Neler Yeni

Ryzen 5 2600x E tavsiye soğutucu (Kuletip veya Sıvı soğutma)

Ebukhz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Ebubekir Kaya
İyi günler öncelikle. R5 2600x Bir işlemci ve b450 m dragon marka bir anakarta sahibim. 4000MHz e işlemcimi OC yaptım. Fakat Gta 5, Bannerlord, Anno 1800 tarzı oyunlarda (Özellikle işlemcinin işin içine girdiği ve optimize sorunu olan oyunlar öncelikli) işlemcimin msi afterburner proğramı ile ölçümlerde bulundum. Stok soğutucum mevcut. Oyun içinde işlemci sıcaklığım 80 dereceleri gördü ve az biraz geçti. Sizce fazla mı bu sıcaklık ve zamanında aldığım kasanın bir kaç yerinde açıklık bulunmasına rağmen üstte büyük kısımda toz filitresi var ön taraftada kısmi bir açıklık var kasa içine hava alacağı çok değil fakat azda olmayan bir açıklık var. Bundan kaynaklı işlemci sıcaklıklarını bu şekilde görmekteyim. Yanda bulunan camı açıp kasanın direkt hava almasını sağlayınca işlemci sıcaklıklarım 70-75 derece arası geçişler yaşanıyor ve yan taraf açık olmayıncada cam ve hava çıkışını sağlayan egzoz fanın bulunduğu yerler çok fazla sıcak oluyor. Ekran kartı ısınmıyor ama ona bakıyorum 60-70 lerde geziniyor. Egzoz fanın da fazla sağlıklı çalştığını düşünmemekteyim. Şimdi, ben kule tipi veya sıvı soğutma alsam eğzoz fana da bi el atıp güzel bişey ayarlasam probelemim sizce çözülür mü ? Soğutucu olarak ne önerirsiniz ve sıvı soğutmada 120mm ile 240mm arasında ki fark nedir? 120 lik mi işimi görür 240 alsam gereksiz mi olur veyahut o mu işimi görür? Yardımlarınız ve destekleriniz için teşekkür ederim.

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,602
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Bütçe söyleyin.

Ebukhz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Ebubekir Kaya
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yani 200 ila 600 e kadar en fazla çıkabılırım az daha pahalı ama cıdden işimi sağlam görecek bişey ise onu da düşüne bilirim.

Fiery

80+ Titanium
En İyi Cevap
29
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,053
İsim
Ömer
Steam
fieryz

Ebukhz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Ebubekir Kaya
Yani konu hakkında cidden bilgim olmadığı için soruyorum hava sirkülasyonu sanki pek sağlıklı değil 400-500 arası kule tipi almaktansa sizce az bi miktar daha koyup 120mm bı sıvı soğutma mı alsam? Çünkü şunu demeyı unuttum pc de m2sd var kasa bu denlı ısınınca pc ye ram atıyorum hdd hatası verıyor bi 5dk soğuyunca pc açılıyor :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yani konu hakkında cidden bilgim olmadığı için soruyorum hava sirkülasyonu sanki pek sağlıklı değil 400-500 arası kule tipi almaktansa sizce az bi miktar daha koyup 120mm bı sıvı soğutma mı alsam? Çünkü şunu demeyı unuttum PC de m2sd var kasa bu denlı ısınınca PC ye RAM atıyorum HDD hatası verıyor bi 5dk soğuyunca PC açılıyor :D

Ram demişim res atıyorum olacak orası*

aber

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
227
İsim
ahmet ber
Hocam herkesin düşüncesi farklıdır ama işlemci ile soğutucular arasında bir denge olmalı. Örnek vermek gerekirse 1000 TL'lik bir işlemciye 500 TL'lik soğutucu takılmamalı. İster kule tipi ister sıvı. Onun yerine satılıp üzerine o para eklenir daha üst bir işlemci alınır. Mesela 1600 TL'ye 3600x işlemci almış kişi gidiyor 800 TL'lik soğutucu alıyor 2400 TL harcıyor. Zaten 3700x 2400 TL'ye satılıyor. İndirim kovalasa 2200'e alır. 200-300 TL'ye de soğutucu alır. Hatta stok soğutucu ile de idare edebilir. Dolayısıyla 2600x için bence max 250-300 TL bütçe ayırın.
BU bütçede de arctic freezer 34 tek fanlı modeli veya dark modelleri alınabilir. Çin malı snowman t6 soğutucular var. Birçok yabancı ve Türk inceleme videoları var bakabilirsin. Bende merakımdan aldım kargo da. İnceleme yapıp yazacağım siteye. Fiyatı 180 TL veya beklerim dersen aliexpress'te daha uygun.

Ebukhz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Ebubekir Kaya
Hocam herkesin düşüncesi farklıdır ama işlemci ile soğutucular arasında bir denge olmalı. Örnek vermek gerekirse 1000 TL'lik bir işlemciye 500 TL'lik soğutucu takılmamalı. İster kule tipi ister sıvı. Onun yerine satılıp üzerine o para eklenir daha üst bir işlemci alınır. Mesela 1600 TL'ye 3600x işlemci almış kişi gidiyor 800 TL'lik soğutucu alıyor 2400 TL harcıyor. Zaten 3700x 2400 TL'ye satılıyor. İndirim kovalasa 2200'e alır. 200-300 TL'ye de soğutucu alır. Hatta stok soğutucu ile de idare edebilir. Dolayısıyla 2600x için bence max 250-300 TL bütçe ayırın.
BU bütçede de arctic freezer 34 tek fanlı modeli veya dark modelleri alınabilir. Çin malı snowman t6 soğutucular var. Birçok yabancı ve Türk inceleme videoları var bakabilirsin. Bende merakımdan aldım kargo da. İnceleme yapıp yazacağım siteye. Fiyatı 180 TL veya beklerim dersen aliexpress'te daha uygun.
İlgin için teşekkür ederim. Aslında haklısın oc yaptığımdan mı aceba değerler fazlalaşıyor fikrim yok. Bahsettiğin soğutucu rayzenin stok soğutucusundan iyi mi sence? Yani bi kaç derece düşecek ise hiç değiştirmeyeyim içine gerekirse egzoz fan değirim veya fazladan bi fan alırım.

aber

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
227
İsim
ahmet ber
İlgin için teşekkür ederim. Aslında haklısın oc yaptığımdan mı aceba değerler fazlalaşıyor fikrim yok. Bahsettiğin soğutucu rayzenin stok soğutucusundan iyi mi sence? Yani bi kaç derece düşecek ise hiç değiştirmeyeyim içine gerekirse egzoz fan değirim veya fazladan bi fan alırım.
Stoktan kesinlikle iyidir. Youtube videolar var izleyebilirsin. İki tane 120 cm fan ve 6 tane bakır boru var. Direct contact zaten. Ama ne kadar etkili elime ulaşınca değerlendirip yazabilirim şuan bende başkalarının yalancısıyım. Eğer beklerim dersen cumartesi büyük ihtimal gelir ve test eder yazarım siteye. Ayrıca egzoz fan çok önemli hocam. Ters bağlanmış olabilir. Dışarı üflemesi lazım içeri üflüyor olabilir.

Ebukhz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Ebubekir Kaya
Stoktan kesinlikle iyidir. Youtube videolar var izleyebilirsin. İki tane 120 cm fan ve 6 tane bakır boru var. Direct contact zaten. Ama ne kadar etkili elime ulaşınca değerlendirip yazabilirim şuan bende başkalarının yalancısıyım. Eğer beklerim dersen cumartesi büyük ihtimal gelir ve test eder yazarım siteye. Ayrıca egzoz fan çok önemli hocam. Ters bağlanmış olabilir. Dışarı üflemesi lazım içeri üflüyor olabilir.

Yok hemen almayacağım araştırma yapacağım ve aklımda kesinlikle takip ediyor olacağım konunu yani dediğin çok mantıklı aslında gözardı etmeyeceğim. Egzoz fanda ters değil kontrolünü yaptım eski bilgisayarlarımda egzoz fan acayip derecede üflüyordu bunda elimi koyunca hafif bir esinti oluşuyor 😄 hatta o kadar az ki pc yi yoracak oyunlar açıkken sıcak havanın geldiği neredeyse belli olmuyor kasaya dokununca işler değişiyor 😄

• Beğen
Reaksiyonlar: aber

Aboubakar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Tuğrul Şayir

ürün eline ulaştı mı hocam?

aber

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
227
İsim
ahmet ber
ürün eline ulaştı mı hocam?
Evet ulaştı vaktim olmadığı için yazamadım malum artık normal çalışmaya geçiyoruz corona bitti. Sorduğun için kısa bir değerlendirme yazayım. Fan görüntü olarak güzel kalite olarak da zaten fiyatına göre gayet iyi. Soğutma anlamında 3600x stok fana göre boşta 3-5 derece, oyunlarda 10 derece ve stres testlerinde 12-15 derece civarı azaldı. Stres testlerinin hiçbirinde 70 görmedim. 62-64 ile oynadığım oyunu şuan 50-52 ile oynuyorum. Yalnız 6 fanlı dark guardian kasam var hava sirkülasyonu çok iyi. Sizin sıkıntı ise aynı değerleri alamayabilirsiniz. Benim ve alanların da yazdığı bir sorun var sadece üründe. Satıcıya sormama rağmen açıkça demedi almadan önce ancak fanın ikisi de pwm fan değil. Yanı biri sabit hızda dönüyor voltaj kontrollü fan ama oda yapılamıyor ve full hızda dönüyor ses yapıyor. Diğer fan çok sessiz ve sorun yok. Diğer alanlar yorumlarda bazısı ikinci fanı çıkarmış bazısı sesi umursamamış. Benim zaten soğutma sorunum yoktu stok fan ile sesten dolayı aldım. O yüzden ikinci fanı ayırdım. Normalde iki fan kablosu birleştirilmiş. Ama sorun gene çözülmedi çünkü ikinci fanın kablosunu ayırıp sys fan slotuna takınca da slot pwm modunda ise gene hızlı dönüyor. dc moduna aldığınızda ise 12 volt gelmediği için yavaş hızda dönüyor ama bu seferde ledi yanmıyor. Fanı ne speedfan gibi programlar ne de bios ayarı ile düzeltemedim. Hiçbir şekilde kontrol edilemiyor biri. Bana gelen ürün sorunlu değil çünkü diğer alanlarda yazmış aynı şeyleri. Zaten egzoz fanı çok etkilemiyor 1-2 derece oynatıyor asıl işi öndeki fan yapıyor onu da test ettim. İster direk geldiği gibi kullanın bir fan sesli çalışır. İster birini çıkarın. İsterseniz ayrı takın ve dc moduna alın ledi yanmasın sessiz çalışsın. Ama soğutma anlamında işini yapıyor. Ben soğutma ihtiyacım olmadığı için ikinci fanı çıkardım. Gene aklınıza takılan bir durum olursa sorabilirsiniz.

Son düzenleme:
Top Bottom