Neler Yeni

Ryzen 5 5600 İçin Sıvı veya Kule tipi soğutma önerisi

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Samet Emin Binici
Merhabalar, işlemciyi Rtx 3070 ile beraber kullanıyorum stok ayarlarında rdr 2 de ultra grafiklerde işlemci kullanımı %70-80 olmakla beraber sıcaklığı 95-98 dereceleri görüyor hatta bi kaç kere 103 oldu.
Zaten stok fanı yetmeyen bir işlemci ve rtx 3070 ile kullandığımdan olsa gerek işlemci kullanımı çok ağır oyunlarda 90 ların altına inmiyor. Kule tipi bir soğutucu alsam yeterli mi yoksa sıvı soğutma mı almalıyım? Alacaksam hangi modelleri almalıyım araştırdığıma göre kule tipi soğutucular 15-20 derece daha düşük sıcaklıkta çalışmasını sağlıyor bu mantıkla düşünürsek benim işlemci yine 80 dereceyi görecek. Sıvı soğutmalarda da yine durum böyle herhalde ne yapmalıyım sizce? Bütçe 2000 tl lere kadar çıkabilirim ama daha uygun fiyatlı çözümü olursa tabii ki daha iyi olur.

codcubiri

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,005
İsim
Ömür
Merhabalar, işlemciyi Rtx 3070 ile beraber kullanıyorum stok ayarlarında rdr 2 de ultra grafiklerde işlemci kullanımı %70-80 olmakla beraber sıcaklığı 95-98 dereceleri görüyor hatta bi kaç kere 103 oldu.
Zaten stok fanı yetmeyen bir işlemci ve rtx 3070 ile kullandığımdan olsa gerek işlemci kullanımı çok ağır oyunlarda 90 ların altına inmiyor. Kule tipi bir soğutucu alsam yeterli mi yoksa sıvı soğutma mı almalıyım? Alacaksam hangi modelleri almalıyım araştırdığıma göre kule tipi soğutucular 15-20 derece daha düşük sıcaklıkta çalışmasını sağlıyor bu mantıkla düşünürsek benim işlemci yine 80 dereceyi görecek. Sıvı soğutmalarda da yine durum böyle herhalde ne yapmalıyım sizce? Bütçe 2000 TL lere kadar çıkabilirim ama daha uygun fiyatlı çözümü olursa tabii ki daha iyi olur.
Hocam ben stok fanla 80C yi geçmiyor fanın doğru takıldığından emin olurmusunuz

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Samet Emin Binici
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam ben stok fanla 80C yi geçmiyor fanın doğru takıldığından emin olurmusunuz
Fanı söküp birdaha taktım zaten emin olmak için, sonuç yine aynı. Öncesinde r5 3600 kullanıyordum o maks 80 derecelere ulaşıyordu stok fan ile bende biostan core performance boost u kapattım işlemci base hızına sabitlendi 3.6 ghz ye 3 yıl boyunca kullandım öyle 65 dereceyi geçtiğini görmedim. Ancak 5600 de aynısını yaptığımda işlemcide hiç bir şey değişmiyor base hızı olan 3.5 ghz yerine core performance boost u açsamda kapasamda 3.95 ghz sabit çalışıyor ve durum böyle oluyor. Bende son çare gidip elimle frekans düşürüm 3.5 e sabitledim maks 65-70 görüyorum şuan.

Top Bottom