Neler Yeni

RYZEN 5 5600X gereksiz güç tüketimi

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Murat
Merhaba, 5600X'de OPERA'yı bile açsam 55-60 derece olan işlemci anlık olarak 75 civarı gösteriyor. Full turbo'da çalışıyor anladığım kadarıyla güç planından en yüksek işlemci durumunu 99'da yaptığım zaman işlemci gücü sabitleniyor hem ısınmıyor hem ghz sabit. Bu işlemci de mi bir sıkıntı var, bunun bir ayarı mı var?

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Murat
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yok mu bilen 5600X kullanan birileri?

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Murat
hocam stok soğutucu mu kullanıyorsunuz?
Evet fakat stok fandan olduğunu sanmıyorum çünkü tarayıcıyı açıyorum anlık 75-80 derece gösteriyor ve tekrardan düşüyor 55 derecelere. Sanki full performans çalışıyor gibi her zaman işlemci

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Murat
Son düzenleme:

brsokcu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
357
İsim
Barış Okçu
Sorun stok soğutucuda gerçekten iğrenç bir soğutucu. AMD prism ile felan gelse inanılmaz farkederdi. Aynı sorun bende de mevcuttu biostan fan eğrisini biraz yükselt yoksa yetmiyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Murat
Test bu şekilde hocam
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sorun stok soğutucuda gerçekten iğrenç bir soğutucu. AMD prism ile felan gelse inanılmaz farkederdi. Aynı sorun bende de mevcuttu biostan fan eğrisini biraz yükselt yoksa yetmiyor.
Ya evet yetmiyor farkındayım fakat operayı açtığım an 50 derece olan işlemcinin 75 derecelere gelip tekrar düşme sebebini anlamış değilim.

Ekler

• prim.png
    prim.png
    367.2 KB · Hit: 31
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Murat

COOLING SE-214-XT bunu alın geçin hocam.​

Aklıma takılan soru neden operayı açtığımda anlık 75 derecelere ulaşıyor sonra tekrardan düşüyor, güç ayarlarında pil tüketiminde 99 yaptığımda işlemci gücünü bu şekilde olmuyor ghz sabitleniyor ve ısıda artmıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

COOLING SE-214-XT bunu alın geçin hocam.​

Bir kule tip soğutucu da alacağım evet.

ZaneYugi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
565
İsim
Uğur Ak
İlgilendiği Kategoriler
Ekran kartı, Sıcak fırsatlar, Oyunlar, Monitör

Nuke44

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
Ata
Hocam bu sorunu ben bayadır duyuyorum çevremden ve biraz araştırma sonucunda gerçektende gereksiz güç tüketip bu gücü performansa çevirmediğini fark ettim. İşlemcinin voltajını düşürüp hem daha yüksek fps alıp hemde tüketimini azaltabilirsiniz. Bununla alakalı internette bir çok video var 5600x undervolt diye yazarsanız bulabilirsiniz fakat bu işlerle ilgili bilginiz yoksa bilgisi olan birisi ile bu işlemi yapmanız faydalı olacaktır bir tanede video bırakayım şöyle bakarsınız.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
904,020
Üyeler
140,281
Son üye
lugyexs
Top Bottom