Neler Yeni

Çözüldü✓ Ryzen 3200g 4.0ghz Overclock

Dahası  
Reaksiyon skoru
67
İsim
Mehmet Maytahan
Herkese merhabalar, hali hazırda kullandığım sistem;
Anakart: Asus b450m-k
işlemci: ryzen 3 3200g
Cpu soğutucu: snowman T6 ultra
ram: 8*2 3600mhz
ekran kartı: rx 5700xt
monitör: viewsonic 2K 75hz 31.5
power: zalman zm500-lx II 500w

şuan sistemi problemsiz kullanıyorum. ama işlemci 2K çözünürlükte yetmemeye başladı bende 1.36v ile 4.0ghz o.c yaptım. Ama prime95 testinde 30dk sonra sistem kitlendi sıcaklık değerleri en fazla anlık olarak 68 derece gördü genellikle 65 derece de takılıyor. aşağıda görseller var stres testi sırasında aldığım ekran görüntüleri.

Sorularım;
1--> işlemcinin 30dk sonra kitlenmemesi için voltaj mı artırmalıyım?
2--> anakart sıcaklığı kaç derece olmalı?

NOT: Psu yu bende değiştirmek istiyorum ama şimdi değil zaten şu haliyle 1 senedir stabil bir şekilde kullanıyorum yetmemezlik etmedi.
NOT: işlemci değiştirmeyi yada sistemi am5 e geçirmeyi düşünüyorum o yüzden kesin karar veresiye kadar bu şekilde devam etmek istiyorum.

Ekler

• hwmonitör.png
    hwmonitör.png
    56.4 KB · Hit: 28
  • prime95.png
    prime95.png
    98 KB · Hit: 24

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Herkese merhabalar, hali hazırda kullandığım sistem;
Anakart: Asus b450m-k
işlemci: ryzen 3 3200g
Cpu soğutucu: snowman T6 ultra
ram: 8*2 3600mhz
ekran kartı: rx 5700xt
monitör: viewsonic 2K 75hz 31.5
power: zalman zm500-lx II 500w

şuan sistemi problemsiz kullanıyorum. ama işlemci 2K çözünürlükte yetmemeye başladı bende 1.36v ile 4.0ghz o.c yaptım. Ama prime95 testinde 30dk sonra sistem kitlendi sıcaklık değerleri en fazla anlık olarak 68 derece gördü genellikle 65 derece de takılıyor. aşağıda görseller var stres testi sırasında aldığım ekran görüntüleri.

Sorularım;
1--> işlemcinin 30dk sonra kitlenmemesi için voltaj mı artırmalıyım?
2--> anakart sıcaklığı kaç derece olmalı?

NOT: Psu yu bende değiştirmek istiyorum ama şimdi değil zaten şu haliyle 1 senedir stabil bir şekilde kullanıyorum yetmemezlik etmedi.
NOT: işlemci değiştirmeyi yada sistemi am5 e geçirmeyi düşünüyorum o yüzden kesin karar veresiye kadar bu şekilde devam etmek istiyorum.

1.36v zaten riskli limiti tam geçtiğin değer oluyor. 1.35v geçmemen lazım işlemci sağlığı için.

Tavsiyem 3.9GHz e düşüp voltajı 1.35v yapman.

Dahası  
Reaksiyon skoru
67
İsim
Mehmet Maytahan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
1.36v zaten riskli limiti tam geçtiğin değer oluyor. 1.35v geçmemen lazım işlemci sağlığı için.

Tavsiyem 3.9GHz e düşüp voltajı 1.35v yapman.
söyle bir şey var. sistemi auto ya aldığımda anakart zaten kendisi işlemciye 4.0ghz için 1.5v veriyor. aslında bu işlemci için kabul edilebilir bir değer diye düşünüyorum. ama tavsiyen için teşekkür ederim

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
söyle bir şey var. sistemi auto ya aldığımda anakart zaten kendisi işlemciye 4.0ghz için 1.5v veriyor. aslında bu işlemci için kabul edilebilir bir değer diye düşünüyorum. ama tavsiyen için teşekkür ederim

PBO ayarları ile veya uygun soğutmada işlemcinin kendisinin yerine göre 1.4 1.5v vermesi ile senin manuel olarak vermen farklı şeyler.

Orda sistem kendini çok özenle ayarlayıp o voltajı belli durumlarda veriyor. Full yüke soktuğunda voltaj o kadar yüksek olmaz mesela. Anlık yükselmelerde vs. O kadar çıkıyor.

Sen manuel bir değer verdiğinde direk o değere her şartta zorluyorsun. Zaten sorunda burda başlıyor. Bu yüzden 1.35v üstü manuel vermekte önerilmez.

Bende r5 3600 oc ederken türk kaynaklar yetersiz kalınca yabancı büyük forum ve kanallarda tartıştım ve bi güzel öğrettiler işin detaylarını. Bilgi farkınıda gördüm orda. Bizim düşündüğümüzden çok daha komplike o PBO ayarları vs.

Dahası  
Reaksiyon skoru
67
İsim
Mehmet Maytahan
PBO ayarları ile veya uygun soğutmada işlemcinin kendisinin yerine göre 1.4 1.5v vermesi ile senin manuel olarak vermen farklı şeyler.

Orda sistem kendini çok özenle ayarlayıp o voltajı belli durumlarda veriyor. Full yüke soktuğunda voltaj o kadar yüksek olmaz mesela. Anlık yükselmelerde vs. O kadar çıkıyor.

Sen manuel bir değer verdiğinde direk o değere her şartta zorluyorsun. Zaten sorunda burda başlıyor. Bu yüzden 1.35v üstü manuel vermekte önerilmez.

Bende r5 3600 oc ederken türk kaynaklar yetersiz kalınca yabancı büyük forum ve kanallarda tartıştım ve bi güzel öğrettiler işin detaylarını. Bilgi farkınıda gördüm orda. Bizim düşündüğümüzden çok daha komplike o PBO ayarları vs.
bilgi için teşekkürler o zaman sistemi zorlamadan güvenli bir şekilde performans artışı için ne yapmalıyım?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
bilgi için teşekkürler o zaman sistemi zorlamadan güvenli bir şekilde performans artışı için ne yapmalıyım?

Dediğim gibi 1.35v da 3.9 veya yemesse 3.8 yaparsın o kadar. Onun dışında işlemciye göre yüksek ekran ksrtı 1440p de bile sprun olabilir. APU işlemcilerin önbellek sorunu problem oluyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
67
İsim
Mehmet Maytahan
şuan 3.9ghz ve max 1.3v gördü. ve bu mesajı yazarken hala test devam etmekte.

Ekler

• allcore - 3.9ghz - 1.3v.png
    allcore - 3.9ghz - 1.3v.png
    151.9 KB · Hit: 15
  • occt - 3.9ghz - 1.3v.png
    occt - 3.9ghz - 1.3v.png
    86 KB · Hit: 18

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Top Bottom