Neler Yeni

samsung odyssey g3 vs Asus TUF VG24VQE

rdemstaken

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Samsung olanlarda Ghosting sorunu mevcut.
Asus olanı tercih edebilirsiniz.

rdemstaken

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
dediğiniz modellerin linkini atma şansınız var mı pek anlamıyorumda
24G2U'nun fiyatı çok artmış.

Senerr

80+ Bronze
Siz iki rakip giriş seviyesi VA monitörü yan yana atmışsınız. Gerçekten güzel ve ilginç bir karşılaştırma olmuş. :D
Ben Samsung S24AG320NUXUF kullanıyorum, zaten attığınız Asus monitörün de asıl rakibi odur. Yani S24AG300NUXUF değil çünkü 320NUXUF aynı G3'ün 165 hz modeli. İkisi de giriş seviyesi VA paneller diye pazarda satılıyorlar. Ufo testlerini incelemiştim bir ara, ikisinin de benzer kalite VA panel kullandığı aşikar. Bu iki monitör arasında ki en önemli fark anlayacağınız panel değil ama stand ve malzeme kalitesi olarak bakacaksak Samsung Asus'u burada bildiğiniz tokatlar gibi gözüküyor. :kekw:

Biliyorsunuz artık kullanıcılar monitörlerinde ekranı dik konuma getirebilme ve yükseklik ayarı gibi stand özellikleri bekliyorlar, özellikle aldıkları IPS veya OLED gibi ana monitörlerinin yanına 2. veya 3. monitör olarak ucuz bir alternatif arayan kullanıcılar için pivot özelliği neredeyse olmazsa olmaz hale geliyor. Vesa standları da gördüğüm kadarıyla pahalı o.O2. Bu konularda gerçekten her zaman derim, Samsung gerek dizayn gerek pivot olsun bu işte başarılıdır diye. Şu anda Epey'i sevmediğimizi biliyorum ama en detaylı karşılaştırması epeyde. Stand özelliklerini buradan aldım.

Bu iki monitör arasında ise göz ile görebildiğim en önemli farklardan diğeri flat ve curved olayı. Asus curved ekrana sahip, Samsung ise flat. Benim tercihim düşük bütçe için flattan yanadır. Hatta flat bir IPS olursa tadından yenmez ama ne yapalım konu gereği, ehm. :kappa:
Şaka bir yana curved paneller bana her zaman ışık sızması olsun veya bir taraftan açılma sorunu olsun hep daha hassas gelmiştir. Eyvallah, avantajı var ama bir o kadarda riski var.

Özetlen, ben burada Samsung kazanır diye düşünmekteyim. VA paneller renk geçişleri konusunda yavaş arkadaşlar bunu cebe koyalım. Bu modelin en büyük sorunu şu oldu, adam VA panelin ne olduğunu bilmeden ''Samsung ya ? En kötü ne olabilir ?'' Diye bu modeli satın alıyor. Sonra TN panel gibi bir blurr performansı bekliyor. Monitör fabrika çıkışı zaten ayarsız geliyor ya
Google'ye girer girmez aşağı yukarı yapıyor ve blurr hat safhada olacak şekilde ortaya çıkıyor. Bunu görür görmez foruma geliyor ghosting yazısını görüyor ve koşa koşa iade. Aslında Asus'ta ELMB Samsung'ta ise Response time diye geçen blurr azaltıcı teknoloji ayarları var bu monitörlerin. Samsung'ta 4 adet seçenek var sırf response ayarı için. Tabii Response time hak getire. Neyse konu sapmasın, response ayarını arttırmak baya işe yarasa da overshoot'a neden oluyor ama blurr'dan kurtulduktan sonra oluşan overshoot'a takılmıyorsunuz bile. Bazı oyunlarda takıldığım oldu overshoot sorununa onda da freesync açıp yoluma devam ettim açıkçası.

Dipnot: Blurru çok fazla miktarda yapan VA paneller için ''içinde kalitesiz bir VA panel bulunuyor'' deme düşüncesi gerçekten doğru özellike 120+hz panellerde. (y)
VA panellerin kalitelisinin de olduğunu unutmamalı, onlar daha az blurr gösterirler.
Bir de Asus TUF VG24VQ serisi ile karıştırmayın o her anlamda Tuf içinde çok daha kaliteli bir seri.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
988,429
Üyeler
156,328
Son üye
xDuezyYT
Top Bottom