Neler Yeni

Çözüldü✓ Ryzen 5 5600 ve RX 6900 XT 90-95 Derecelere Varan Sıcaklık

Berat Özdemir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
547
İsim
Berat Özdemir
Discord
RevelioLivento#9596
Merhaba,

Sanırım Şubat 2023 veya Şubat 2022 tarihinde topladığım kasada, ilk aldığımda ekran kartı Furmark'ta 73°C civarında, Ryzen 5 5600 ise 65-70°C aralığında çalışıyordu. O günden bugüne yalnızca RAM eklemesi yaptım, başka bir yükseltme yapmadım.

Şu anda işlemciyi varsayılan ayarda kullanırsam ısınıp 3.8 GHz'e düşüyor. 4.4 GHz hızında 1.1V sabitlediğimde ise sıcaklık 83°C'ye kadar çıkıyor.
Ekran kartı ise Monster Hunter World oynarken 320W güç çekerek 97-98°C sıcaklığa kadar ulaşıyordu. Arctic MX-4 yerine Thermal Grizzly Hydronaut termal macunu denemeye karar verdim ve almışken ekran kartının da termal macununu yeniledim. Şu an ekran kartı sıcaklığı 98°C'den 90°C'ye düştü. İşlemci sıcaklığı ise 90°C'yi aşıyorken şu anda 83°C'de sabitleniyor, ancak hâlâ bu sıcaklıkların yüksek olduğunu düşünüyorum.

Buna neyin sebep olduğuna anlam veremiyorum, bir öneriniz varsa denemeye açığım.

Kasa: Corsair 4000X (Ön camını hava alması için söktüm, yan cam duruyor)
Fanlar: 7x Corsair QL120
Sıvı soğutma pompası: Cooler Master ML120L (2 adet QL120 ile pull-push yapılıyor)
Ekran kartı: Sapphire RX 6900 XT Nitro+ SE
Anakart: Gigabyte B450 Aorus Pro Wi-Fi

Furmark2
124Ekran Alıntısı.PNG

Prime95
12412Ekran Alıntısı.PNG

Kasa
20240830_204313.jpg

Berat Özdemir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
547
İsim
Berat Özdemir
Discord
RevelioLivento#9596
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
6 Ayda bır yenılemenzı lazım dıye bılıyorum
İşlemciyi değiştirebilirim ancak ekran kartı için değişim süreleri genelde çok daha uzun oluyor, nitekim ilk aldığımızda garantisi bitene kadar 2 yıl aynı macun ile kullanıyoruz. Yine de bir yenileyip bakacağım ancak problem şu ki ilk yenilediğimde de yazıda belirttiğim gibi 98 dereceden 90 dereceye düşmüştü, ekstra bir faydası olmamıştı. Tekrardan denemekten zarar gelmez tabii.

BertanÇ.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Bertan ÇARBUĞA
Kasanın etrafının açıklığına dikkat et, fanlar temiz olsun önleri açık olsun. Bios güncellemesini yap. Format atmadıysanız yakın zamanda onu da öneririm temiz bir format iyi gelir.

Gurkanpiro

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
970
İsim
Gurkan
İşlemciyi değiştirebilirim ancak ekran kartı için değişim süreleri genelde çok daha uzun oluyor, nitekim ilk aldığımızda garantisi bitene kadar 2 yıl aynı macun ile kullanıyoruz. Yine de bir yenileyip bakacağım ancak problem şu ki ilk yenilediğimde de yazıda belirttiğim gibi 98 dereceden 90 dereceye düşmüştü, ekstra bir faydası olmamıştı. Tekrardan denemekten zarar gelmez tabii.
işlemci yi degiştirin ekran kartı blogu tam oturmusmu bı bakın

LoserIl

80+ Bronze
Merhaba,

Sanırım Şubat 2023 veya Şubat 2022 tarihinde topladığım kasada, ilk aldığımda ekran kartı Furmark'ta 73°C civarında, Ryzen 5 5600 ise 65-70°C aralığında çalışıyordu. O günden bugüne yalnızca RAM eklemesi yaptım, başka bir yükseltme yapmadım.

Şu anda işlemciyi varsayılan ayarda kullanırsam ısınıp 3.8 GHz'e düşüyor. 4.4 GHz hızında 1.1V sabitlediğimde ise sıcaklık 83°C'ye kadar çıkıyor.
Ekran kartı ise Monster Hunter World oynarken 320W güç çekerek 97-98°C sıcaklığa kadar ulaşıyordu. Arctic MX-4 yerine Thermal Grizzly Hydronaut termal macunu denemeye karar verdim ve almışken ekran kartının da termal macununu yeniledim. Şu an ekran kartı sıcaklığı 98°C'den 90°C'ye düştü. İşlemci sıcaklığı ise 90°C'yi aşıyorken şu anda 83°C'de sabitleniyor, ancak hâlâ bu sıcaklıkların yüksek olduğunu düşünüyorum.

Buna neyin sebep olduğuna anlam veremiyorum, bir öneriniz varsa denemeye açığım.

Kasa: Corsair 4000X (Ön camını hava alması için söktüm, yan cam duruyor)
Fanlar: 7x Corsair QL120
Sıvı soğutma pompası: Cooler Master ML120L (2 adet QL120 ile pull-push yapılıyor)
Ekran kartı: Sapphire RX 6900 XT Nitro+ SE
Anakart: Gigabyte B450 Aorus Pro Wi-Fi

Furmark2
Alıntıyı görüntüle

Prime95
Alıntıyı görüntüle

Kasa
Alıntıyı görüntüle
Hocam bu gördüğüm 120mm sıvı soğutma mı :peeposad: (umarım değildir)

Berat Özdemir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
547
İsim
Berat Özdemir
Discord
RevelioLivento#9596
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kasanın etrafının açıklığına dikkat et, fanlar temiz olsun önleri açık olsun. Bios güncellemesini yap. Format atmadıysanız yakın zamanda onu da öneririm temiz bir format iyi gelir.
Formatı en azından yılda bir kez atıyorum, dün format attım ve testleri bugün yaptım. Öndeki fanları ve toz filtrelerini haftada bir kez temizliyorum, 1 ay kadar önce de radyatörü ve diğer fanları temizledim. Kasanın etrafındaki açıklığı daha net belirtir misiniz anlayamadım.

işlemci yi degiştirin ekran kartı blogu tam oturmusmu bı bakın
İşlemciyi değiştirinden kastınız tamamen farklı bir işlemci modeli veya tekrar bir Ryzen 5 5600 mü satın alayım? Ekran kartında tekrardan bir termal macununu değiştireceğim yakın zamanda, 8 ay olduğunu fark etmemiştim zaman hızlı geçmiş. Değiştirdiğimde sırada daha dikkatli takarım.
Hocam bu gördüğüm 120mm sıvı soğutma mı :peeposad: (umarım değildir)
Maalesef öyle. Kardeşimin hazır sistemi ile gelmişti ve benim aldığım sıvı soğutma benim kasama oturmayınca ondakini ben alıp aldığımı ona vermiştim.

cancan1135

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
527
İsim
can
ekran kartı modeliniz serin çalışan bir model değil 6900xt serilerinde founder edıtııon amd kartlarıyla aynı sıaklık peformans degerlerıne sahip kendimde kullandım oradan biliyorum bakım zamanıda gelmiştir sıcak calısması normal

Gurkanpiro

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
970
İsim
Gurkan
Formatı en azından yılda bir kez atıyorum, dün format attım ve testleri bugün yaptım. Öndeki fanları ve toz filtrelerini haftada bir kez temizliyorum, 1 ay kadar önce de radyatörü ve diğer fanları temizledim. Kasanın etrafındaki açıklığı daha net belirtir misiniz anlayamadım.

İşlemciyi değiştirinden kastınız tamamen farklı bir işlemci modeli veya tekrar bir Ryzen 5 5600 mü satın alayım? Ekran kartında tekrardan bir termal macununu değiştireceğim yakın zamanda, 8 ay olduğunu fark etmemiştim zaman hızlı geçmiş. Değiştirdiğimde sırada daha dikkatli takarım.

Maalesef öyle. Kardeşimin hazır sistemi ile gelmişti ve benim aldığım sıvı soğutma benim kasama oturmayınca ondakini ben alıp aldığımı ona vermiştim.
macunu kast etmiştim

Berat Özdemir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
547
İsim
Berat Özdemir
Discord
RevelioLivento#9596
macunu kast etmiştim
Yapabilirsem bu akşam veya yarın sabah macunları değiştirip tekrardan dönüş yapacağım.
ekran kartı modeliniz serin çalışan bir model değil 6900xt serilerinde founder edıtııon amd kartlarıyla aynı sıaklık peformans degerlerıne sahip kendimde kullandım oradan biliyorum bakım zamanıda gelmiştir sıcak calısması normal
Kesinlikle ben de bu şekilde düşünüyordum ancak internette düzgün bir inceleme bulamadığım için normal sıcaklıklarıyla ilgili bilgi edinemedim. Özellikle fanlarını RGB yapacağız derken acaba kalitesiz fan mı kullandılar diye düşündüm ancak Ryzen 5 5600 gibi bir işlemcinin de 120mm sıvı soğutma da olsa stok fandan bile beter çalışması acaba kasa içerisinde başka bir sorun mu var diye düşünmeme sebep oldu.

Berat Özdemir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
547
İsim
Berat Özdemir
Discord
RevelioLivento#9596
macunu kast etmiştim
Sanırım geçen sefer macunu iyi sürememişim ki neredeyse macun yoktu ekran kartının içerisinde. Ekran kartı macun değişiminden sonra 82 dereceye geriledi sanırım 6900 XT için kabul edilebilir, sonuçta 98'leri gördükten sonra 82 normal geliyor.

İşlemci hâlâ varsayılan ayarında bıraktığımda 3.8GHz'e düşüyor sebebini anlayamadım ancak artık 4.4GHz 1.1V'a sabitlediğimde 83 derece yerine 75 derecede kalıyor. Yine de Ryzen 5 5600 için 75 derece bu soğutma sisteminde yüksek olduğunu düşünsem de daha fazla uğraşmayıp 360mm sıvı soğutma yoluna gideceğim sanırım.

Yine de başka öneriniz varsa deneyebilirim.

Top Bottom