Neler Yeni

Samsung M22 neden alınmaz?

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
Samsung Galaxy M22 Türkiye'de Satışa Sunuldu.. - teknonim.com
Ülkemize 3.100 TL fiyatla giriş yapan Samsung Galaxy M22 modelinin neden bu fiyattan alınmaması gerektiğini şahsi fikirlerimle açıklayacağım. Konu bitiminde de bu fiyat aralığında daha iyi olduğunu düşündüğüm alternatifler önereceğim.

Dünya çapında oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşan Samsung M21'in devamı niteliğinde olan M22, selefinin bir adım ötesine geçmeyi bırakın çoğu konuda geriye gitmiş.

1) Yerini aldığı M21 modeli de dahil olmak üzere bu fiyat segmentindeki birçok rakibinde FHD+ ekran bulunurken M22'de 720 x 1600 pixel çözünürlüğünde HD+ ekran görüyoruz. PPI değeri ise 274. Yakından baktığınızda pixelleri görme ihtimaliniz yüksek.

2) Depolama birimi artık eskilerde kalmış olan eMMC 5.1 standardında. M21 modelinde ise UFS 2.1 hızında bir depolama kullanılmıştı. Bu anlamda geriye gidiş var.

3) Arka kamerayla sadece 1080P 30 fps videolar çekebiliyorsunuz. M21'deki 4K video çekim özelliği gitmiş. Bunun sebebi yetersiz güçte bir CPU kullanılmış olması (Mediatek Helio G80). Exynos 9611'i bile aratır olmuş.

4) M21'deki 6000 mAh batarya M22 modelinde 5000 mAh'a düşmüş. Peki bu düşüş bize telefonun inceliği ve hafifliği anlamında katkı sağlamış mı? Hayır. Hissedilir bir incelme olmamış. 1000 mAh'lık düşüş sadece 0.5 mm incelme getirmiş ve sadece 2 gram hafiflemiş. Bu kadarcık bir fark için 1000 mAh'tan vazgeçilmemeli bence.

Peki hiç mi iyi bir özelliği yok? 90 hz yenileme hızına sahip olması güzel tabii ama bunu çözünürlüğü düşürmeden verselerdi keşke.

Bu modelin alınabilir olması için fiyatının düşmesi gerektiğini düşünüyorum.

Peki şu anda OLED ekranlı bir Android telefon almak istiyorum diyenler için 3000 TL civarında daha iyi hangi seçenekler var?

Samsung M21 (~2.800 TL)
Ben Samsung istiyorum diyenler için 200 TL daha ucuza M22'den daha iyi bir cihaz.
FHD+ Super AMOLED ekran, 6000 mAh batarya, 4K video gibi yukarıda açıkladığım artıları var.

Oppo A74 (~2.950 TL)
M22'den bir tık daha ucuza FHD+ OLED ekranlı, Snapdragon SD662 işlemcili bir cihaz.
5000 mAh bataryaya rağmen ince ve şık.

"Performanslı olsun, IPS ekran benim için sorun değil" diyenler için güçlü bir işlemciye, FHD+ ekrana ve 5G desteğine sahip bir cihaz:
Poco M3 Pro 5G (~2.925 TL)

NOT: Rehberin hazırlandığı tarihteki fiyatlardır. Eğer konuyu ilerleyen tarihlerde görüyorsanız güncel fiyatları bırakmış olduğum linklerden kontrol ediniz.

Rehberin sonuna geldik. Faydalı olması dileğiyle, okuduğunuz için teşekkürler :)

4 Kasım 2021 Edit:
Güncel fiyatı 2.900 TL'ye düştü. Bence hâlâ düşmesi gerektiği seviye değil, alınmaz.

Son düzenleme:

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Efsane olmuş, eline sağlık.
Bence de alınmaz, M21 alın 3000 lira altında Samsung telefon alacaksanız.

Ariseks

80+ Gold
Ülkemize 3.100 TL fiyatla giriş yapan Samsung Galaxy M22 modelinin neden bu fiyattan alınmaması gerektiğini şahsi fikirlerimle açıklayacağım. Konu bitiminde de bu fiyat aralığında daha iyi olduğunu düşündüğüm alternatifler önereceğim.

Dünya çapında oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşan Samsung M21'in devamı niteliğinde olan M22, selefinin bir adım ötesine geçmeyi bırakın çoğu konuda geriye gitmiş.

1) Yerini aldığı M21 modeli de dahil olmak üzere bu fiyat segmentindeki birçok rakibinde FHD+ ekran bulunurken M22'de 720 x 1600 pixel çözünürlüğünde HD+ ekran görüyoruz. PPI değeri ise 274. Yakından baktığınızda pixelleri görme ihtimaliniz yüksek.

2) Depolama birimi artık eskilerde kalmış olan eMMC 5.1 standardında. M21 modelinde ise UFS 2.1 hızında bir depolama kullanılmıştı. Bu anlamda geriye gidiş var.

3) Arka kamerayla sadece 1080P 30 fps videolar çekebiliyorsunuz. M21'deki 4K video çekim özelliği gitmiş. Bunun sebebi yetersiz güçte bir CPU kullanılmış olması (Mediatek Helio G80). Exynos 9611'i bile aratır olmuş.

4) M21'deki 6000 mAh batarya M22 modelinde 5000 mAh'a düşmüş. Peki bu düşüş bize telefonun inceliği ve hafifliği anlamında katkı sağlamış mı? Hayır. Hissedilir bir incelme olmamış. 1000 mAh'lık düşüş sadece 0.5 mm incelme getirmiş ve sadece 2 gram hafiflemiş. Bu kadarcık bir fark için 1000 mAh'tan vazgeçilmemeli bence.

Peki hiç mi iyi bir özelliği yok? 90 hz yenileme hızına sahip olması güzel tabii ama bunu çözünürlüğü düşürmeden verselerdi keşke.

Peki şu anda OLED ekranlı bir Android telefon almak istiyorum diyenler için 3000 TL civarında daha iyi hangi seçenekler var?

Samsung M21 (~2.800 TL)
Ben Samsung istiyorum diyenler için 200 TL daha ucuza M22'den daha iyi bir cihaz.
FHD+ Super AMOLED ekran, 6000 mAh batarya, 4K video gibi yukarıda açıkladığım artıları var.

Oppo A74 (~2.950 TL)
M22'den bir tık daha ucuza FHD+ OLED ekranlı, Snapdragon SD662 işlemcili bir cihaz.

"Performanslı olsun, IPS ekran benim için sorun değil" diyenler için güçlü bir işlemciye, FHD+ ekrana ve 5G desteğine sahip bir cihaz:

NOT: Rehberin hazırlandığı tarihteki fiyatlardır. Eğer konuyu ilerleyen tarihlerde görüyorsanız güncel fiyatları bırakmış olduğum linklerden kontrol ediniz.

Rehberin sonuna geldik. Faydalı olması dileğiyle, okuduğunuz için teşekkürler :)

4 Kasım 2021 Edit:
Güncel fiyatı 2.900 TL'ye düştü. Bence hâlâ düşmesi gerektiği seviye değil, alınmaz.
eline sağlık hocam :peepokalp:

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Twitter
FurkanKrgle
Facebook
furkan.karagulle.7399
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Eline sağlık dostum.

java

80+ Bronze
PPI oranına değinmen güzel olmuş şahşen 5 yıllık bir sony telefonum var 320 PPI ama pikselleri sayabiliyorum.

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
PPI oranına değinmen güzel olmuş şahşen 5 yıllık bir sony telefonum var 320 PPI ama pikselleri sayabiliyorum.
Teşekkür ederim. Üstelik bunda PPI 274.

Dün Mediamarkt'ta M22 yoktu ama kardeşi A22'yi inceledim, ekran çözünürlüğünün düşük oluşu gerçekten göze batıyor.
Yanındaki A32'yle yan yana koyunca pixel'ler ve kenarlardaki bulanıklık dikkat çekti.

• Beğen
Reaksiyonlar: java

NakreS14

80+ Platinum
En İyi Cevap
25
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,070
İsim
Serkan

Samsung M21 (~2.800 TL)

Oppo A74 (~2.950 TL)

4 Kasım 2021 Edit:
M22 ile M21 fiyatları aynı babanneme ikisinden birini almayı düşünüyorum sence hangisini tercih etsem bilemedim. 3000 TL ye hangi telefonu önerirsin @Evil Belief

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
M22 ile M21 fiyatları aynı babanneme ikisinden birini almayı düşünüyorum sence hangisini tercih etsem bilemedim. 3000 TL ye hangi telefonu önerirsin @Evil Belief
Konuda açıkça belirtmişim aslında, her türlü M21.

M22’nin aynı fiyata satılmasının bence hiçbir mantığı yok. 90 hz avantajı var ama babaannenizin onu fark edeceğini sanmıyorum.

NakreS14

80+ Platinum
En İyi Cevap
25
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,070
İsim
Serkan
Konuda açıkça belirtmişim aslında, her türlü M21.

M22’nin aynı fiyata satılmasının bence hiçbir mantığı yok. 90 hz avantajı var ama babaannenizin onu fark edeceğini sanmıyorum.
Haklısın zaten 90 hz için değilde destek süresi daha uzun sürmesi için düşünmüştüm yeni nesil olduğu halde neden böyle yapmışlar anlamadım.

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
Haklısın zaten 90 hz için değilde destek süresi daha uzun sürmesi için düşünmüştüm yeni nesil olduğu halde neden böyle yapmışlar anlamadım.
Android’de çok problem değil o.
1 yıl fazla güncelleme alsa ne olacak. Kullanacağı applicationlar belli.

NakreS14

80+ Platinum
En İyi Cevap
25
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,070
İsim
Serkan
Android’de çok problem değil o.
1 yıl fazla güncelleme alsa ne olacak. Kullanacağı applicationlar belli.

Önce burada ne önermişler diye baktım ondan kafam karıştı yoksa dediğin mantıklı

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
Top Bottom