Neler Yeni

Ryzen 5 5600X için soğutucu önemli

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Sıvı soğutma ne düşünüyorsun? Aklında yoksa hemen biraz bakınayım. Güzel ürün çok var. Bütçeniz maksimum ederi ne kadar?

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
Mete
Sıvı soğutma ne düşünüyorsun? Aklında yoksa hemen biraz bakınayım. Güzel ürün çok var. Bütçeniz maksimum ederi ne kadar?
1000₺ ye kadar bütçe ayırabilirim problem değil ama problemimi sıvı soğutma çözecek mi?
Benim sorunumun cevabını bulamadığım tarafı bu sıvı soğutma aldıktan sonrada ben bu fpsler ile oynuyacaksam işlemciyi soğutmak için bedava harcama yapmaya ne gerek var. Ben bunu öğrenmek istiyorum, koskoca forumda bir tane kullanan ve yayın yapan yokmudur bu sistemi :)

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
PBO kapatıp deneme yapabilirsiniz. Değerler biraz düşebilir de şu an elinizde bir soğutucu var mı? OC yapabilirsiniz PBO kapatıp. Bir de öyle deneyin. Konuyu tam okuyamadım. Uçlama sadece soğutucu yardımı lazımmış çünkü ısıl değerler fırlayıp, GHz değeri düşebiliyor. Tercihim PBO kapatmak.

Elinizdeki soğutucu neydi bu arada?

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
Mete
PBO kapatıp deneme yapabilirsiniz. Değerler biraz düşebilir de şu an elinizde bir soğutucu var mı? OC yapabilirsiniz PBO kapatıp. Bir de öyle deneyin. Konuyu tam okuyamadım. Uçlama sadece soğutucu yardımı lazımmış çünkü ısıl değerler fırlayıp, GHz değeri düşebiliyor. Tercihim PBO kapatmak.

Elinizdeki soğutucu neydi bu arada?
Şimdi tabirleriniz çok tatlı ama PBO nedir acaba?
Elimdeki soğutucu halis mulis stock fan ^^
Sistem 1 hafta önce hazır olarak geldi elime ve 1 haftadır da problemler yaşıyorum, bios default ayarlarda sadece xmp mi nedir ramlerin hızlarını 3600 e çektim o kadar, başka bir şey ellemedim.

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Şimdi tabirleriniz çok tatlı ama PBO nedir acaba?
Elimdeki soğutucu halis mulis stock fan ^^
PBO, Anakart BİOS girince OverClocking bölümünde ( Procession Boost OverDrive) olmakta bunu kapatıp, test yapmalısınız. Eğer kapalıysa ki açıktır diye düşünüyorum. Kapatmanızı tavsiye ediyorum. Stok soğutucu olduğundan sorun şöyle oluyor sıcaklık artınca GHz aşağıya fırlıyor anlık FPS düşüşüne kadar yolu oluyor bunun.

En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
52
İsim
Mehmet Can ULUDAĞ
Şimdi windows 10 iso dosyasını ayarlıyorum, temiz bir kurulum yapacağım ama core boost neden kapatmalıyım? Sıvı soğutma olmadığından dolayı mı?
Dediğiniz gibi işlemci 90 derecelere çıkıyor, 90 derecede işlemci hasarı önlemek için frekansı atıyorum 4.5 ghz'den 2 ghz'ye düşürüyor, buna thermal throttle deniyor. Core boost kapanırsa sıcaklık azalacağından 3.7 ghz'de olsa işlemci sağlıklı bir şekilde verebilir ve en azından performans testlere yaklaşırsa sistemde bir sıkıntı olmadığı, stok soğutucunun değişmesi gerektiği anlaşılır ve içiniz rahat eder.

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
Mete
PBO, Anakart BİOS girince OverClocking bölümünde ( Procession Boost OverDrive) olmakta bunu kapatıp, test yapmalısınız. Eğer kapalıysa ki açıktır diye düşünüyorum. Kapatmanızı tavsiye ediyorum. Stok soğutucu olduğundan sorun şöyle oluyor sıcaklık artınca GHz aşağıya fırlıyor anlık FPS düşüşüne kadar yolu oluyor bunun.
Precision over driveri kapattım deneyeceğim şimdi.

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
Mete
Şimdi sistemdeki sorunu çözdüm ama araştırdığım testlere göre yine yarım tık aşağıda kalıyor, birde bu dediğinizi deneyeceğim.
Bir nebzede olsa çözdüm sorunu temiz kurulum yaparak..
Dediğiniz gibi işlemci 90 derecelere çıkıyor, 90 derecede işlemci hasarı önlemek için frekansı atıyorum 4.5 ghz'den 2 ghz'ye düşürüyor, buna thermal throttle deniyor. Core boost kapanırsa sıcaklık azalacağından 3.7 ghz'de olsa işlemci sağlıklı bir şekilde verebilir ve en azından performans testlere yaklaşırsa sistemde bir sıkıntı olmadığı, stok soğutucunun değişmesi gerektiği anlaşılır ve içiniz rahat eder.
Dediğiniz olayı üstte arkadaşın önerisi ile birlikte deneyeceğim bunlarında dönüşünü sağlayacağım sizlere, ilginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim sizlere..
Yayın&Oyun ve açık olacak programları da hesaba katarsak bu işimi görür mü yoksa sıvı soğutmamı almalıyım?
Hava soğutucuya 400-500 bayılacağıma direk sıvı soğutma alsam ömürlük olsa hiç sıkıntı yaşamasam daha mantıklı değil mi?

Caelius

80+ Silver
240mm yi bırak 120 bile yeter nzxt kraken m22 veya ml120l v2 fazlasıyla yetecektir.

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Son durum nedir?
PBO kapayıp, deneme yaptınız mı? PBO kapayınca değerler biraz düşer ama GHz kendiniz ayarlayınca güzelce çalışır.

Sıvı soğutma alacaksanız önerilerim:

https://www.gelbura.com/urun/id-cooling-auraflow-x-360-snow-4-pin-pwm-rgb-islemci-sivi-sogutma ( Beyaz sistemse güzel olur bu ürün.)

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
979,723
Üyeler
154,987
Son üye
ruhi1234
Top Bottom