer parçaları indirimleri kovalayarak alırsam, 6000 TL falan tutar tahminen.

İyi Forumlar!
Sağlıcakla Kalın!

Son düzenleme:

Erdem Salih Taşcı

80+ Silver
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,500
İsim
Erdem Salih Taşcı
Selamlar dostlar!
Bugün kafamı kurcalayan bazı sorularım var, aşağıdaki topladığım sistem nasıl olmuş?
Biliyorum arada bazı parçaları beğenmeyeceksiniz, fakat ben böyle seçtim.

Anakart:
Anakartı böyle seçtim, zaten en iyi F/P anakart bu AMD tarafında. Bir yakınımda kullanıyor.

İşlemci:
İşlemciyi kutulu ve fiyatı 900-950 TL'ye düştüğünde almayı düşünüyorum gene bu sene içerisinde. Bunu da bir yakınım kullanıyor.

Ram:
İşte, geldik bir çok kişinin sevmeyeceği yere Ram. Ram'i bu modeli seçtim çünkü hem görüntüsü güzel hemde araştırdığımda gayet güzel bir Ram olduğunu gördüm, bunu da bir yakınım kullanıyor.

Ekran kartı:
Ekran kartını bu modeli seçtim, tek fanlı olması pek sorun yaratmaz diye düşünüyorum, çünkü Abdullah Abi'de MD2 sistemde bu modeli kullanmıştı, ve tek fanlı olmasına rağmen sıcaklık değerleri gayet iyiydi.

SSD:
SSD'yi bu model seçtim, zaten forumdaki birçok kişi bu SSD'yi bilir. Bu SSD'ye Windows ve CS:GO, Valorant'ı kurarım.

HDD:
Yeni bir HDD'ye de ihtiyacım vardı, çünkü benim şuandaki sistemimdeki HDD çok eski bir model. Bu HDD'ye de çoğu kişinin tahmin edebileceği gibi oyunlarımı kuracağım, yani GTA 5, Minecraft işte onun gibi rekabetçi olmayan oyunlarımı kuracağım. Bunu da bir yakınım kullanıyor ama 1 TB modelini.

Kasa + PSU:
Kasayı bu model seçtim nedeni ise; tasarımı, renkleri hoşuma gidiyor. Hava sirkülasyonu gayet iyi diye görmüştüm, doğal olarak. Bunu da bir yakınım kullanıyor ve onlara gittiğimde içerisindeki PSU'nun yani VS2018 550W 80+ Bronze, sessiz çalışıyordu.

Monitör:
Bu monitörü seçtim, çünkü hem curved, hem 144 Hz, hemde indirilip kaldırılabiliyor yani pivot. Bunu da galiba bir yakınım kullanıyor, ki büyük ihtimal öyle çünkü AOC, bu tasarımında bir sürü monitörü var.

Topladığım sistem böyle, bütçemi 1 TL bile aşamam, Ram'de yakınım kullanıyor dediğim gibi ve hiçbir sorunu yok, he dersiniz OC performansı kötü diye ben Ram'i OC etmeyeceğim için sıkıntı olmaz, hatta belki sistemi hiçbir parçayı OC etmem, ki büyük ihtimal öyle olacak.

NOT: Lütfen yorumlarda, şu parçayı şunla değiştir, şunu biraz daha bütçe arttır bunu al, gibi yorumlar yapmayın. Ben bu konuda sadece sizin yorumlarınızı almak istedim, önerilerinizi değil!

Bu arada toplamda monitör ile 6400 TL falan tutuyor.

İyi Forumlar!
Sağlıcakla Kalın!
Hocam ilk başta şunu değiştir bunu al demezsek zaten düzgün bir yorum yapamayız. 10100F bakmama sebebiniz neydi?

Rich Kedy

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam ilk başta şunu değiştir bunu al demezsek zaten düzgün bir yorum yapamayız. 10100F bakmama sebebiniz neydi?
Çünkü İntel 11. Nesilde H410, B460 çipsetli anakartlar ile kullanılmıyor, yani kısacası 11. Nesil soket aynı fakat H410 ve B460 anakartlarda kullanılmıyor ve ben youtube kanalıma video atacağım. Yani onun için AMD Ryzen 3 3100.

Rich Kedy

80+ Bronze

Erdem Salih Taşcı

80+ Silver
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,500
İsim
Erdem Salih Taşcı
Çünkü İntel 11. Nesilde H410, B460 çipsetli anakartlar ile kullanılmıyor, yani kısacası 11. Nesil soket aynı fakat H410 ve B460 anakartlarda kullanılmıyor ve ben youtube kanalıma video atacağım. Yani onun için AMD Ryzen 3 3100.
Bunu biliyorum. Fakat AMD tarafında da Ryzen 5000 serisi son AM4 soketi ve R3 3100'ün oyun performansı 10100F'den 1 tık daha düşük. Şuan ölü soket olma durumu eşit gibi. Ne zaman sistemi toplayacaksınız? Bence 11.nesil beklenebilir.

Son düzenleme:

PuMaT

80+ Bronze
Yakın zamanda işlemci yükseltmeyeceksen saçma olur.

Rich Kedy

80+ Bronze
Böyleyse neden 3100 bakıyorsunuz ki? Yeni çıkacak 11. nesil İntel'lere yönelin.
İntel'e pek sıcak bakamıyorum ya, gerek upgrade açısından falan, ama 11. Nesiller çıkınca belki fikrim değişebilir yani özellikleri belli olunca.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bunu biliyorum. Fakat AMD tarafında da Ryzen 5000 serisi son AM4 soketi ve 10100F'in oyun performansı R3 3100'den bir tık daha düşük. Şuan ölü soket olma durumu eşit gibi. Ne zaman sistemi toplayacaksınız? Bence 11.nesil beklenebilir.
Yani tahminen bu sene Ekim-Kasım ama tahminen.

Ayrıca haberi atar mısın? Ryzen 5000 serisi desteklemeyecekmiş ya o haberi.

Ve H510 çipsetli anakartlar ile M.2 SSD kullanılabiliyor mu onu öğrenmem lazım.

Erdem Salih Taşcı

80+ Silver
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,500
İsim
Erdem Salih Taşcı
İntel'e pek sıcak bakamıyorum ya, gerek upgrade açısından falan, ama 11. Nesiller çıkınca belki fikrim değişebilir yani özellikleri belli olunca.

Ekim - Kasım mı? O zamana kadar Ryzen 6000 bile çıkabilir. Veya ryzen değil de başka bir AM5 serisi. Bir de çıkacak olan 11.nesil, AMD ve Nvidia'nın orta-düşük seviye ekran kartları da var. Bence henüz tam bir karar vermeyin.

Rich Kedy

80+ Bronze
Ekim - Kasım mı? O zamana kadar Ryzen 6000 bile çıkabilir. Veya ryzen değil de başka bir AM5 serisi. Bir de çıkacak olan 11.nesil, AMD ve Nvidia'nın orta-düşük seviye ekran kartları da var. Bence henüz tam bir karar vermeyin.
Tamam, benimde dediğim şuanlık böyle düşünüyorum ama ekran kartını değiştirmeme gerek yok eğer RX 5500 XT 8GB ucuza bulursam değiştiririm o kadar.

Erdem Salih Taşcı

80+ Silver
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,500
İsim
Erdem Salih Taşcı

Ayrıca haberi atar mısın? Ryzen 5000 serisi desteklemeyecekmiş ya o haberi.

Ve H510 çipsetli anakartlar ile M.2 SSD kullanılabiliyor mu onu öğrenmem lazım.

"Zen 3 Ryzen 5000 processors too, though this will be the last generation of Ryzen chips to use the AM4 socket."

Rich Kedy

80+ Bronze

"Zen 3 Ryzen 5000 processors too, though this will be the last generation of Ryzen chips to use the AM4 socket."
Anladım, fakat 5000 serisinde Ryzen 3'e yeni bir işlemci getirmediler, 6000 serisinde getirirler mi acaba?

Erdem Salih Taşcı

80+ Silver
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,500
İsim
Erdem Salih Taşcı
Anladım, fakat 5000 serisinde Ryzen 3'e yeni bir işlemci getirmediler, 6000 serisinde getirirler mi acaba?
Ryzen 3000'de de Ryzen 3 serisi sonradan geldi. Yine öyle olacaktır muhtemelen. Ryzen 6000 diye bir şey olacak mı ondan bile emin değilim ama. Büyük ihtimal ryzen diye bir şey kalmayacak, farklı bir ad ile AM5 soketi çıkacak.

Top Bottom