Neler Yeni

ryzen 5600x overclock nasıl olmuş 4.85ghz cinebench 12082 puan (!)

grasdiyas

80+ Silver
Aga soğutucunun dikkat etmem gereken bir ofset ayarımı var acaba ? Oturmuyormu acaba
biraz saçma olucak ama vidaları teker tekermi sıktınız yoksa herbirini bir tur çevirerekmi nekadar etki eder bilmem ama

Aykut D.

80+ Gold
biraz saçma olucak ama vidaları teker tekermi sıktınız yoksa herbirini bir tur çevirerekmi nekadar etki eder bilmem ama
Çapraz olacak şekilde karşılıklı braketi sıktım diğer iki vidayida karşılıklı sıktım .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Anakartım üst segment. Benim işlemcinin silikon kötü.
Potansiyel zayıf dostum her x670 iyi olmuyor . Heleki msı anakartlar o.c konusunda pek başarılı değiller .

Zamazingoo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
317
İsim
İbrahim Toglu
Çapraz olacak şekilde karşılıklı braketi sıktım diğer iki vidayida karşılıklı sıktım .

Potansiyel zayıf dostum her x670 iyi olmuyor . Heleki msı anakartlar o.c konusunda pek başarılı değiller .
Termal macun markası ne

Aslında msi'ın donanımsal kısmı ile alakalı değil ama anladım dediğini. O zayıflıklar yeni bioslar ile halloldu bile.Mesela x670e carbon wifi'm iade ettiğim 7600x stok mhz'de bile -5 all core pbo'ya izin vermezken, sonradan aldıgım 7500f ise 5.25 oc ve -20 all core izin verdi. Tray işlemcilerde kötü silikonlu versiyonlar çıkma oranı yüksek. E malum tr'de de herkes daha ucuz diye tray tercih ediyor.Sebep biraz daha bununla alakalı.

Son düzenleme:

MAH0A

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
503
İsim
Mahmut Taplamacıoğlu

Ben anakartımın OC konusunda başarısız olduğunu sanmıyorum.
Termal macun markası ne

Aslında msi'ın donanımsal kısmı ile alakalı değil ama anladım dediğini. O zayıflıklar yeni bioslar ile halloldu bile.Mesela x670e carbon wifi'm iade ettiğim 7600x stok mhz'de bile -5 all core pbo'ya izin vermezken, sonradan aldıgım 7500f ise 5.25 oc ve -20 all core izin verdi. Tray işlemcilerde kötü silikonlu versiyonlar çıkma oranı yüksek. E malum tr'de de herkes daha ucuz diye tray tercih ediyor.Sebep biraz daha bununla alakalı.
Yani en son 2023 Aralık BIOS yüklü, ondan sonra hiç güncellemedim.

Zamazingoo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
317
İsim
İbrahim Toglu
Ben anakartımın OC konusunda başarısız olduğunu sanmıyorum.

Yani en son 2023 Aralık BIOS yüklü, ondan sonra hiç güncellemedim.
Kartlık bir şey yok bazen çok tırt silikon denk gelebiliyor. Üstte yazdığım kendi 7600x'im mesela.

Aykut D.

80+ Gold
Termal macun markası ne

Bendeki kutulu işlemci 😄 galiba iyisi var demekki .

Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Emir Sefa
çok iyi tüm çekirdeklere 5.1 ghz versek ortaya ne çıkar acaba benim işlemcinin silikon çok iyi
Hocam bende de 5600X var kullandığınız programla işlemci silikon testi yapmak istedim testi başlattım sonra ordaki odalı fotoğraf yava yavaş yüklenmeye başladı ardından test bitti ama sağ tarafta işlemci silikon kalitesiyle ilgili hiçbirşey yazmıyordu. Voltaj değerlerinden anlayabilirmiyiz çünkü yanlış hatırlamıyorsam düşük bi voltaj vardı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
yunus
Daha kötü soğutma ve anakart ile R5 3600 ü 1.375V da 2-3 yıl kullandım hiç bir sorun olmadı, yetmedi tek çekirdeği 5GHz mi ne yapmıştım 1.5V da yine sorun olmamıştı (denemelikti tabi sadece 1 çekirdek).
Hocam reddit'de zen2 işlemcileri voltaj sevmez diye muhabbet çeviriyorlardı, 1.325v üstüne bu korkudan çıkamadım, sen 2-3 sene o şekilde kullandıysan bana 4.6-7ghz yolu açılmıştır.

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,938
İsim
Hacı
Muazzam olmuş.
Silikonun iyi daha da yer gibi :D

Ne silikonmuş! hepsine aynı silikonu kullansalarmış beyefendiler
Kullanabildikleri en saf silikonu kullanıyor fakat aynı 2 işlemci arasında 0.4V fark bile olabiliyor o kadar diyeyim 😅

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Enes Deviren
İşlemcim ryzen 5 5600x
B550mk
Ram 3200 16gb
240mm gamebooster

4.6 GHz ye çektim voltajida 1.137 indirdim voltaj kaç olmalı

Göktürk ArdaHan