Neler Yeni

Ryzen 5 3600 yüksek ısı sorunu

blntsrts

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Bülent
Sistemim daha 2 haftalık pek sıcaklık testi yapmamıştım. Birgün deneyeyim dedim oyunda 88 dereceyi gördüm işlemci sıcaklığında. AIDA64 ile test edince daha başlar başlamaz 85 üzerine çıkıyor. Core Performance Boost'u kapayınca normal değerlere düşüyor sıcaklık ama 3.6GHz de kalıyor. Yani 3.6 ya şükür mü etmemiz lazım anlamadım güya 4.2 ye çıkabiliyor hız ama o hızı düşük sıcaklıklarla göremiyorum. Bu Core Performance Boost sadece düzgün soğutucusu olanlar için mi? Eğer öyleyse bu dandik stock fanı neden takarlar? Yüksek hız ve daha az sıcaklık için ne yapmam lazım yardımcı olabilecek var mı? İşin içinden çıkamıyorum 2 gündür.

MrMurat

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,142
İsim
Murat Çeler
Soğ
Sistemim daha 2 haftalık pek sıcaklık testi yapmamıştım. Birgün deneyeyim dedim oyunda 88 dereceyi gördüm işlemci sıcaklığında. AIDA64 ile test edince daha başlar başlamaz 85 üzerine çıkıyor. Core Performance Boost'u kapayınca normal değerlere düşüyor sıcaklık ama 3.6GHz de kalıyor. Yani 3.6 ya şükür mü etmemiz lazım anlamadım güya 4.2 ye çıkabiliyor hız ama o hızı düşük sıcaklıklarla göremiyorum. Bu Core Performance Boost sadece düzgün soğutucusu olanlar için mi? Eğer öyleyse bu dandik stock fanı neden takarlar? Yüksek hız ve daha az sıcaklık için ne yapmam lazım yardımcı olabilecek var mı? İşin içinden çıkamıyorum 2 gündür.
soğutman iyi olursa yüksek performans alırsın işlemci 4.2 rahat çıkar

Bartuu

80+ Silver
malesef bende kullandım ve daha iyi bi soğutucu lazım stok fanlar yeterli değil istersen ucuz bakır borulu bi soğutucu önerebilirim

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,604
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Precision Boost bir nimet bana kalırsa. Ben de aynı işlemciyle ve stok soğutucu ile 90 derece görebiliyorum. Oyunlarda ise bu kadar yüksek olmuyor tabii ki. Bana kalırsa açık kalsın Precision Boost, ileride paranız olduğunda düzgün bir soğutucu alırsınız ve sorununuz çözülür, rahat rahat kullanırsınız Precision Boost'u.

• Beğen
Reaksiyonlar: cici

blntsrts

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Bülent
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Soğ

soğutman iyi olursa yüksek performans alırsın işlemci 4.2 rahat çıkar
Hocam yani soğutma olmayacaksa 3.6 GHz'ye mecbur mu kalıcaz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Precision Boost bir nimet bana kalırsa. Ben de aynı işlemciyle ve stok soğutucu ile 90 derece görebiliyorum. Oyunlarda ise bu kadar yüksek olmuyor tabii ki. Bana kalırsa açık kalsın Precision Boost, ileride paranız olduğunda düzgün bir soğutucu alırsınız ve sorununuz çözülür, rahat rahat kullanırsınız Precision Boost'u.
Precision Boost auto'da Core Performance Boost disable yaptım eğer yapmazsam boşta 50 dereceyi görüyor...

cici

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,718
İsim
9304
İlgilendiği Kategoriler
profil mesajları ve konu dışı
stok soğutucuyla zaten o işşlemciyi kullanamazsın çok ısınıyor.

blntsrts

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Bülent
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
malesef bende kullandım ve daha iyi bi soğutucu lazım stok fanlar yeterli değil istersen ucuz bakır borulu bi soğutucu önerebilirim
Siz peki aldınızmı soğutucu almadıysanız 3.6ghz'demi kullanıyorsunuz benim gibi?

MrMurat

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,142
İsim
Murat Çeler
Hocam yani soğutma olmayacaksa 3.6 GHz'ye mecbur mu kalıcaz?

Precision Boost auto'da Core Performance Boost disable yaptım eğer yapmazsam boşta 50 dereceyi görüyor...
Sabit 3.6 kalır soğutma yeterli olursa hız artar

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,604
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Core Performance Boost'u Disable yaparsanız zaten Precision Boost bir işe yaramaz, ben genel olarak boost'tan bahsetmiştim. Boşta 50 derece olabilir bana kalırsa, benlik sorun yok.

• Beğen

blntsrts

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Bülent
stok soğutucuyla zaten o işşlemciyi kullanamazsın çok ısınıyor.
İşte benimde sitem ettiğim o madem öyle hiç koyma böyle bir fan koyacaksan

Core Performance Boost'u Disable yaparsanız zaten Precision Boost bir işe yaramaz, ben genel olarak boost'tan bahsetmiştim. Boşta 50 derece olabilir bana kalırsa, benlik sorun yok.
Siz nasıl ayarlada kullanıyorsunuz ayrıca stock fan ile mi?

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,604
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
İşte benimde sitem ettiğim o madem öyle hiç koyma böyle bir fan koyacaksan
Adamlar zaten idareten ekliyor, "idare edesin" diye. Yetmiyor kesinlikle değil bana kalırsa. Daha iyisi olsa tabii ki güzel olurdu ancak yetmediğini söyleyemem.
Siz nasıl ayarlada kullanıyorsunuz ayrıca stock fan ile mi?
Ayarlara ellemedim. Boost açık. Ayrıca evet, stok fan kullanıyorum.

• Beğen

blntsrts

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Bülent
Adamlar zaten idareten ekliyor, "idare edesin" diye. Yetmiyor kesinlikle değil bana kalırsa. Daha iyisi olsa tabii ki güzel olurdu ancak yetmediğini söyleyemem.

Ayarlara ellemedim. Boost açık. Ayrıca evet, stok fan kullanıyorum.
Boost açıkken aida64 ile test ettiğimde 90'a dayanıyor nerdeyse bu kötü değil mi? Asassins Creed Odssey de ise 85 dereceyi gördüm. Sizdede aynımı durum?

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,604
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Boost açıkken aida64 ile test ettiğimde 90'a dayanıyor nerdeyse bu kötü değil mi? Asassins Creed Odssey de ise 85 dereceyi gördüm. Sizdede aynımı durum?
Bende de aynı durum söz konusu. 90 derecede bile 200 MHz boost yapabiliyor, bedava performans. Tabii ki yüksek ısı kötü bir şey ancak PC'm kapanmıyorsa ne olursa olsun :p. İsterseniz 3.6 GHz yapmak yerine 3.8 GHz yapıp voltajı düşük tutabilirsiniz.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• DonanımFikir
    Hatay’ın ana vatana katılmasının 85. yıl dönümü

Forum istatistikleri

Konular
951,281
Üyeler
149,874
Son üye
libby