Neler Yeni

Ryzen 7 5800X İçin 360Mm Ve Yüksek Tdp Değerli Sıvı Soğutma Önerisi

Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Gürcan AYDIN
Instagram
grcnaydn
Steam
qurc4n
Twitter
grcnaydn
Bütçe
4500
Merhabalar.

Ryzen 7 5800X işlemcim için 360mm sıvı soğutma önerilerine açığım. Halihazırda mevcut olan soğutmam ile işlemciyi yüke bindirdiğim anda Throttle başlıyor. İşlemci kendisini 90 derecede güç keserek sabitliyor. Bunun önüne geçmek istiyorum.

DeepCool LT720 / LS720 / LE720 / LS720 SE modellerine biraz baktım. En ideal f/p modellerinden birileri olduğunu gördüm. Diğer önerilerinize açığım. Beni bu ürünlere bakarken en cezbedici olay 300 watt TDP değerlerine kadar yüksek termal dizayna sahip işlemcileri soğutabildiklerini görmem.

Sıvı soğutma işlerinden daha iyi anlayan arkadaşlardan bir ricam daha olacak. Pompa mevzusu çok bilmediğim bir konu. Sistemim ile uyumu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim. Sebebi, yüksek seviyeli bir sistem için maalesef düşük seviyeli bir anakart almak zorunda kaldım anlık olarak. Bazı problemleri atlatınca anakart yükseltmesi yapacağım. Onun için de önerilerinize açığım.

Sistemi buraya ekliyorum. Şimdiden herkese teşekkür ederim. İyi günler.

İşlemci: AMD Ryzen 7 5800X
Anakart: Asus Prime B550M-A (Duruma göre yükseltilecek)
RAM: G.Skill 32GB (2x16GB) RipjawsV 3200MHz CL16 1.35V Dual Kit
Disk: Samsung 990 Pro 1 TB NVMe
Ekran kartı: Asus Dual RX580 4 GB O.C. (Yükseltilecek)
Kasa: Lian Li Lancool III Mesh RGB
PSU: Cooler Master M2 Silent Pro 850watt +80 Silver Yarı Modüler (2.el, değişebilir)
Soğutma: Cougar Aqua 240mm

I'm GANDALF

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
499
İsim
mert
Merhabalar.

Ryzen 7 5800X işlemcim için 360mm sıvı soğutma önerilerine açığım. Halihazırda mevcut olan soğutmam ile işlemciyi yüke bindirdiğim anda Throttle başlıyor. İşlemci kendisini 90 derecede güç keserek sabitliyor. Bunun önüne geçmek istiyorum.

DeepCool LT720 / LS720 / LE720 / LS720 SE modellerine biraz baktım. En ideal f/p modellerinden birileri olduğunu gördüm. Diğer önerilerinize açığım. Beni bu ürünlere bakarken en cezbedici olay 300 watt TDP değerlerine kadar yüksek termal dizayna sahip işlemcileri soğutabildiklerini görmem.

Sıvı soğutma işlerinden daha iyi anlayan arkadaşlardan bir ricam daha olacak. Pompa mevzusu çok bilmediğim bir konu. Sistemim ile uyumu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim. Sebebi, yüksek seviyeli bir sistem için maalesef düşük seviyeli bir anakart almak zorunda kaldım anlık olarak. Bazı problemleri atlatınca anakart yükseltmesi yapacağım. Onun için de önerilerinize açığım.

PSU: Cooler Master M2 Silent Pro 850watt +80 Silver Yarı Modüler (2.el, değişebilir)
ses senin için bir sıkıntımı? yani sıvı soğutmanın sesli olması veya sessiz bir şeymi istersin
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu arada bence anakartın gayet yeterli

Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Gürcan AYDIN
Instagram
grcnaydn
Steam
qurc4n
Twitter
grcnaydn
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
ses senin için bir sıkıntımı? yani sıvı soğutmanın sesli olması veya sessiz bir şeymi istersin

bu arada bence anakartın gayet yeterli
Merhabalar.

Hayır ses ile alakalı bir problemim yok. Hatta yüksek performanslı, 85 CFM ve üzeri hava basıncı veren fanlara sahip modeller dahil alabilirim. Bu sebeplerle zaten DeepCool LT720 modeline ideal gözüyle bakıyorum ama daha iyisi var mıdır diye araştırmak istedim.

Lian Li Lancool III Mesh RGB kasamın yanına Lian Li GALAHAD serisinden de soğutma baktım fakat bu modelin maksimum soğutabileceği TDP değerini bulamadım.

I'm GANDALF

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
499
İsim
mert
Merhabalar.

Hayır ses ile alakalı bir problemim yok. Hatta yüksek performanslı, 85 CFM ve üzeri hava basıncı veren fanlara sahip modeller dahil alabilirim. Bu sebeplerle zaten DeepCool LT720 modeline ideal gözüyle bakıyorum ama daha iyisi var mıdır diye araştırmak istedim.

Lian Li Lancool III Mesh RGB kasamın yanına Lian Li GALAHAD serisinden de soğutma baktım fakat bu modelin maksimum soğutabileceği TDP değerini bulamadım.
330 watt max ve lian li galahad 2 trinity lt 720 den soğutma bakımından daha üstündür

Merhabalar.

Merhabalar.

hocam bu arada ek bir bilgi olarak ekliyim arctic lf II sıvı soğutmaların rpm değerlerinin düşük olmasının nedeni normal sıvı soğutmalardan 2.5 kat daha büyük su sirkülasyon bıçaklarına sahip olmaları çoğu kişi pompasının düşük dönüş hızı var diye güçsüz sanıyor

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Gürcan AYDIN
Instagram
grcnaydn
Steam
qurc4n
Twitter
grcnaydn
hocam bu arada ek bir bilgi olarak ekliyim arctic lf II sıvı soğutmaların rpm değerlerinin düşük olmasının nedeni normal sıvı soğutmalardan 2.5 kat daha büyük su sirkülasyon bıçaklarına sahip olmaları çoğu kişi pompasının düşük dönüş hızı var diye güçsüz sanıyor

Sıvı soğutmalar hakkında detaylı bilgi sahibi olmadığım için dediğiniz muhabbeti fazla anlamış değilim ama dikkate alacağım ve araştıracağım. Çalışma prensibini öğrenmeye çalışacağım, teşekkür ederim.

Şimdilik güncel bildiğim, çift odalı soğutma bloklarının ölü alanı azaltıp daha iyi soğutma sergiledikleri. Bu sebep de LT720'ye bayağı yaklaştırdı beni.

Bütçe problemi yaşamazsam önceliğim Galahad Trinity olacak gibi.

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,314
İsim
Hakanbey
280mm arctic alsan yeter

Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Gürcan AYDIN
Instagram
grcnaydn
Steam
qurc4n
Twitter
grcnaydn
Lian Li Galahad II Trinity Performance 360 ile düz Trinity modeli arasında ne kadar soğutma performansı vardır acaba?... Çok yoksa biraz da şık dursun diye ARGB'li alasım geldi. :)

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,354
İsim
Yusuf
Merhabalar.

arkadaşlar sıvı soğutma konusunda fikirlerini beyan edecektir ama ben diğer açıdan değineceğim. 5800x'de thermalright peerless var çiftkule ve 5800x'i bence rahatlıkla dizginleyebilir. ve pompa derdi yok kablo derdi yok radyatör derdi yok ayni kısaca arıza çıkarabilecek dertler yok.

Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Gürcan AYDIN
Instagram
grcnaydn
Steam
qurc4n
Twitter
grcnaydn
arkadaşlar sıvı soğutma konusunda fikirlerini beyan edecektir ama ben diğer açıdan değineceğim. 5800x'de thermalright peerless var çiftkule ve 5800x'i bence rahatlıkla dizginleyebilir. ve pompa derdi yok kablo derdi yok radyatör derdi yok ayni kısaca arıza çıkarabilecek dertler yok.

Merhaba.

Yani haklısınız da... Almışken biraz uzun ömürlü olsun, kaliteli/premium bir kasa olsun diye de biraz uğraşıyorum. Onun da etkisi var.

Cihazı %100 yüke soktuğumda Thermal Throttle olmasın yeterli bana şuan için.

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,354
İsim
Yusuf
Merhaba.

Yani haklısınız da... Almışken biraz uzun ömürlü olsun, kaliteli/premium bir kasa olsun diye de biraz uğraşıyorum. Onun da etkisi var.

Cihazı %100 yüke soktuğumda Thermal Throttle olmasın yeterli bana şuan için.
yani şöyle diyeyim size kim ne derse desin en kral sıvı soğutmada olsa bi ömrü var hatta kapalı devre sıvı soğutmalarda emekleyen taş devrini yaşıyoruz diyebilirim. en baba dediğimiz rog 3 yıl sonunda pompa arızası yaşadım thermaltakede pompa arızası yaşadım coolermasterda fan kontrolcü arızası yaşadım. yani sıvı soğutma bu kadar arızadan sonra soğudum. ve sıvı soğutmalarla yarışabilecek noctuadır yukardaki yorumda bahsettiğim peerless gibi soğutucuları tavsiye ediyorum çünkü istediğiniz uzun ömürlü kısım sıvı soğutmada değil hava soğutmada. yani üzerinde çünkü elektronik yok. dümdüz bakır aliminyum blok ve fan hepsi o kadar. tahmini ömür bakırdan baz alırsak minimum 10 yıl. ve bunu özellikle söylüyorum belirtiyorum ağır yük barındırından 7/24 iş yerlerinde sizde bakabilirsiniz hava soğutma çözümleri sunulur. film yapım, render, çizim firmalarına bakın neredeyse %80 hava soğutma kullanıyor. en kallavilerinden hemde. arızadan, heat trottledan kaçmak ve remoteda dahi güven verecek çözüm olarak hava soğutma tercih ediliyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Gürcan AYDIN
Instagram
grcnaydn
Steam
qurc4n
Twitter
grcnaydn
yani şöyle diyeyim size kim ne derse desin en kral sıvı soğutmada olsa bi ömrü var hatta kapalı devre sıvı soğutmalarda emekleyen taş devrini yaşıyoruz diyebilirim. en baba dediğimiz rog 3 yıl sonunda pompa arızası yaşadım thermaltakede pompa arızası yaşadım coolermasterda fan kontrolcü arızası yaşadım. yani sıvı soğutma bu kadar arızadan sonra soğudum. ve sıvı soğutmalarla yarışabilecek noctuadır yukardaki yorumda bahsettiğim peerless gibi soğutucuları tavsiye ediyorum çünkü istediğiniz uzun ömürlü kısım sıvı soğutmada değil hava soğutmada. yani üzerinde çünkü elektronik yok. dümdüz bakır aliminyum blok ve fan hepsi o kadar. tahmini ömür bakırdan baz alırsak minimum 10 yıl. ve bunu özellikle söylüyorum belirtiyorum ağır yük barındırından 7/24 iş yerlerinde sizde bakabilirsiniz hava soğutma çözümleri sunulur. film yapım, render, çizim firmalarına bakın neredeyse %80 hava soğutma kullanıyor. en kallavilerinden hemde. arızadan, heat trottledan kaçmak ve remoteda dahi güven verecek çözüm olarak hava soğutma tercih ediliyor.

Çok doğru ve sonuna kadar onaylıyorum.

Hani biraz tıkırından bir gösteriş/güzellik... Odama girdiğimde güzel bir görünüm olsun masamda
Bilgisayar ile uğraşmayı seviyorum, zevkli de
Problem çıktığında uğraşıp, araştırıp, sorun ve kaynağını öğrenip, çözüm yollarını öğrenmek, üretmek hoşuma da gidiyor.

Tüm bunların da etkisi yok değil. :) O sebeple sıvı soğutma almak istiyorum, öğrenmek istiyorum, nasıl soğutuyor, nasıl sabit tutuyor sıcaklığı vs.vs. Detaylıca çalışma prensibini de öğreneceğim kendi çapımda.

TAHAKNK99

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Taha Söğüt
Merhabalar.

Bende o işlemciyi kullanıyorum skytechin çift kule sogutucusu yük altında Max 68derece

Top Bottom