Neler Yeni

Şantiye elektriği kullanımında PSU sağlığı.

Fexa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Göktuğ
Selamlar değerli forum üyeleri, başlıktan da anlayabileceğiniz gibi yeni taşınmış bulunmaktayım ve bulunduğum bina yeni inşaattan çıktı. İskân alınmadığı için şantiye elektriği kullanıyoruz. Çift faz ile yeterli elektrik geliyor ancak ben yinede sistemi çalıştırmakta günlerdir kararsızım ve gece gözüme uyku girmiyor. Hatta bir sorun yok televizyon, buzdolabı, kurutma makinesi, çamaşır makinesi vs her şey aynı anda düzgünce çalışabiliyor ve sorun yok. Ama ben dengesiz voltaj gelebilir veya düşük gelir diye çalıştırmıyorum. Sizce ne yapmalıyım ? Bu iş 1 ay içinde çözülecek normale dönecek, sabırlı ol garantiye al mı dersiniz yoksa çalıştırsam PSU veya iç donanımda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşır mıyım ? Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ediyorum değerli Donanım Arşivi Forum üyeleri.

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,534
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
PSU kaliteli ise, hiçbir problem yaşanmaz. PSU model nedir?

• Beğen
Reaksiyonlar: Fexa

abdlzgr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
abdulaziz gür
Selamlar değerli forum üyeleri, başlıktan da anlayabileceğiniz gibi yeni taşınmış bulunmaktayım ve bulunduğum bina yeni inşaattan çıktı. İskân alınmadığı için şantiye elektriği kullanıyoruz. Çift faz ile yeterli elektrik geliyor ancak ben yinede sistemi çalıştırmakta günlerdir kararsızım ve gece gözüme uyku girmiyor. Hatta bir sorun yok televizyon, buzdolabı, kurutma makinesi, çamaşır makinesi vs her şey aynı anda düzgünce çalışabiliyor ve sorun yok. Ama ben dengesiz voltaj gelebilir veya düşük gelir diye çalıştırmıyorum. Sizce ne yapmalıyım ? Bu iş 1 ay içinde çözülecek normale dönecek, sabırlı ol garantiye al mı dersiniz yoksa çalıştırsam PSU veya iç donanımda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşır mıyım ? Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ediyorum değerli Donanım Arşivi Forum üyeleri.
Kaliteli bir psu ile zarar göreceğini sanmıyorum

• Beğen

Fexa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Göktuğ
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
PSU kaliteli ise, hiçbir problem yaşanmaz. PSU model nedir?
Kasayla birlikte gelen vs550 80+ corsair kasa spec delta carbide serisi. Ekleme yapayım sarı etiketli eski model değil sistemi toplayalı 2-3 ay oldu gri yeni etiketli vs550 modeli.

Son düzenleme:

Fexa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Göktuğ
İnşaat sefiyim bir sıkıntı olmaz kazı çalışması olmazsa eğer
Şöyle söyleyeyim, kazı yapılacak tek şey iskân alınırken ana hat normal elektrik şebekesine dönerken bi ana trafoya bağlanma çalışması yapılacak. Onun dışında bi durum yok. Şimdi eğer makineye voltaj yetmezse sıkıntı olur mu? Akım voltaj çekmek için artarsa ve ısınırsa yine bi sıkıntı olur mu ? Benim sorunum bu şekilde.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kaliteli bir psu ile zarar göreceğini sanmıyorum
Kalitesini tam olarak bilemiyorum ama Corsair marka PSU kullananlardan fikir almıştım toplarken, sorun yaşayan yoktu. Bu konuda etkisi ne olur bilemem tabii.

Son düzenleme:

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Twitter
FurkanKrgle
Facebook
furkan.karagulle.7399
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Sorunu ve endişenizi tam olarak anladım.
Bahsi geçen PSU çok kaliteli değil.
Voltaj koruyucu (akım korumalı) priz kullanarak olağan sorunlardan bir problem yaşamazsınız.

Bütçenize göre bunlardan birini alabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir konuda akım korumalı priz çeşitlerinin güç özellikleridir. Prizinizin maksimum alabileceği güç değeri 2000W ise, 2400W bir cihaz taktığınızda priziniz gücü kesecektir. Bu nedenle priz alırken maksimum güç değerini göz önünde bulundurun.

Akım korumalı prizin asıl amacı cihazınızı ya da bileşenlerini yakabilecek yüksek voltajdan korumaktır. Aynı zamanda dalgalanma ve gürültülere karşı da cihazınızın etkilenme oranını düşüren bu priz çeşitleri, maalesef düşük voltaja karşı bir batarya içermedikleri için müdahale yapamazlar.

Yani özetlemek gerekirse akım korumalı prizler cihazlarınızı yüksek voltaja karşı korur demek en doğru söylemdir.

Son düzenleme:
  • Beğen

Fexa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Göktuğ
Voltaj koruyucu (akım korumalı) priz kullanarak olağan sorunlardan bir problem yaşamazsınız.

Dikkat edilmesi gereken bir konuda akım korumalı priz çeşitlerinin güç özellikleridir. Prizinizin maksimum alabileceği güç değeri 2000W ise, 2400W bir cihaz taktığınızda priziniz gücü kesecektir. Bu nedenle priz alırken maksimum güç değerini göz önünde bulundurun.
İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim 😊😊, tavsiyenize uyacağım.

Fexa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Göktuğ

Akım korumalı prizin asıl amacı cihazınızı ya da bileşenlerini yakabilecek yüksek voltajdan korumaktır. Aynı zamanda dalgalanma ve gürültülere karşı da cihazınızın etkilenme oranını düşüren bu priz çeşitleri, maalesef düşük voltaja karşı bir batarya içermedikleri için müdahale yapamazlar.

Yani özetlemek gerekirse akım korumalı prizler cihazlarınızı yüksek voltaja karşı korur demek en doğru söylemdir.
Bilgisayarın çektiği voltaj değerleri resmini paylaştığım şekilde. Zaten regülatörlere giriş voltajı olarak 245 V gösteriyor bazen 225 lere düşebiliyor. Sadece kombide regülatör var ordan görebiliyorum.

Ekler

• IMG_20220324_182031.jpg
    IMG_20220324_182031.jpg
    2 MB · Hit: 27
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
988,191
Üyeler
156,302
Son üye