Neler Yeni

Ryzen 5 5600 Isınma Sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Miraç Bayraktar
Herkese merhabalar, Ryzen 5 5600 işlemcim mevcut dün montajını gerçekleştirdim, stok fan ile kullanıyorum. Termal macun stok fanın üzerinde gelen orjinal macun.
Boşta iken 45-55 derece arası, 1 saat oyun oynadım, oyun oynarken 92 leri gördü bu normal midir? Stok fan mı yetersiz kalıyor, şuan için fan alamam 1-2 ay içersinde alabilirim ancak bu sıcaklıklar işlemcime zarar verir mi ? Ne yapabilirim

ASUS Prime B450M-A II anakartım

byhorozkentli

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,500
İsim
Deniz Bey
yazın olsa belki derdimde acaba fanı tam oturtamamış olabilir misin,ayrıca hangi oyunu oynadınız

1v9uknow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
171
İsim
Ayhan TOPCU
Herkese merhabalar, Ryzen 5 5600 işlemcim mevcut dün montajını gerçekleştirdim, stok fan ile kullanıyorum. Termal macun stok fanın üzerinde gelen orjinal macun.
Boşta iken 45-55 derece arası, 1 saat oyun oynadım, oyun oynarken 92 leri gördü bu normal midir? Stok fan mı yetersiz kalıyor, şuan için fan alamam 1-2 ay içersinde alabilirim ancak bu sıcaklıklar işlemcime zarar verir mi ? Ne yapabilirim

5600 stok fan ile biraz sıkıntılı, sıvı soğutucu alamıyorsan bile kule tipi fan almanıı öneririm. Fan alana kadar işlemcinin turbo boost'unu kapatırsan +90 derece olan sıcaklıkların 75 lere kadar düşecektir. Bir miktar FPS kaybı yaşarsın ama bu çok devasa değil valorantta 250 den 220 ye düşer, başka bir oyunda 65 den 60 a düşer ama 90 yerine 75 derecede oynarsın.

Isolation32

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
419
İsim
İsmail sen
Dikey senkronizasyonu aç boşuna yoruyorsundur işlemciyi

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Miraç Bayraktar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
yazın olsa belki derdimde acaba fanı tam oturtamamış olabilir misin,ayrıca hangi oyunu oynadınız
New world oynadım hocam, fan zaten çok oturtmalı değil 4 tarafı vidalı sapa sağlam oturdu sağa sola hareket etmiyor hiç
Mesaj otomatik birleştirildi:

5600 stok fan ile biraz sıkıntılı, sıvı soğutucu alamıyorsan bile kule tipi fan almanıı öneririm. Fan alana kadar işlemcinin turbo boost'unu kapatırsan +90 derece olan sıcaklıkların 75 lere kadar düşecektir. Bir miktar FPS kaybı yaşarsın ama bu çok devasa değil valorantta 250 den 220 ye düşer, başka bir oyunda 65 den 60 a düşer ama 90 yerine 75 derecede oynarsın.
Bunu nasıl yapıcam tam olarak acaba :D

Mertdvrim

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
784
İsim
Mert

Kule tipim var cooler master ma410p oyunlarda yükte max 60 derece oluyor kaliteli soğutucu aldıktan sonra 5600 için sıvıya ne gerek ?

stok fanda kullanılmaz o işlemci sıvı soğutmaya bütçen yetmiyorsa wraith prisim ,t6 ultra ,aerocool cylon 4f alabilirsin boşta 29 30 derece max 55 görüyorum.(mx4 macun var)

1v9uknow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
171
İsim
Ayhan TOPCU
Kule tipim var cooler master ma410p oyunlarda yükte max 60 derece oluyor kaliteli soğutucu aldıktan sonra 5600 için sıvıya ne gerek ?
Sıvı soğutma olmazsa olmaz yazmadım zaten. Bütçesi varsa sıvı soğutma ile tabii ki daha iyi performans alacaktır ama kule tipi fan da kullanılabilir yazdım. Sakin ol :D

New world oynadım hocam, fan zaten çok oturtmalı değil 4 tarafı vidalı sapa sağlam oturdu sağa sola hareket etmiyor hiç

Bunu nasıl yapıcam tam olarak acaba :D
Hocam google'da aratıp 5 dakikalık video izlerseniz benim burda anlattığımdan daha açıklayıcı olur, çok basit bir şey zaten turbo ayarını devre dışı bırakıyorsunuz o kadar :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Miraç Bayraktar
oyun ayarlarından dikey senkronizasyonu açarak oyun fpsini monitörünün mevcut hz ine sabitleyebilirsin.Daha az güç tüketimi olacaktır.
Oyun zaten maks 60fps veriyor , kilitli yani birde mesela 30dk stres testi yaptım işlemciye 88 dereceyi geçmedi, ancak New World oynarken 92 yi gördü ki işlemci hiç yüzde 70 kullanımın üstüne çıkmadı

Sıvı soğutma olmazsa olmaz yazmadım zaten. Bütçesi varsa sıvı soğutma ile tabii ki daha iyi performans alacaktır ama kule tipi fan da kullanılabilir yazdım. Sakin ol :D

Hocam google'da aratıp 5 dakikalık video izlerseniz benim burda anlattığımdan daha açıklayıcı olur, çok basit bir şey zaten turbo ayarını devre dışı bırakıyorsunuz o kadar :D
Hocam ancak 30dk stres testi yaptım işlemciye 88 dereceyi geçmedi, ancak New World oynarken 92 yi gördü ki işlemci hiç yüzde 70 kullanımın üstüne çıkmadı

1v9uknow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
171
İsim
Ayhan TOPCU
Oyun zaten maks 60fps veriyor , kilitli yani birde mesela 30dk stres testi yaptım işlemciye 88 dereceyi geçmedi, ancak New World oynarken 92 yi gördü ki işlemci hiç yüzde 70 kullanımın üstüne çıkmadı

Hocam ancak 30dk stres testi yaptım işlemciye 88 dereceyi geçmedi, ancak New World oynarken 92 yi gördü ki işlemci hiç yüzde 70 kullanımın üstüne çıkmadı
Hocam biliyorum. Kendim 12400F kullanıyorum, arkadaşıma da 5600 + 3060'lı bir sistem satın aldım. Fakat 88 derece de zaten sağlıklı bir sıcaklık değil. Ben arkadaşım için stres testi yaptığımda da 84-85 dereceleri görmüştü ki 30 dakika kadar tutmadım ben testi maksimum 5 dakika tuttum. Bu yüzden 5600 veya 5600x kullanıyorsanız ya turbo boost'u kapatmak zorundasınız (4.4 Ghz ' den 3.5 Ghz'e düşüyor işlemci saat hızınız) ki ekstra fan veya sıvı soğutma alacak bütçeniz yoksa bence en mantıklısı bu. Gerçekten az bir performans kaybıyla çok iyi sıcaklık düşüşü elde ediyorsunuz. Ya da dediğim gibi sıvı soğutma alamıyorsanız bile en azından orta seviye veya üstü bir kule tipi fan alırsanız sorununuz ortadan kalkacaktır.

Isolation32

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
419
İsim
İsmail sen

90 derece üstü yorar işlemciyi frekans kısacağı için performans kaybına yol açar aksi bir zararı yoktur.Kendine zarar verecek sıcaklığa ulaşırsa kendini kapatır zaten. Kule tipi soğutucuya geçebilirsiniz.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,118
Üyeler
156,436
Son üye
erkninja
Top Bottom