Neler Yeni

Ryzen 9 7900X Sıvı Soğutma 95+ Dereceyi geçiyor

Talat

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
256
İsim
Talat
bence su devir daim olmuyor pompa da ses artısı vs fark ediyormu..

-pSx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
424
İsim
Selçuk Çiçek
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar, Overclock, Oyun
Instagram
@cicekselcukk
2sn bile sürmüyorsa bu sıcaklığa çıkması kesinlikle bir sorun vardır. Arkadaşın attığı videoyu izlemedim ama sıvı soğutma takarken zaten 5 ana kural var doğru takmak için hepsini yaptıysanız sıvı soğutmada bir problem vardır.
Bakır bölümün üstündeki jelatini çıkarmak.
Termal macunu doğru sürmek.
Pompa kısmının işlemciye doğru temas ettiğine emin olmak.
Pompa kablosunu anakarta takmak (tabii ki fanlarda dahil)
Radyatörü doğru yerleştirmek.

ben pompada sıkıntı gormedım jelatın cıkarmama olasılıgı daha yuksek cunku az kalsın jelatın olayı banada oluyordu bazı sogutucularda jelatını zor ayırt edıyorsun

Hocam üstteki Artic logolu kısım mıknatıslı bir parça, altındaki bakır kısım işlemciye direk ve sıkı şekilde temas ediyor, termal macun kullanımı standart düzeyde ne çok az ne çok fazla, ve jelatini söktüm 2 adet jelatin vardı biri bakır kısımda, diğeri pompa başlığında ikisini de söktüm videoda gösterildiği gibi.

Premiere Pro’da

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,938
İsim
Hacı
Pompa yı hangi anakart girişine taktın?

-pSx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
424
İsim
Selçuk Çiçek
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
@cicekselcukk
Pompa yı hangi anakart girişine taktın?
Anakartın üstünde Pump yazan giriş var oraya taktım, kabloda da Pump yazıyor.

2sn bile sürmüyorsa bu sıcaklığa çıkması kesinlikle bir sorun vardır. Arkadaşın attığı videoyu izlemedim ama sıvı soğutma takarken zaten 5 ana kural var doğru takmak için hepsini yaptıysanız sıvı soğutmada bir problem vardır.
Bakır bölümün üstündeki jelatini çıkarmak.
Termal macunu doğru sürmek.
Pompa kısmının işlemciye doğru temas ettiğine emin olmak.
Pompa kablosunu anakarta takmak (tabii ki fanlarda dahil)
Radyatörü doğru yerleştirmek.

ben pompada sıkıntı gormedım jelatın cıkarmama olasılıgı daha yuksek cunku az kalsın jelatın olayı banada oluyordu bazı sogutucularda jelatını zor ayırt edıyorsun

Premiere Pro’da render alırken işlemci 70 derecelerde, AIDA 64’de sadece CPU seçili stres testinde 75-80 derecelerde, sadece FPU seçili stress testinde 95’e fırlıyor anında, boştayken 30 derece civarlarında
Mesaj otomatik birleştirildi:

bence su devir daim olmuyor pompa da ses artısı vs fark ediyormu..

Sıvı soğutma ile çok tecrübem yok ilk defa kullanıyorum, sadece vızıltılı bir fan sesi alıyorum, fan ses hızında artış düşüş gözlemlemiyorum stabil

Mithril

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
748
İsim
Muhammet Kürkçü

Premiere Pro’da render alırken işlemci 70 derecelerde, AIDA 64’de sadece CPU seçili stres testinde 75-80 derecelerde, sadece FPU seçili stress testinde 95’e fırlıyor anında, boştayken 30 derece civarlarında

Sıvı soğutma ile çok tecrübem yok ilk defa kullanıyorum, sadece vızıltılı bir fan sesi alıyorum, fan ses hızında artış düşüş gözlemlemiyorum stabil
Sadece fpu da bu kadar yüksek çıkması biraz ilginç. Diğer testler böyle bir işlemci için normal sayılıyor sanırım.

Bu arada fan sesinde bir artış olması lazım yüksek sıcaklıklarda.

Biosa girip pompayı kontrol edermisiniz?

-pSx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
424
İsim
Selçuk Çiçek
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
@cicekselcukk
Sadece fpu da bu kadar yüksek çıkması biraz ilginç. Diğer testler böyle bir işlemci için normal sayılıyor sanırım.

Hocam sadece FPU seçili olan işlemciyi en çok yoran ve en çok ısındıran test, sadece bu işlemci özelinde değil bu zamana kadarki bütün testlerimde durum böyleydi ama 95 dereceleri ilk defa görüyorum, bana işlemcinin Core Voltajı çok fazla geldi, anakarttan 1.35V çekiyor.

Biosa girip pompayı kontrol edermisiniz?

Fan sesi stabil kalıyor, yanlış mı taktım acaba, BIOS’tan pompaya nasıl bakacağım MSİ Bios

Mithril

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
748
İsim
Muhammet Kürkçü
Hocam sadece FPU seçili olan işlemciyi en çok yoran ve en çok ısındıran test, sadece bu işlemci özelinde değil bu zamana kadarki bütün testlerimde durum böyleydi ama 95 dereceleri ilk defa görüyorum, bana işlemcinin Core Voltajı çok fazla geldi, anakarttan 1.35V çekiyor.

Fan sesi stabil kalıyor, yanlış mı taktım acaba, BIOS’tan pompaya nasıl bakacağım MSİ Bios
Bios un fan kısmında bir yerde pompa devri yazması lazım. Sanırım Windows da msi center dada yazıyordu

Pbo falan açık olunca voltaj bu kadar yükseğe çıkabiliyor. Sıkıntılı bir durum değil ama.

-pSx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
424
İsim
Selçuk Çiçek
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
@cicekselcukk
Bios un fan kısmında bir yerde pompa devri yazması lazım. Sanırım Windows da msi center dada yazıyordu

Pbo falan açık olunca voltaj bu kadar yükseğe çıkabiliyor. Sıkıntılı bir durum değil ama.

Pompa devrine bakmaya çalışacağım şimdi, bulamazsam MSI center yüklerim, eğer sorun yoksa tek çare Undervolt gibi duruyor.

Talat

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
256
İsim
Talat

pompa arızalı yada sabit bir devirde calısyor yetiştiremiyor farklı bir sogutucuda denemekte fayda var..

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Ryzen 9 7900X stres altında anında 95+ dereceyi geçiyor direk 2 saniye bile sürmeden, 3 fanlı Artic Liquid Cooler 3 modeli 360mm soğutma var üstünde.

Normal olduğunu düşünmüyorum hata ne olabilir.
P95 gibi ağır bir stres testi ise olabilir. 7900X ve 7950X çok fena ısınıyorlar, 14900K kadar namları olmasa da soğutmak zor onları da. Normal yüklerde (render vs) 70-80 derece ise, oyunda da 60 dereceleri çok geçmiyorsa normal bence.

-pSx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
424
İsim
Selçuk Çiçek
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
@cicekselcukk
pompa arızalı yada sabit bir devirde calısyor yetiştiremiyor farklı bir sogutucuda denemekte fayda var..
P95 gibi ağır bir stres testi ise olabilir. 7900X ve 7950X çok fena ısınıyorlar, 14900K kadar namları olmasa da soğutmak zor onları da. Normal yüklerde (render vs) 70-80 derece ise, oyunda da 60 dereceleri çok geçmiyorsa normal bence.

Pompa devri BIOS’da 4200-4250 RPM seviyelerinde gözüküyor, bir sorun var mı?

Ekler

• IMG_3666.jpeg
    IMG_3666.jpeg
    1.7 MB · Hit: 33

Mithril

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
748
İsim
Muhammet Kürkçü
Pompa devri BIOS’da 4200-4250 RPM seviyelerinde gözüküyor, bir sorun var mı?
Hiç kullanmadığım için bilmiyorum maalesef. Herşeyi smart fan a alıp birde öyle test yaparmısınız?

-pSx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
424
İsim
Selçuk Çiçek
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
@cicekselcukk
Hiç kullanmadığım için bilmiyorum maalesef. Herşeyi smart fan a alıp birde öyle test yaparmısınız?
Hocam pompa devrini BIOS’dan kontrol edebiliyorum, az önce kapattım denemek için 400-500rpm lere kadar düştü, demekki doğru bağlanmış daha sonradan müdahale edip yükselttim şimdi de autoya aldım zaten aynı şekilde 4250RPM’de, pompayı 400-500’lere düşürdüğümde ses baya azaldı.

Top Bottom