Neler Yeni

Ryzen 9 5900X İşlemci ile Düşük CinebenchR20 Skoru

Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Doğa Berk Oktay
Herkese iyi bayramlar dilerim. Bende Ryzen 9 5900X işlemci var. Ve son zamanlarda işlemci bazlı oyunlarda ciddi bir şekilde FPS dropları ve bazı ekran kartını besleyememe durumları sezmeye başlamıştım. Sonrasında bir tuhaflık olduğunu düşünüp işlemciye Cinebench R20 testi yapmaya karar verdim. Ve test sonuçları gördüğünüz üzere internette yazan değerlerden bir hayli düşük çıktı.

Sonrasında bilgisayarıma format atıp temiz kurulum yaptım. Bütün sürücüleri yükledim. Tekrardan test yaptığımda sonucun değişmediğini fark ettim. Güç seçenekleri nihai performansta. Anakart BIOS'u güncel. Chipset driver güncel. Windows güncel. Bunun nedenini bilen arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.

Sistem özellikleri:
CPU: Ryzen 9 5900X.
GPU: RX 5600XT.
RAM: 2x16 4000MHz CL18.
Anakart: ASUS ROG STRIX X570-E GAMING.
PSU: FSP 850W 80+ Gold.
Sıvı soğutma: 360mm SilverStone.

Ekler

• Adsız (1).png
    Adsız (1).png
    45 KB · Hit: 74

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Anakart ayarlarında acaba 65 derece mi ayarlı? Kendiniz OC yaptınız mı?

Puanlara baktığımda normalden %10-%15 arası daha düşük.

ThE LoSt

80+ Silver
Herkese iyi bayramlar dilerim. Bende Ryzen 9 5900X işlemci var. Ve son zamanlarda işlemci bazlı oyunlarda ciddi bir şekilde FPS dropları ve bazı ekran kartını besleyememe durumları sezmeye başlamıştım. Sonrasında bir tuhaflık olduğunu düşünüp işlemciye Cinebench R20 testi yapmaya karar verdim. Ve test sonuçları gördüğünüz üzere internette yazan değerlerden bir hayli düşük çıktı.

Sonrasında bilgisayarıma format atıp temiz kurulum yaptım. Bütün sürücüleri yükledim. Tekrardan test yaptığımda sonucun değişmediğini fark ettim. Güç seçenekleri nihai performansta. Anakart BIOS'u güncel. Chipset driver güncel. Windows güncel. Bunun nedenini bilen arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.

Sistem özellikleri:
CPU: Ryzen 9 5900X.
GPU: RX 5600XT.
RAM: 2x16 4000MHz CL18.
Anakart: ASUS ROG STRIX X570-E GAMING.
PSU: FSP 850W 80+ Gold.
Sıvı soğutma: 360mm SilverStone.
Sessiz mod vs tercih edildiyse anakart ona göre bir frekans belirlemiş olabilir değerler asıl değerlere göre bir miktar düşük

Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Doğa Berk Oktay
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Anakart ayarlarında acaba 65 derece mi ayarlı? Kendiniz OC yaptınız mı?

Puanlara baktığımda normalden %10-%15 arası daha düşük.
Anakart ayarlarına hiç ellemedim. Sadece xmp profilini açtım hocam.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sessiz mod vs tercih edildiyse anakart ona göre bir frekans belirlemiş olabilir değerler asıl değerlere göre bir miktar düşük
Sessiz moddan kastınız nedir hocam? Nereden bakabilirim ?

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,596
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Ram frekansını manuel olarak 3600'e düşürür müsün? Sorunu %90 ihtimalle biliyorum, bende de 5900X var bu arada.

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Öncelikle BIOS girip birkaç ayara bakmanızı istiyorum.

CPPC = Enabled
CPPC Preferred Cores = Enabled
Global C-state Control = Enabled

PBO değerini bir açıp bir de kapatıp dener misiniz? Üstelik sıvı soğutmanız var default kullanmanız çok saçma olur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Doğa Berk Oktay

CPPC = Enabled

PBO değerini bir açıp bir de kapatıp dener misiniz? Üstelik sıvı soğutmanız var default kullanmanız çok saçma olur.
Overclock bilgim çok yok o yüzden çok denemedim hocam. Ama dediğiniz ayarları biostan açtım. Şimdi tekrar deneyeceğim

Ram frekansını manuel olarak 3600'e düşürür müsün? Sorunu %90 ihtimalle biliyorum, bende de 5900X var bu arada.
Deneyeceğim hocam

CPPC = Enabled

Denedim hocam. Çoklu çekirdek 8263 , Tekli çekirdek ise 520 puan aldı. Tekli çekirdek skoru yine vasat durumda.

Manuel olarak 3600e düşürdüm fakat bilgisayar açılmadı. Anakart üserindeki Ez debug ledlerinden DRAM olan yanmaya başladı. Reset atmama rağmen hiçbir tepki yok bilgisayarda şuan. Bios pilini çıkartıp resetleyeceğim.

Son düzenleme:

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,596
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Manuel olarak 3600e düşürdüm fakat bilgisayar açılmadı. Anakart üserindeki Ez debug ledlerinden DRAM olan yanmaya başladı. Reset atmama rağmen hiçbir tepki yok bilgisayarda şuan. Bios pilini çıkartıp resetleyeceğim.
Ilginçmiş, Ram frekansı düşürün dememin sebebi, işlemcinin bellek kontrolcüsünün 4000 mhz ile ayak uydurma ihtimali düşük yani çok şanslı olmanız lazım. 4000 MHz fazla olduğundan ve ram - bellek kontrolcüsü arasındaki senkronizasyon bozulduğu için skor düşük çıkıyor muhtemelen

Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Doğa Berk Oktay
Ilginçmiş, Ram frekansı düşürün dememin sebebi, işlemcinin bellek kontrolcüsünün 4000 mhz ile ayak uydurma ihtimali düşük yani çok şanslı olmanız lazım. 4000 MHz fazla olduğundan ve ram - bellek kontrolcüsü arasındaki senkronizasyon bozulduğu için skor düşük çıkıyor muhtemelen
Xmp profilini kapatıp da denemiştim testi ama yine sonuçlar düşük çıkmıştı.
Overclock bilgim çok yok o yüzden çok denemedim hocam. Ama dediğiniz ayarları biostan açtım. Şimdi tekrar deneyeceğim

Deneyeceğim hocam

Denedim hocam. Çoklu çekirdek 8263 , Tekli çekirdek ise 520 puan aldı. Tekli çekirdek skoru yine vasat durumda.

Bu arada bilgisayarı açamıyorum. Ramleri çıkarıp takmama rağmen bios sıfırlamama rağmen bilgisayarı açamadım. Ne yapmam gerekir?

Son düzenleme:

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,596
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Xmp profilini kapatıp da denemiştim testi ama yine sonuçlar düşük çıkmıştı.

Bu arada bilgisayarı açamıyorum. Ramleri çıkarıp takmama rağmen bios sıfırlamama rağmen bilgisayarı açamadım. Ne yapmam gerekir?
Yuvarlak için aldığım CLRTC pinlerinin ortasına tornavida ucu değdirin

Ekler

• Capture.PNG
    Capture.PNG
    158.1 KB · Hit: 44
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Doğa Berk Oktay
Yuvarlak için aldığım CLRTC pinlerinin ortasına tornavida ucu değdirin
Hallettim hocam fakat ramlere hiçbir şekilde müdahale edemiyorum. Voltaj versem bile bilgisayar hemen kendini stopluyor ve açılmıyor. Galiba işlemcimde donanımsal bir problem var. AMD desteğe ticket gönderdim. Bakalım onlar ne diyecekler. En kötü ihtimalle işlemciyi garantiye vereceğim. RAM'leri de değiştirmeyi düşünüyorum çünkü hiç oynama yaptırmıyor frekanslarda yada Timing'lerde.

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,868
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Hallettim hocam fakat ramlere hiçbir şekilde müdahale edemiyorum. Voltaj versem bile bilgisayar hemen kendini stopluyor ve açılmıyor. Galiba işlemcimde donanımsal bir problem var. AMD desteğe ticket gönderdim. Bakalım onlar ne diyecekler. En kötü ihtimalle işlemciyi garantiye vereceğim. RAM'leri de değiştirmeyi düşünüyorum çünkü hiç oynama yaptırmıyor frekanslarda yada Timing'lerde.

Barış Yalçın

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
O tek çekirdek sonucu ne ya, ben basit bir laptopla onun 2.5 katı kadar puan alıyorum.

• Muhteşem
Reaksiyonlar: cici
Top Bottom