Neler Yeni

Çözüldü✓ Ryzen 9 3900xt düşük fps sorunu

Nake

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Volkan Akyol
Selamlar, Öncelikle hepimizin başı sağolsun. Böyle bir dönemde bu konuyu açmak istemezdim ama sinirlerime hakim olamıyorum maalesef.

Sistemimi komple aşağıya görsel olarak ekledim.
Ryzen 9 3900xt (OC 4.0 Ghz) işlemcimin performansını tam yansıtmadığını düşünüyorum. Aldığımdan beri Valorant optimizasyon problemi olan bir oyun düzelir ilerde vs dedim ama sistemi alalı 2 sene oluyor.

Valorant'ta aldığım max değerler şöyle:
Poligon: 524 fps
Oyun içi: 343 fps

Valorant'ta aldığım minimum değerler:
Poligon: 128 fps
Oyun içi: 96 fps
Ortalama oyun içinde aldığım değerler 200 fps civarı ve 12 çekirdekli bir işlemcinin nasıl bu kadar düşük bir fps değeri verdiğini anlamıyorum.

Windows 10 Performans ayarları yapılı şekilde sistem bu halde. (FR33THY)
BIOS ayarlarında DOCP açık. AMD SVM açık ve BIOS ayarları performans arttıran seçeneklerin hepsiyle birlikte böyle.
Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Ek Açıklama 2023-02-08 004456.png

Endreporter

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
151
İsim
Murat civan demircan
Selamlar, Öncelikle hepimizin başı sağolsun. Böyle bir dönemde bu konuyu açmak istemezdim ama sinirlerime hakim olamıyorum maalesef.

Sistemimi komple aşağıya görsel olarak ekledim.
Ryzen 9 3900xt (OC 4.0 Ghz) işlemcimin performansını tam yansıtmadığını düşünüyorum. Aldığımdan beri Valorant optimizasyon problemi olan bir oyun düzelir ilerde vs dedim ama sistemi alalı 2 sene oluyor.

Valorant'ta aldığım max değerler şöyle:
Poligon: 524 fps
Oyun içi: 343 fps

Valorant'ta aldığım minimum değerler:
Poligon: 128 fps
Oyun içi: 96 fps
Ortalama oyun içinde aldığım değerler 200 fps civarı ve 12 çekirdekli bir işlemcinin nasıl bu kadar düşük bir fps değeri verdiğini anlamıyorum.

Windows 10 Performans ayarları yapılı şekilde sistem bu halde. (FR33THY)
BIOS ayarlarında DOCP açık. AMD SVM açık ve BIOS ayarları performans arttıran seçeneklerin hepsiyle birlikte böyle.
Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Alıntıyı görüntüle
anakartan olabilir belki

Dahası  
Reaksiyon skoru
137
İsim
Ahmet SARIOĞLU
Instagram
instagram.com/ichbinsarioglu
kanka ben daha yeni ryzen5 5600 aldım ve ajan seçim yerinde 900 oyun içinde de 300-400 yer yer de 500 fps alıyorum, acaba CPU sıcaklıklarına bakmayı denediniz mi?

Nake

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Volkan Akyol
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
anakartan olabilir belki
Nasıl olabilir mesela biraz daha açabilir misin?
kanka ben daha yeni ryzen5 5600 aldım ve ajan seçim yerinde 900 oyun içinde de 300-400 yer yer de 500 fps alıyorum, acaba CPU sıcaklıklarına bakmayı denediniz mi?
Kankam max 60 derece görüyorum. Oyun iç işlemciyi %4-20 kullanıyor valorant bilemiyorum. 5600x'e geçmeyi düşünüyorum bende zaten ama render vs. durumları da olduğu için bu işlemciden de kolay kolay vazgeçemiyorum.

bachpassion

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
254
İsim
bach passion
ilk göze çarpan şey çift kanal ramin olmaması gibi görünüyor

2.si sıvı soğutma yetmiyor olabilir, sıcaklık değerlerini söylemelisin bence. 4.0 GHZ az gibi duruyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
137
İsim
Ahmet SARIOĞLU
Instagram
Nasıl olabilir mesela biraz daha açabilir misin?

Kankam max 60 derece görüyorum. Oyun iç işlemciyi %4-20 kullanıyor valorant bilemiyorum. 5600x'e geçmeyi düşünüyorum bende zaten ama render vs. durumları da olduğu için bu işlemciden de kolay kolay vazgeçemiyorum.
yüzde 4-20 çok az kanka, ben kendi değerlerimi hatırlamıyorum ama o kadar da az değildi ona net eminim. peki, bios güncellemesi yaptın mı hiç? bunu denedin mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

2.si sıvı soğutma yetmiyor olabilir, sıcaklık değerlerini söylemelisin bence. 4.0 GHZ az gibi duruyor
ve evet, ram de bu konuda sıkıntı yapabilir. tek kanal 16gb ram, sıkıntı diye biliyorum. bir konuda görmüştüm kankam. arkadaş doğru söylüyor yani, 2 adet 16gb veya 2 adet 8 gb ram takmanı şiddetle tavsiye ederim.

Nake

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Volkan Akyol

Çift kanal ram bu kadar etkileyebilir mi?

Isı değerleri:
Ek Açıklama 2023-02-08 010603.png

yüzde 4-20 çok az kanka, ben kendi değerlerimi hatırlamıyorum ama o kadar da az değildi ona net eminim. peki, bios güncellemesi yaptın mı hiç? bunu denedin mi?

ve evet, ram de bu konuda sıkıntı yapabilir. tek kanal 16gb ram, sıkıntı diye biliyorum. bir konuda görmüştüm kankam. arkadaş doğru söylüyor yani, 2 adet 16gb veya 2 adet 8 gb ram takmanı şiddetle tavsiye ederim.
BIOS en güncel sürümü 3802 şu anda. Bence de 4-20 çok az :D işlemciyi tam kullanmıyor gibi gözüküyor.
RAM'in yine de bu kadar etkili olabileceğini düşünmüyorum ama aynı model 16gb ramle çift kanal yapacağım duruma göre.

Dahası  
Reaksiyon skoru
137
İsim
Ahmet SARIOĞLU
Instagram

Isı değerleri:
Alıntıyı görüntüle

BIOS en güncel sürümü 3802 şu anda. Bence de 4-20 çok az :D işlemciyi tam kullanmıyor gibi gözüküyor.
RAM'in yine de bu kadar etkili olabileceğini düşünmüyorum ama aynı model 16gb ramle çift kanal yapacağım duruma göre.
benim oyunda bile max 64 derece oluyor, eğer pc şu an boştaysa da sıcaklıklar anormal bence.. ve tek kanal ram, baya sıkıntı yapabilir kankam

Isı değerleri:
Alıntıyı görüntüle

ANLIK BENİM CPU , GÖREV YÖNETİCİSİ DEĞERLERİ. SEN DE ATAR MISIN KANKA? KARŞILAŞTIRALIM Bİ' MERAK ETTİM.
1675807856863.png

Nake

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Volkan Akyol
Şu an böyle boşta

Ek Açıklama 2023-02-08 011355.png

Top Bottom